دانلود


صفحه مناسب براي چاپگر


از متن تا حاشیه در نشست رسانه ای «بشارت به یک شهروند هزاره سوم»: دلگیر شدم!
امروز در سالن از خانم نیکی کریمی خجالت کشیدم/ در سالن میلاد نسبت به فیلم عقده‌گشایی شد/ مقایسه‌ این فیلم با فیلم «جن‌گیر» درست نیست!


سینمای ما- نشست رسانه‌ای فیلم «بشارت به یک شهروند هزاره سوم» به کارگردانی محمد هادی کریمی در هشتمین روز جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در حالی برگزار شد که به خاطر حواشی پیش آمده در هنگام پخش فیلم در سالن همایش‌های «برج میلاد»، بخش عمده‌ی این نشست به ابراز گلایه عوامل فیلم نسبت به این اتفاقات سپری شد. هنگام پخش فیلم در سالن همایش‌های برج میلاد عده‌ای معدود با تشویق‌های گاه‌و‌بی‌گاه و اظهار نارضایتی‌هایی در سالن سینما سبب به وجود آوردن حاشیه‌هایی در هنگام پخش فیلم شدند این در حالی است که در سالن همایش‌های برج میلاد که به نوعی سالن اصحاب رسانه است فقط درصد کمی از صندلی‌ها در هنگام پخش فیلم به اصحاب رسانه اختصاص می‌یابد و بیشتر ظرفیت سالن در اختیار سایر افراد است.

محمد هادی کریمی در نشست جدیدترین ساخته‌ی سینمایی‌اش با بیان این‌که اتفاقاتی که در هنگام پخش فیلم رخ داد حتی در خیابان هم رخ نمی‌دهد، سخنانش را اینگونه ادامه داد: وقتی هنوز فیلم شروع نشده بود برخی حرکات در سالن سینما انجام شد که من دلگیر شدم در حالیکه در سایر سالن‌ها که مردم این فیلم را می‌دیدند از آن استقبال می‌کردند اما در این سالن نسبت به فیلم عقده‌گشایی شد.

وی افزود: این فیلم با این عوامل فقط 600 میلیون تومان هزینه داشت و دوستان ما در این فیلم کمترین دستمزد‌ها را گرفتند و حتی من و تهیه‌کننده‌ی فیلم تا این لحظه یک ریال هم دریافت نکرده‌ایم. من تیتراژ این فیلم را آگاهانه به این شکل طراحی کردم. در تمام سالن‌هایی که حضور داشتم همه با صبر و حوصله فیلم را دیدند ولی متاسفانه در سالنی که اسم آن به نام سالن مطبوعات است صبر و حوصله کمی وجود دارد. البته من به شماها حق می‌دهم چون که شما در روز، پنج فیلم می‌بینید و شاید اگر این فیلم را در یک زمان مناسب و با حوصله می‌دیدید این اتفاقات به وجود نمی‌آمد.

کریمی اذعان داشت: از شما خبرنگاران می‌خواهم که این افراد را که چنین مسائلی را در سالن به وجود می‌آورند راه ندهید. من این فیلم را برای دل خودم ساختم و شاید این آزمایش خداوند بود که می‌خواست بگوید کارت شعاری بود و من نیز باید بگویم من به این شعارها نیز افتخار می‌کنم. من هم زمانی جزء مطبوعات بودم و این تریبون است که در اختیار ما است، می‌توانید راجع فیلم در رسانه‌ها بنویسید نه این‌که در سالن چنین حرکاتی انجام شود.

هنگام قاضیانی از بازیگران فیلم نیز با بیان این‌که دوست ندارد در این جلسه از کسی گلایه کند، گفت: وقتی در سینما «آزادی» فیلمم را دیدم فضای محترمی را تجربه کردم و انرژی بسیار خوبی گرفتم که حتی برای مدتی طولانی پس از فیلم با مردم در خیابان درباره‌ی فیلم صحبت می‌کردیم. اما در جایی که محل اندیشه است به حرمت حداقل چند پیشکسوت هم‌چون حمید فرخ‌نژاد و نیکی کریمی نباید این مسائل اتفاق می‌افتد.

وی خطاب به اهالی رسانه گفت: شما اندیشمندان ما هستید و باید بگویم این کارها قشنگ نیستند. اصلا اگر فیلم ما بدترین فیلم جشنواره بود نباید نسبت به آن این‌طور برخورد می‌شد. متاسفانه ما تحمل اندیشه و نگاه مخالف و متفاوت را نداریم.

