نگاهی به بازیگری در فیلم «سعادت‌آباد» ساخته مازیار میری
قطعه ناتمامي است اين فيلم زيباي مازيار ميري!

سینمای ما- محمد محمدیان: مازيار ميري از همان فيلم نخست «قطعه ناتمام» در انتخاب بازيگرها با دقت و وسواس عمل كرد. او در قطعه ‌ناتمام از بازيگر شناخته شده‌اي استفاده نكرد و «به آهستگي» آغاز حضور ستاره‌ها در فيلم‌هاي او بود. حالا فيلم به فيلم اين چهره‌ها پررنگ‌تر مي‌شدند، بازي‌هاي خوبي را از ايشان شاهد بوديم و كارگرداني و شخصيت‌پردازي آثار او سير‌صعودي و قوام بهتري يافته بود تا رسيد به «سعادت‌آباد» كه گل سرسبد بازي بازيگرهاي آثار اوست... شايد حتي گل‌سرسبد بازي برخي از بازيگرهاي فيلم!

ميري در به آهستگي از محمد رضا فروتن براي نخستين بار در نقشي متفاوت كه وي را به طور كامل از آن چه تاكنون ديده بوديم، متمايز مي‌كرد بهره برد و بازي‌هاي خوبي از حسن پور شيرازي و نيلوفر خوش‌خلق به تصوير كشيد .او در پاداش سكوت بازي‌هاي ماندگاري از پرويز پرستويي، رضا كيانيان و مهتاب كرامتي را به سالن‌هاي سينما آورد و حتي پس از سال‌ها بازي جعفروالي دوباره ديده شد.

از «كتاب قانون» او شيوه‌اش در انتخاب بازيگرهاي اصلي را شكل تازه‌اي بخشيد. جدا از نگاه او به توانايي بازيگرها، گويي توجه بيشتري به گذشته ايشان و قالب‌هاي امتحان پس داده آن‌ها كرده بود و البته اين به معناي استفاده كليشه‌اي از ايشان نبود. در واقع با نقش تازه و بسط اين كليشه، چهره‌هاي تازه‌اي از ستاره‌ها ضبط و نقش آن‌ها نزد تماشا‌گر باور پذيرتر شد. حضور پرويز پرستويي در فيلم، ياد آور بازي‌هاي كمدي خوبش نظير ليلي‌با‌من‌است بود و بازي او در چند تيپ كوتاه، از توانايي او در ايفاي نقش‌هاي متفاوت گذشته مي‌آمد. حتي بازي فريده سپاه منصور در نقش يك مادر غرغرو هم بازي فراموش نشدني‌اش در مهمان مامان را به خاطر مي‌آورد و نگار جواهريان كه باز به زيبايي، چهره يك دختر معصوم را به تصوير كشيد.

جدا از بازي‌هاي موفق و تازة اين نقش‌هاي آشنا، ميري بازي جذابي از دو بازيگر نيز در اين فيلم ارائه داد. دارين‌حمسه و داوود فتحعلي بيگي كه بدون شك سينما‌ي ايران طي اين سال‌ها از وجود چنين بازيگر توانايي با سابقه تئاتريش بهره چنداني نبرد... اما سعادت آباد جدا از كلكسيوني از بازيگرهاي مطرح و توانا، بازي‌هاي به ياد ماندني از بازيگرها را بر اساس همان الگو به نمايش گذاشته است.

نخست بايد يادي كرد از حسين ياري كه بدون شك يكي از بهترين بازي‌هاي كارنامه سينمايي‌اش (‌وشايد بهترينش) را به اجرا در آورده و بسيار متفاوت از گذشته است. اين تازگي بازي ياري در نقش بهرام‌ را در ابتدا اشاره كردم تا تاًكيد كنم استفاده از چهره شناخته شده ديگر بازيگرها در اين فيلم كه شكل تازه‌اي از آن كليشه را ساخته‌اند، چيزي از ارزش‌هاي ايشان، كارگردان و فيلم نمي‌كاهد.

