دانلود


صفحه مناسب براي چاپگر


حرف‌هاي سه بازيگر اصلي فيلم تازه مسعود كيميايي: آدم‌هايي كه انگار از دل فيلم‌هاي قديمي آمده بودند
تدوين «متروپل» مسعود كيميايي توسط مصطفي خرقه پوش آغاز شد


سينماي ما- تدوين فيلم سينمايي «متروپل» به كارگرداني مسعود كيميايي توسط مصطفي خرقه پوش آغاز شد. خرقه پوش كه پيش از اين فيلم هاي «رئيس»، «محاكمه در خيابان» و «جرم» را تدوين كرده براي چهارمين بار با مسعود كيميايي همكاري مي كند.

فيلمبرداري اين فيلم 29 تير ماه آغاز شد و هفته گذشته با فيلمبرداري سكانس افتتاحيه «متروپل» در خيابان به پايان رسيد. كيميايي سينما متروپل در لاله زار را به عنوان لوكيشن اصلي فيلمش انتخاب و با بازسازي آن، آنجا را تبديل به يك سالن بيليارد كرد.

حدود 80 درصد از صحنه هاي اين فيلم در همين لوكيشن فيلمبرداري شده است. «متروپل» داستان زني به نام خاتون است كه در يك نيمه شب به باشگاه بيليارد دو مرد پناه مي آورد. تمام اتفاقات فيلم جديد كيميايي از يك نيمه شب تا صبح روايت مي شود.

كيميايي در خصوص فيلم تازه اش گفت: متروپل ( كه هنوز نام آن قطعي نشده) سرگذشت سينماي متروپل نيست. سرگذشت لاله زار هم نيست. داستان زني بي پناه است كه به دو مرد در يك سينما كه تبديل به باشگاه بيليارد شده پناه مي‌برد. مرداني كه انگار از ويترين هاي شكسته ، پرده هاي جر خورده سينما و عكس‌ها درآمده اند تا به يك آدم تنها كمك كنند. آدمي كه در پايان همه اين ماجراها فقط يك چيز را به ياد مي‌آورد ؛ كساني كه در يك شب مثل قهرمانان فيلم‌هاي قديمي كه دوره‌شان سپري شده به او كمك كردند و ديگر هر چه گشت پيدايشان نكرد؛ آدم‌هايي كه انگار از دل فيلم‌هاي قديمي آمده بودند.

كيميايي در خصوص همكاري‌اش با اسحاق خانزادي صدابردار ثابت آثارش نيز گفت: همانطور كه كارگردان حيثيت نگاهش را به چشم فيلمبردار مي‌‌‌‌‌‌‌سپارد، حيثيت شخصيت‌هايي كه در فيلمش صحبت مي‌كنند را به صدابردار و صداگذار مي‌سپارد. بايد حيثيت اين گفت و گو ها حفظ شود . خانزادي در اين سال‌‌‌ها كه با هم كار مي‌كنيم اين كار را كرده و حيثيت خودش را هم به آن اضافه كرده است.

مهناز افشار، محمدرضا فروتن، پولاد کيميايي، شقايق فراهاني، ساعد سهيلي، سحر دولت‌شاهي، يوسف مراديان، ميلاد کي‌مرام، مجيد گلشني، سامان حسيني، اکبر معززي، تينا پاکروان، حامد ابوطالبي، حسين علي محمدي، سوگل خالقي، لادن پروين، شاپور کلهر، علي اصغر طبسي، مجيد عليزاده، شهرام تيموريان، سام فراهاني، مرجان کيومرثي، حميرا عظيمي، سارا عسگري، احسان بذلي، کاترين اصلاني، اصغر مرادطلب، اميد گنج‌بخش، مجتبي طهماسبي، شهباز جهانگيري، فرناز صفوي، مسعود رمضاني، سامان محمدي، مهدي چشمه، علي لاجوردي، سيد فرنام قديمي و... . بازيگران اين فيلم هستند.