وی ادامه داد: من امروز در سالن از خانم نیکی کریمی خجالت کشیدم. باید یاد بگیریم به یکدیگر احترام بگذاریم کسی مثل نیکی کریمی که جوانی خود را در سینما گذاشته است، به خاطر استرس بازی در این نقش متحمل مشکلات زیادی شده است. اگر من در صحنه‌ای از فیلم به جای بدل خود بازی می‌کنم و صدمه جسمی می‌بینم به خاطر شماهاست و من در آن لحظه فقط به شماها فکر می‌کنم. متاسفانه ما کم‌تحمل شده‌ایم.

پس از صحبت‌های قاضیانی افراد حاضر در سالن او را تشویق کردند.

نیکی کریمی در خصوص چگونگی پذیرفتن بازی در این فیلم گفت: بنده پیش از این دکتر هادی کریمی را می‌شناختم. خیلی دلم می‌خواست قسمتی از این کار باشم در حقیقت آدم وقتی مدتی از کارش می‌گذرد جذابیت موضوع فیلمنامه در درجات دوم و سوم و اینکه با کدام کارگردان کار کند در اولویت قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کم کار شدید و حالا پس از مدتها در این فیلم بازی کردید گفت: در این مدت سناریوی جالبی نخواندم. اگر فیلمنامه خوبی به دستم می‌رسید قطعا من با آن کار می‌کردم. در ضمن تمرکزم به مستندی بود که می‌ساختم. و فیلمی که می‌خواهم بسازم.

یلدا جبلی تدوینگر این فیلم درباره مسائل پیش آمده در سالن سینما گفت: وقتی امروز این حرکات را در سینما دیدم خوشحال شدم به خصوص در مورد تیتراژ آغازین فیلم؛ اگر مخاطب از آن خوشش بیاید از همان ابتدا می‌نشیند و فیلم را می‌بیند و اگر نه در همان ابتدا سالن سینما را ترک می‌کند. این فیلم طوری است که یک عده از آن بسیار خوششان می‌آید و یک عده از آن بدشان خواهد آمد. سلیقه و حوصله سینمای ما در پنج _ شش سال اخیر به سمتی رفته است که دقیقه‌ ای تحمل نداریم.

در بخش دیگری از نشست فیلم «بشارت به یک شهروند هزاره سوم»، محمد هادی کریمی درباره‌ی این توضیح داد: این فیلم بشارت به امید است. در مورد برخی از مسائلی که در جامعه وجود دارد نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. من نیاز درونی خودم دیدم که این فیلم را بسازم چون که انسان در هر شرایطی نباید امید خود را از دست بدهد و اگر فیلم تلخ و سیاه است، به این خاطر است که حقایقی را دارد بازگو می‌کند که ما در زندگی می‌بینیم.

کارگردان فیلم ادامه داد: این فیلم درام شخصیت‌محور است و یک فیلم اجتماعی یا پلیسی نیست. می‌خواستم در فیلم بگویم که فقط گرایش به شیطان محدود به ستاره پنچ پر و یا از این دست مسائل نیست. وقتی که کسی گرایش به میز و صفرهای بانکی خود نیز پیدا می‌کند در حقیقت گرایش به شیطان پیدا کرده است.

هادی کریمی خاطرنشان کرد: این فیلم برای مخاطبان در سال 91 ساخته شده و قرار است در سال 92 اکران شود. تمام تلاش ما این بود چیزی را که جای خالی آن در سینما وجود دارد نمایش دهیم و در نحوه و فرم جدید داستان‌گویی سعی کردیم چیزی را کم نگذاریم. این فیلم نوعی از درام شخصیت‌محور است که باید بیشتر در سینما به آن بپردازیم.

نیکی کریمی از بازیگران این فیلم گفت: دکتر هادی کریمی (کارگردان) را سال‌ها می‌شناسم و کارهای قبلی او را دیده بودم و دوست داشتم. وقتی نقش خود را در فیلم خواندم از آن خوشم آمد و دوست داشتم در فیلم بازی کنم. وقتی سال‌ها بازیگری می‌کنیم دیگر موضوع فیلم در اولویت‌های دوم و سوم قرار می‌گیرد و این کارگردان است که در اولویت اول قرار می‌گیرد.

این بازیگر در پاسخ به سوالی درباره کم‌کار شدن وی در چند وقت اخیر در سینما گفت: در این مدت سناریوی جالب نخواندم و البته بیشتر تمرکزم برای ساخت مستندم و فیلمنامه‌ای بود که می‌خواهم بنویسم. به هرحال امیدوارم فیلمنامه‌ها خوب باشند و ما هم بتوانیم در آن بازی کنیم.