ليلا حاتمي ( ياسي) همان زن وفادار، مظلوم و پرتلاش، حامد بهداد (محسن) پسر پرانرژي، فعال و گاهي با حركت‌هاي عجيب و غريب، مهناز افشار( لاله) دختر پرشروشور هميشگي، امير آقايي(علي) با چهره جدي گذشته، هنگامه قاضياني(تهمينه) زن توداري كه مي‌خواهد روي پاي خودش بايستد و مينا ساداتي(مينا) كه با همان نقش عيار 14 باز مي‌خواهد در نقش همسر دوم انجام وظيفه ‌كند! همة اين نقش‌ها و كاركردشان در فيلم شايد تكرار چهرة اين بازيگرها باشد اما هريك با چيزهايي كه نقش، كارگردان و خودشان به آن افزوده‌اند چيزي ديگري از آب در آمده‌اند.

حامد بهداد با شيريني كه به نقش افزوده شده يكي از دوست داشتني ترين بهدادهاي سينما است! حضور محسن و بقيه باعث شده احساس نكنيم بيش از نود دقيقه از فيلم را تنها در يك آپارتمان گذرانده‌ايم. يا ليلا حاتمي كه با بازي گرمش نقش زني از خود گذشته را بازي مي‌كند. ياسي در نقش محوري، بازي را درميانه ميدان به خوبي در دست دارد! و مهناز افشار كه چه زيبا چهرة زن احساساتي را ترسيم كرده است... و ويژگي فيلم و اين نگاه چند وجهي به عشق و روابط خانوادگي را همين بازيگرها جان ماندگاري بخشيده‌‌اند. يكي علاقه ديوانه‌وار دكتر( با تاًكيد بر بازي امير آقايي) به لاله كه متعصبانه نمي‌خواهد او را از دست بدهد و همين ترس همسر و دوري او سبب سردي پيوندشان شده. دومي رابطه در آستانه فروپاشي بهرام و تهمينه كه قصد جدايي دارند و بهرام هنوز سر در عشقي قديمي دارد و بعدي رابطه زناشويي ياسي و محسن كه به رغم تلاش در برپايي جشن و حفظ زندگي از سوي زن، شوهرش حواسي در زندگي ديگري دارد.

ميري با اين مجموعه، اين تلاطم‌هاي اجتماعي را شرح داده. كه البته نمي‌دانيم چرا حتي يك زندگي، يك عشق، درست سرجاي خودش نيست، چرا اين قدر سياه، خلاصه كه قطعه ناتمامي است اين سعادت آباد ، فيلم زيباي مازيار ميري!


منبع : سینمای امروز

به روز شده در : شنبه 7 آبان 1390 - 8:50

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

شقایق
شنبه 7 آبان 1390 - 15:29
-1
موافقم مخالفم
 

سعادت آباد فیلم خوبی بود. بازی لیلا حاتمی هم بیشتر از بقیه دوست داشتم و فکر می کنم بازی بقیه انقدر تعریف و تمجید نداره. حامد بهداد خوب بود اما بعضی جاها اغراق بیش از حدش نقشو خراب کرده بود. مهناز افشار بهتر از همیشه بود ولی هنوز دارم فکر می کنم که مستحق سیمرغ بوده..؟؟

نورا
شنبه 7 آبان 1390 - 16:3
-1
موافقم مخالفم
 
چرا

چرا از مراسم فرش قرمز فیلم هیچ عکسی توی سایت نیست؟چرا........؟

گیلدا
شنبه 7 آبان 1390 - 16:39
4
موافقم مخالفم
 

پس عکس های این مراسم افتتاحیه ی سعادت آباد چی شد؟نمی خواین عکساشو رو سایتتون بذارید؟مردم از انتظار.راستی نقدتون رو دوست داشتم مخصوصا قسمت بهدادشو.حامد درجه یکه

نیوشا
شنبه 7 آبان 1390 - 17:4
-10
موافقم مخالفم
 

واقعا فیلم خوبی بود. بیشتر از همه بازی امیر آقایی مورد توجه من قرار گرفت . مهناز افشار هم هنوز جا برای بهتر شدن داره چراکه در بعضی صحنه ها باز هم اغراق کرده بود ولی می شه گفت قابل قبول بود. موسیقی انتخاب شده هم خیلی با فضای فیلم جور بود.

