دانلود


صفحه مناسب براي چاپگر


برنده نخل طلا و نامزد اسكار، اپرای موزارت را در مادريد ميسازد: «زن‌ها همگی همین جورند»
ميشاييل هانکه مي گويد حقیقت همیشه تکان‌دهنده است


سینمای ما-«میشل هانکه»، کارگردان فیلم نامزد اسکار «عشق» برای شرکت در مراسم اسکار از محل فیلمبرداری اثر جدیدش در اسپانیا عازم آمریکا می‌شود. «میشل هانکه» که در حال حاضر مشغول کارگردانی اپرای معروف موزارت به نام «زن‌ها همگی همین جورند» در مادرید است، پس از پایان این اپرا راهی مراسم اسکار در لس‌آنجلس خواهد شد.

 «هانکه» با فیلم تحسین‌شده «عشق» علاوه‌بر کسب نخل طلای کن و جوایز متعدد سینمایی، نامزد پنج جایزه اسکار شامل بهترین فیلم، فیلمنامه‌ اصلی، کارگردانی، فیلم خارجی و بهترین بازیگر نقش اول زن شده است. این فیلم که بخت اول کسب اسکار بهترین فیلم خارجی است، در بخش بهترین فیلم نیز نامزد اسکار شده است؛ در حالی که در طول تاریخ 85 ساله اسکار تا کنون هیچ فیلم خارجی موفق به کسب اسکار بهترین فیلم نشده است.
 فیلم «عشق» با پایانی غیرهالیوودی «هانکه» را که استاد پایان غم‌انگیز در سینما است دوباره پس از سال 2010 و فیلم «روبان سفید» نامزد کسب اسکار کرده است. این فیلم داستان زندگی دو زوج سالخورده است که رنج فیزیکی و روانی سال‌های آخر زندگی آن‌ها محوریت داستان است. نقش این دو زوج سالخورده را «امانوئل ریوا» و «ژان لویی ترنتینیان» ایفا می‌کنند که «ریوا» بازیگر 85 ساله برای ایفای نقش «آن» نامزد اسکار بهترین بازیگر زن شده است. «هانکه» که با فیلم‌های «معلم پیانو»(2001)، «بازی‌های خنده‌دار»(1997) و فیلم «روبان سفید»(2010) به شهرت دست یافته، می‌گوید داستان فیلم «عشق» را از زنی مریض و سالخورده که از وی برای خودکشی درخواست کمک کرده بود الهام گرفته است. وی در ادامه گفت: هرگز نتوانستم به این زن کمک کنم، چون این کار یک جرم بود. این زن که در واقع عمه «هانکه» بود در سن 93 سالگی خودکشی کرد. «
هانکه» اظهار کرد، مخاطبان فیلم «عشق» به خوبی با این فیلم همزادپنداری کرده‌اند و این موضوع که فیلم بسیار تکان‌دهنده است کمی اغراق‌آمیز است؛ گرچه حقیقت همیشه تکان‌دهنده است. بسیاری از مردم اعلام کرده‌اند که اتفاقا فیلم «عشق» عینا برای آن‌ها نیز رخ داده است. در واقع فیلم «عشق» با گذر از مرز نسل‌ها به جوانان نشان می‌دهد که چگونه نسل‌شان رو به زوال می‌رود. فیلم «عشق» تا کنون جوایز دیگری چون جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی را نیز کسب کرده است و برای کسب اسکار بهترین فیلم خارجی باید با فیلم‌های «کن تیکی»(نروژ)، «NO» (شیلی)،‌ «رسوایی سلطنتی»(دانمارک) و «جنگ ساحران»(کانادا) رقابت کند.
تعدادی از منتقدین فیلم نیویورک فیلم «عشق» را در مقایسه با فیلم‌های «روانی» و «درخشش» از ترسناک‌ترین آثار سینمای جهان معرفی می‌کنند.