علی لدنی تهیه‌کننده فیلم نیز گفت: چنین فیلم‌هایی جایگاهش در ادبیات دینی ما اگر نگوییم نادر است، بسیار کم است این فیلم با حداقل هزینه و با این عوامل حدود 600 میلیون تومان هزینه داشت. وی ادامه داد: من این کار را دوست داشتم کارهای من بیشتر بعد معناگرا دارد و به نظرم فیلم ما در جشنواره‌ی امسال بی‌نظیر است و مشابه ندارد.

تهیه کننده فیلم قبل از این سخنان خطاب به حاضرین جلسه گفت: اگر فیلم خوبی است برای خودتان یک دست بزنید، اما هیچ کس به جز تعداد محدودی درخواست تهیه‌کننده را اجرا نکرد.

شهید‌ی‌فر هم به شوخی گفت: من فکر می‌کنم صدا به افرادی که در سالن نشسته‌اند نمی‌رسد که تقریبا همه سالن یکصدا گفتند صدا می‌رسد.

ابراهیم غفوری فیلمبردار نیز درباره‌ی فیلم اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های خوب کارگردان این است که مونتاژشده کار می‌کند. قصه روان می‌رفت و ما هم تابع آن بودیم. آقای هادی کریمی فوق‌العاده انسان آرامی هستند، متاسفانه برخی از مسائل دست‌به‌دست هم می‌دهند و آرامش سینما را بهم می‌زنند.

تدوین‌کننده فیلم نیز با بیان این‌که قرار بود در فیلم «برف روی شیروانی داغ» با هادی کریمی همکاری داشته باشد، خاطر نشان کرد: از زمانی که کارگردان بر سر فیلمبرداری بود به سمتی حرکت کرد که فیلم را مونتاژی بگیرد و از زمانی که فیلمبرداری فیلم تمام شد تا رسیدن فیلم به جشنواره فقط دو هفته طول کشید و به نوعی در این مدت به صورت انتحاری فیلم را به جشنواره رساندیم.

کارگردان فیلم «بشارت به یک شهروند هزاره سوم» در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: این فیلم به نوعی فیلم زنانه‌ای بود نه به این معنا که زنان شخصیت اول و یا قهرمان آن باشند. به این معنا که زنانه بودن یعنی روح لطیفی که وقتی می‌خواهد آسیب‌های اجتماعی را ببیند چشم بر روی آنها می‌بندد در این فیلم از گره‌پردازی‌هایی که مخصوص فیلم‌های پلیسی است، پرهیز کردیم.

وی ادامه داد: مقایسه‌ی این فیلم با فیلم «جن‌گیر» کار درستی نیست. ایدئولوژی ما در این فیلم کاملا متفاوت است. فیلم من درباره‌ی ایمان است و به نظرم هر زمانی که به سوژه‌ها بپردازیم، اصلا دیر نیست نیروی محرکه فیلم با شخصیت تامین می‌شود و نه با حوادث. من به دنبال ساخت فیلمی بودم که به تعاملات فکری با مخاطب بپردازد، به نظرم با دو عنصر غافل‌سازی و آگاه‌ساختن می‌توان مخاطب را به سینما کشاند.

هادی کریمی هم‌چنین در مورد موسیقی فیلم توسط فردین خلعتبری ساخته شده است، گفت: موسیقی فیلم بسیار ارزشمند بود و حتی من دلم نمی‌آمد این موسیقی را درهر جایی به کار بندم.

در انتهای جلسه یکی از خبرنگاران خطاب به کارگردان فیلم با بیان این‌که صحبت‌هایی که شما مطرح کردید به نوعی خطابش نسبت به تمامی خبرنگاران است، گفت: آیا شخصی که این حاشیه‌ها را در ابتدای فیلم در سالن به وجود آورده است را شما دیده‌اید. آیا شما کارت خبرنگاری او را مشاهده کرده‌اید که این‌گونه خطاب به خبرنگاران سخن می‌گویید.

کارگردان فیلم هم در پاسخ به این خبرنگار گفت: من انتظار دارم از خبرنگارانی که محیط خود را پاکسازی کنند. من دست همه کسانی را که از اول تا آخر نشستند و تا آخر فیلم را دیدند می‌بوسم.

هنگامه قاضیانی نیز در این رابطه اظهار داشت: ما فقط برای شما درد‌ ودل کردیم و امیدوارم این مساله سوتفاهم نشود. مطمئنا اشخاصی که در سالن این حاشیه‌ها را به وجود آوردند در اینجا حضور ندارند و اصلا به این نشست نمی‌آیند.

در این جلسه هیچ پرسش شفاهی از عوامل فیلم پرسیده نشد.

در این نشست خاطره اسدی، امیرحسین آرمان، میلاد کزازی، مهدی قاسم‌زاده از عوامل فیلم «بشارت به یک شهروند هزاره سوم» حضور داشتند.