دانلود


صفحه مناسب براي چاپگر


گزارش تصويري از غرفه نيكي كريمي با حضور آقاي بازيگر
غرفه جوایز و یادگاری‌های نیکی کریمی در موزه سینما رونمایی شد


سينماي ما-  مراسم رونمایی از غرفه جوایز نیکی کریمی در موزه سینما صبح امروز با حضور عزت‌الله انتظامی و محمدحسن پزشک، نیکی کریمی و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد. نیکی کریمی در مراسم رونمایی از غرفه جوایز و یادگاری‌های دوران بازیگری و کارگردانی‌اش در موزه سینما گفت: هرکدام از این جوایز برایم خاطره است.

در ابتدای این برنامه عزت الله انتظامی گفت: من اولین نفری بودم که جوایزم را به موزه سینما اهدا کردم. سال‌های دور که برای فیلم "گاو" به پاریس دعوت شده بودم، آنجا مردی را دیدم که خانه‌اش را موزه کرده بود و برایم این اتفاق بسیار جالب بود. از آن موقع فکر چنین جایی در ایران به ذهنم رسید.

وی افزود: حدود 12 سال است که موزه سینما فعالیت می‌کند. پیش از این در محل قبلی مهمانسرای پیرنیا جای زیادی در اختیار نداشتیم و هنرمندان در ابتدا جوایز و هدایایشان را به سختی در اختیار موزه سینما می‌گذاشتند. با انتقال موزه سینما به باغ فردوس و با وسعت مکان موزه، هنرمندان به ما اعتماد کردند و یادگاری‌هایشان را در اختیار موزه قرار دادند. همه این جوایز به صورت امانت است. البته باید توجه داشت این جوایز متعلق به مردم است و حتی اگر سینماگریکه جوایزش در غرفه موزه در معرض دید است، بعد خطایی کند و یا حتی کنار برود، باز این جایزه به مردم تعلق دارد.

عزت‌الله انتظامی درباره غرفه نیکی کریمی در موزه سینما عنوان کرد:‌ چندبار از ایشان خواستم تا چنین غرفه‌ای در موزه سینما داشته باشد و حتی به اینجا آمد و فضا را دید. خوشحالم که غرفه زیبایی برای وی طراحی شد و کریمی نیز با دیدن آن تاثیر مثبتی گرفت.

وی افزود: افراد زیادی در سینما مانند خانم پرخیده بودند که سال‌ها در سینما فعالیت داشتند، اما حالا حتی یک عکس هم از آنها باقی نمانده است. هنرمندان با اهدای جوایز به موزه سینما در ماندگاری‌ خود کمک می‌کنند.

در ادامه این مراسم نیکی کریمی گفت: وقتی به موزه می‌آیم و این همه موفقیت و جایزه را می‌بینم احساس غرور دارم و خوشحالم که در میان سینماگران، بخشی هم به جوایز من اختصاص داده شده است. جوایز، یادگاری‌ها،‌عکس‌ها و مجلات را از جاهای مختلف جمع کردم و حالا خیالم راحت شد که در جای مناسبی قرار دارد.

این بازیگر ادامه داد: در میان این یادگاری‌ها، جایزه سن سباستین به دلیل اینکه اولین جایزه‌ام بود، برایم خاطره‌انگیزتر است. در آن زمان من تصوری از اینکه جایزه بین‌المللی بگیرم نداشتم و از طرف داریوش مهرجویی این خبر به من داده شد. هر کدام از این جوایز برایم خاطره و لحظه‌ای از زندگی‌ام است.

کریمی عنوان کرد: از یک بازیگر مطرح انگلیسی که جایزه سن سباستین راگرفته بود زمانی مطلبی خواندم که در آن عنوان کرد که گرفتن این جایزه مهمترین اتفاق زندگی‌اش است. جایزه‌ای که خود من حدود 20 سال پیش گرفتم اما آن زمان اینترنت و پوشش خبری به شکل امروز نبود و ابعاد جهانی این جایزه دیده نشد. البته من هنوز جوان هستم و می‌توانم زیاد کار کنم و قطعا به ین جوایز اضافه می شود.

این بازیگر در پایان گفت: در حال حاضر خوشحالم که موقعیتی ایجاد شده و جوایز مختلفم هم اکنون در موزه سینما قرار داد و با تمرکز دیده می شود.

حاشیه‌ها:

- این مراسم با 45 دقیقه تاخیر در موزه سینما برگزار شد و در آن تعداد زیادی از اهالی رسانه و حتی شبکه‌های تلویزیونی حضور داشتند.

- عزت‌الله انتظامی با وجود اینکه از ناحیه پا دچار ناراحتی بود، اما امروز پس از مدت‌ها از پله‌های موزه سینما بالا رفت و از بخش‌های جدید به همراه غرفه نیکی کریمی بازدید کرد.

- محمدحسن پزشک مدیرعامل موزه سینما هم از بازگشایی غرفه کریمی ابراز خوشحالی کرد و افزود: در حال حاضر تاریخ کل سینمای ایران را می‌توان در اینجا دید.

- در این غرفه یکی از عکس‌های نيکی کریمی که خود آن را عکاسی کرده است، دیده می‌شد.