دانلود

 نگاهی به فیلم "مرهم" ساخته علیرضا داودنژاد : من نام کوچک عشقم، مرا بباز :: سينمای ما ::

   


نگاهی به فیلم "مرهم" ساخته علیرضا داودنژاد
من نام کوچک عشقم، مرا بباز

سینمای ما- سحر عصرآزاد: «مرهم» بازگشت موفقی است از علیرضا داودنژاد به نقاط اوج کارنامه‌اش با نگاهی موشکافانه، تلخ و گزنده به جوانان بحران‌زده امروز و مسائلشان. این فیلمساز که آثار قابل توجهی چون «نیاز»، «عاشقانه»، «مصائب شیرین» و «بچه‌های بد» را با محوریت جوانان و نوجوان ساخته، چند سالی بود که علاقه‌مندان این فیلم‌ها را دچار شگفتی و پس از آن ناامیدی کرده بود. ناامیدی از این جهت که به نظر می‌آمد سرخوشانه فیلم ساختن بدون دغدغه‌ای خاص و عمیق به مذاق وی خوش آمده و سهل‌الوصول بودن تبدیل به عادت ناخوشایند داودنژاد شده است.

فیلم‌هایی چون «ملاقات با طوطی»، «هشت‌پا»، «هوو» و «تیغ‌زن» با تکیه بر قصه‌هایی سطحی که گاه بی‌جهت پیچیده‌نمایی هم می‌کرد تا از مفهوم تهی ننماید و البته با فهرست بلندبالای بازیگران مشهور، به تدریج چهره‌ای از این فیلمساز در پایان راه جوشش خلاقیت و دغدغه‌ ثبت کردند.

این نوع فیلمسازی درست نقطه مقابل نقاط اوج کارنامه‌اش قرار داشت که معمولاً با قصه‌هایی ساده، تکیه بر جزئیات و بازیگرانی که در آن زمان چهره‌های مشهوری نبودند، به طرح مسائل و روابطی می‌پرداختند که به شدت انتقادبرانگیز بودند.

در واقع جسارت پرداختن به این مضامین با ساختاری متناسب با مضمون، این فیلم‌ها را پذیرفتنی کرد. از رقابت دو نوجوان شهرستانی برای مرد شدن در «نیاز»، تا عشق سودایی دو جوان «عاشقانه» که بر عشق پیرانه‌سری غلبه کرد و ... آن ساختار پیچیده روایی در «بچه‌های بد» که ارتباط سه جوان بحران‌زده را به گونه‌ای مدرن به تصویر می‌کشید -(هرچند این ساختار متقاطع در تدوین وارد کار شده باشد).

«مرهم» بازگشتی است به همین سینمایی که از داودنژاد می‌شناسیم و فیلم‌هایی که از او در خاطرمان ماندگار شده، فیلمی خوش‌ساخت با قصه‌ای به ظاهر ساده درباره نسل جوان معترض که از ریشه‌های خود دور افتاده و تنها مرهم زخم‌های ناپیدایش بازگشت به اصل خود و عشق واقعی در دامان خانواده است.

فیلمنامه حساب‌شده و حضور بازیگرانی که گیشه‌ای نیستند، اما درست همان چیزی هستند که باید باشند، در این فیلم به نتیجه قابل قبولی رسیده است.

«مرهم» قصه دختر جوانی است که علیه سنت‌های خانوادگی می‌شورد تا به زعم خود یک زندگی آزاد را تجربه کند، اما در همان اولین جاده بن‌بست متوقف شده و گرفتار اعتیاد می‌شود. در این شرایط که تصور او از عشق هم وارونه می‌شود و بردیا هم تنهایش می‌گذارد، مریم تازه متوجه می‌شود که تنها خواسته‌اش از زندگی یک اتاق خالی بدون مزاحم است تا فقط بنشیند و فکر کند.

در این کشمکش‌های درونی و بیرونی این نکته خودنمایی می‌کند که چه بسا مهمترین کاستی او به عنوان نماینده نسل جوان بی‌آرزوی امروز، یافتن تکیه‌گاهی امن با عشقی بی حد و حصر است؛ همان چیزی که مادربزرگ به مریم می‌دهد.

عشقی که در آن هیچ ملاحظه و باید و نبایدی نیست، عشقی که در قالب معیارهای مرسوم سود و زیان نمی‌گنجد، عشقی که به بده‌بستان‌های معمول نمی‌ماند؛ یک عشق ناب و بی‌پایان که تنها می‌توان آن را در آغوش بخشنده یک مادر پیدا کرد.