م.ر
يکشنبه 8 آبان 1390 - 15:54
13
موافقم مخالفم
 

اصلا درک نمی کنم شماها برای چی از این فیلم تعریف میکنید

من فقط از این فیلم طرز تهیه غذای چینی رو یاد گرفتم

یاسمن
يکشنبه 8 آبان 1390 - 18:6
-3
موافقم مخالفم
 

سعادت آباد را دوست دارم / به نظرم حامد بهداد بازی کنترل شده تری دارد به نسبت آنچه که از بهداد می شناسیم / حسین یاری خوب است / لیلا حاتمی همان است که بوده / مهناز افشار بهترین بازی دوران کاری اش را ارائه داد / امیر آقایی هم همان است که بوده / هنگامه قاضیانی هم خوب است .

ساحل
دوشنبه 9 آبان 1390 - 11:58
0
موافقم مخالفم
 

منم فیلمو دوست داشتم.. همه خوب بازی کردن حتی مهناز افشار هم بهتر از همیشه بود.. ولی ای واااااااای از دست این حامد بهداد ! آخه چقدر هنرمنده این بشر .... آدم از تماشاش سیر نمیشه

نقدتون خیلی عالی بود .مرسی

م.
سه‌شنبه 10 آبان 1390 - 16:48
15
موافقم مخالفم
 

من این فیلم را چند بار دیده ام و در هر بار دیدن بازی یکی از بازیگرها را بیشتر دوست داشتم ولی در مجموع بازی حسین یاری را خیلی می پسندم و برخلاف آقای محمد محمدیان، معتقدم حسین یاری همیشه متفاوت بازی می کند و خودش را تکرار نمی کند، تا به حال هم بازی های خیلی خوبی در فیلمهایی مثل بلوغ، نغمه، دم صبح و ... از او شاهد بوده ایم که شاید به اندازه ای که سزاوارش بوده دیده نشده.

از این حرفها که بگذریم، لطفاً درباره علت عدم بازتاب اخبار مراسم افتتاحیه فیلم سعادت آباد در رسانه های مختلف و بخصوص سایت خودتان شفاف سازی کنید.

خاتون
چهارشنبه 11 آبان 1390 - 8:8
-6
موافقم مخالفم
 

بازيها بسيار زيبا بود. مخصوصا اميرآقايي و افشار خيلي زيباتر و قويتر از هميشه بودند . ولي واقعا حرف فيلم چي بود؟ پايان باز نبود. كاملا رها بود. اصلا شبيه كارهاي قبلي آقاي ميري نبود؟ تماشاچي احساس سرخوردگي ميكنه..يعني چي بعد اون شب چه خواهد شد؟ هر چيزي ممكنه...هيچ نتيجه اي در ذهن متبلور نميشه...

مرجان
چهارشنبه 11 آبان 1390 - 9:58
5
موافقم مخالفم
 

فیلم خوبی بود. از آم فیلمهایی که موقع خروج از سالن سینما تا مدتها فراموشم نشد و ذهنم رو درگیر کرد. فیلمی که هم حس شادی از دیدن یک فیلم خوب و هم حس غم از عاقبت کارکترها رو برام باقی گذاشت. فیلمی که باعث شد دوباره فکر کنم چرا جامعه ما داره به این سمت پیش میره چرا داریم در کنار هم زندگی می کنیم ولی از هم دوریم. خسته نباشید آقای میری. منتظر فیلمای خوب بعدیتون هستیم.

shahab
پنجشنبه 12 آبان 1390 - 14:19
1
موافقم مخالفم
 

امیر آقایی یه چیز دیگه ست...

پیام
پنجشنبه 12 آبان 1390 - 16:55
-6
موافقم مخالفم
 
سلام

سلام، فیلم سعادت آباد بسیار فیلم جالب و پر محتوایی بود که بازیگران این فبلم با بازی درخشان خود توانستند این فیلم را دیدنی کنند. به هر حال به آقای میری و بازیگران این فیلم مخصوصا آقای حامد بهداد خسته نباشید میگوییم.

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���