فروتن: کيميايي آدم اوريجينالي است

محمدرضا فروتن درباره همكاري تازه اش با مسعود كيميايي در فيلم متروپل گفت:‌ «متروپل» قصه سرراستي دارد، چون بدون پراکنندگي است. البته کار کردن با مسعود کيميايي آن‌قدر جذاب است که واقعا سينما را حس مي‌کني. من هر بار که مي‌خواهم فيلمي را با او شروع کنم، احساس مي‌کنم يک دوران جديد سينمايي برايم شروع مي‌شود. مسعود کيميايي آدم اوريجينالي است که نگاه خاصي دارد. خيلي‌ها خواستند از روي دست او بنويسند اما نتوانستند. او ديالوگ‌هاي خودش را مي‌نويسد و سينماي خودش را نشان مي‌دهد.مهناز افشار:همكاري با كيميايي لذتبخش است

مهناز افشار نيز همكاري با مسعود كيميايي را لذتبخش دانست. اين بازيگر سينما در خصوص اكران آخرين فيلم تحريمي و ادامه روند سياست حوزه هنري گفت: روند حوزه هنري در خصوص تحريم فيلم ها واژه اي است كه نمي خواهم آن را جدي بگيرم؛ يعني دلم مي خواهد اين تفكيك شدن، تحريم از سوي حوزه، بسته شدن ها، پلمب كردن و شكستن ها را باور نكنم،چرا كه همه اين واژه ها حركت هستند.سينماي ما براي همه نوع تفكر و همه نوع سليقه ها است و حوزه هنري مي تواند با تفكر خود فيلم سازي كند و بقيه نيز فيلم خود را كار كنند.

افشار عنوان كرد: اين اتفاق ناخوشايندي نيست به همين جهت اين تغيير و يا بد بودن را نمي توانم باور كنم، حيف از اينكه نتوانستيم براي اكران فيلم يكدست و همدل باشيم. وي در خصوص مديريت ايوبي در سازمان سينماي افزود: هيچ گونه شناختي نسبت به حجت الله ايوبي و علي جنتي ندارم اما با توجه به اينكه هميشه اميدوار بوده ام، هيچ وقت فكر نمي كردم كه سينما نابوده شده و يا تمام شده اكنون هم اميدوارم كه ادامه پيدا كند.

او با اشاره به وضعيت پيش آمده خانه سينما افزود: در هيچ خانه اي تا ابد بسته نبوده و اعتقاد من بر اين است كه شايد آدرس خانه عوض شود اما خانه هميشه ماندگار است.

وي در ادامه در خصوص بروز اختلالات ميان سينماگران اظهار داشت: اختلافات ميان سينماگران به خاطر فضاي مسموم سينماگران ايجاد شده و به نظر من هيچ سينماگري نبايد با ديگري اختلاف داشته باشد زيرا كه همه براي يك هدف كار مي كنيم.

افشار در پايان در خصوص همكاري خود با مسعود كيميايي خاطرنشان كرد: «متروپل» سورپرايزي است كه اجازه بدهيد در زمان مناسب در مورد آن صحبت شود و دومين همكاري من با مسعود كيميايي به حدي لذتبخش است كه تا مدتي مرا سيراب مي كند.


ساعد سهيلي: پدرم عاشق کيميايي است

ساعد سهيلي از همکاري در فيلم سينمايي «متروپل» به کارگرداني مسعود کيميايي به عنوان يک افتخار ياد کرد. سهيلي گفت: من خيلي به فيلم اميدوار هستم. در اين پروژه افتخار شاگردي مسعود کيميايي را داشتم و خوشحال و ممنونم از اينکه ايشان به من اعتماد کرد و يکي از بهترين نقش هاي فيلم را به من سپرد. .

وي در مورد نقش خود در «متروپل» افزود: شخصيت خسرو که من ايفاي آن را بر عهده داشتم، يک پسر تنها در لاله زار است که در زندگي گذشته خود اتفاقات زيادي را از سر گذرانده است. حالا اين کاراکتر عصبي شده که اگر با او درگير شوي، اتفاقات عجيب و غريبي راه مي‌اندازد.

اين بازيگر جوان سينما ادامه داد: اگر هوش و نخبگي کيميايي را کنار بگذاريم، او يک کارگردان با اخلاق است که با همه بازيگران و عواملش رفتار بسيار خوبي داشت و تجربه ارزشمندي را براي من رقم زد.

ساعد سهيلي گفت: از زمان کودکي من، فيلم‌هاي کيميايي در منزل ما بارها و بارها به تماشا گذاشته شده است. پدرم علاقه شديدي به اين کارگردان دارد، به طوري که سبک فيلمسازي او ناخودآگاه به کيميايي نزديک شده است. من هم پسر همان پدر هستم و هميشه سينماي کيميايي را پسنديده‌ام.