«مرهم» فیلمی است که برای رسیدن به این پایان که در بدترین شکل ممکن می‌توانست یک نسخه پیچیدن ناکارآمد تلقی شود، وارد لایه‌های درونی نسل جوان امروز با همه انرژی و تیرگی‌هایش و همچنین نسل گذشته با همه اصالت کهنه و روشنی‌هایش می‌شود و از خلال آن راهکار ساده و صمیمانه خود را با مخاطبش در میان می‌گذارد.

* تیتر مطلب برگرفته از مجموعه شعر و طرح «خنده در مراسم تدفین» سروده علی رضا لبش است.


منبع : خبر آنلاین

به روز شده در : يکشنبه 11 ارديبهشت 1390 - 22:4

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

مریم
دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 - 7:11
-54
موافقم مخالفم
 

مرهم یکی از بهترین فیلم هایی بود که تو جشنواره دیدم... فیلمی که ارزشش بیشتر از یه بار دیدنه .....

سهیل
دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 - 20:39
11
موافقم مخالفم
 

فیلم مرهم را چندی پیش در سینما دیدم و خیلی لذت بردم فیلم بی نهایت زیبایی بود. بعد از چند فیلم سطح پایین بازگشت دوباره ای بود برای علیرضا داود نژاد

بازی ها بسیار خوب است به خصوص بازی خانم طباطبایی و خانم حبیبیان امیدوارم که در آینده شاهد ساخته شدن فیلم های خوب بیشتری از آقای داود نژاد باشیم

alireza_just_yeganeh
سه‌شنبه 13 ارديبهشت 1390 - 12:31
19
موافقم مخالفم
 
alireza_just_yeganeh

واقعا فیلم خوش ساختی بود ... خیلی خوشم اومد ازش ...

فقط یکی به من بگه چرا این فیلم رو تو لیست 33 فیلمه ی جشنواره جا ندادند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

محمد مهدی
چهارشنبه 14 ارديبهشت 1390 - 3:36
0
موافقم مخالفم
 

دوستانی که ندیدند حتما ببینند

فیلم قابل قبولی است


پنجشنبه 15 ارديبهشت 1390 - 15:21
-14
موافقم مخالفم
 

بعد از دیدن "مرهم" وقتی از سینما بیرون آمدم به معنای واقعی "" احساس کردم جیبم را زده اند""

مبلغ پول پریده مهم نبودبلکه احساس اینکه سرم کلاه ئرفته آزارم می داد و می دهد .

فیلم مرهم یک فاجعه بود، یک فاجعه واقعی ؛ یک سونامی ؛ به خصوص بازیها، بازیهای فوق بدی که تا سالها میتوان به عنوان متر ومعیار "بازیگری در سطح زیر صفر" به آنها استناد کرد . فیلمنامه و اتفاقهای آن پر از ضعف و بی دقتی ، دیالوگهای به شدت مصنوعی و کارنشده وحشتناک مرهم ابن تصور را القا می کند که داوودنژاد در همان سطح و روزگار جوانی مانده است . مرهم بین دو سبک و دنیای سینمائی سرگردان است ، از یک طرف می خواهد به فیلمهای سبک "روشنفکرانه-اجتماعی"

و تلخی مثل "خون بازی" نزدیک شود و از یک طرف کل ساختار فیلمش را به سمت سینمای گیشه ای و سطح پایین می راند و این به دو دلیل است چون اولا داوودنژاد جور دیگری بلد تیست فیلم بسازد و دوم اینکه می خواهد همه را راضی کند ، از مردم عادی تا منتقدان و فیلم بینان حرفه ای و همین ها باعث شده که از هر دو سو قافیه را ببازد چنین فاجعه ای خلق کند .

در آخر حیفم می آید که باز هم به بازیهای سوپر بد فیلم اشاره ای نکنم که باعث شدند به درک جدیدی از نفرت و احساس اشمئزاز از یک فیلم برسم

کامران

33ساله از تهران


چهارشنبه 7 دي 1390 - 19:43
-3
موافقم مخالفم
 

فیلم بسیار عالی بود و با بازی خانم طناز طباطبایی

هانی
جمعه 16 دي 1390 - 11:16
-34
موافقم مخالفم
 

sghسلام چطور دانلود کنم

sajede
چهارشنبه 16 فروردين 1391 - 11:51
-3
موافقم مخالفم
 

اين فيلم خيلي دقيق واقعيات زندگي امروزه رو به تصوير كشيده.من خيلي ازين فيلم خوشم اومد و 3 بار نگاش كردم چون ارزششو داشت.

mohammad
سه‌شنبه 29 فروردين 1391 - 14:32
-2
موافقم مخالفم
 

بهترین فیلم برای آق کامران

فیلم فارسی بهروز وثوق که با اربده کشی می خواست مسائل ی تنه حل کنه.........


چهارشنبه 10 خرداد 1391 - 14:45
-1
موافقم مخالفم
 

واقعا خیلی بداموزی داره حالم از این فیلم های ایرونی میخوره

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���