عمر خبر خوش بازگشايي خانه سينما كوتاه بود: تشکل موسوم به خانه‌سینما فاقد هرگونه وجاهت قانونی است!
هیــات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد به تعطیلی دائم خانه سینما رای داد

سينماي ما- پس از خبر خوشحال‌كننده بازگشايي خانه سينما و ابطال حكم تعطيلي اين مجموعه توسط ديوان عدالت اداري، موجي از شادماني و اميد به آينده و كار و تلاش مضاعف در ميان اهالي سينما راه افتاد. آن‌ها با اس ام اس و تلفن يا در شبكه‌هاي اجتماعي و هر شكلي كه مي‌شد، اين خبر را به هم اعلام كردند و شادباش گفتند و چشم به آينده‌اي بدون تفرقه و دو دستگي، كينه‌توزي و رويارويي دوختند. رتيس هيات مديره خانه سينما از بازگشايي ساختمان از صبح شنبه 6 خرداد و تشكيل جلسه هيات مديره داد و ماجرا داشت به خوبي و خوشي به پايان مي‌رسيد.

... اما خبري كه 24 ساعت بعد روي خبرگزاري سينماي ايران رفت، آب سردي بود بر پيكر اين همه اميد و شادماني. طبق اين خبر، وزارت ارشاد كه از ابتدا از دو مسير براي تعطيلي خانه سينما اقدام كرده بود، پس از لغو حكم اول در ديوات عدالت اداري، سراغ هیــات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد رفت. براساس رأی نهـایی هیــات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد،تشکل موسوم به خانه سینما بطور دائم تعطیل و در صورت اصرار بر ادامه فعالیت غیرقانونی طبق ماده 17 با تشکل یادشده برخورد می‌شود.

 به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق اعلام این هیات، بر اساس رأی نهـایی هیــات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد، تشکل موسوم به خانه سینما بطور دائم تعطیل و در صورت اصرار بر ادامه فعالیت غیرقانونی طبق ماده 17 با تشکل یادشده برخورد می شود.

هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی در آخرین نشست خود بررسی مجدد صلاحیت خانه سینما را در دستور کار قرار داد و در نهایت، پس از بررسی همه جانبه فعالیت و ملاحظه کلیه اسناد و مدارک، این تشکل را فاقد هرگونه وجاهت قانونی دانست.

جلسه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی با توجه به دادنامه شعبه اول دیوان عدالت اداری که صلاحیت رسیدگی به وضعیت تشکل موسوم به خانه سینما را منوط به بررسی و اعلام نظر قطعی این هیأت دانسته است،تشکیل شد.

اعضای هیأت باتوجه به تمامی مفاد دادنامه یادشده و با استناد به مواد 15، 17 و 20 ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، موسسات، کانون ها و انجمن های فرهنگی هنری و نظارت بر فعالیت آنها مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 27 /6/ 1375، رای نهائی خود مبنی بر تعطیلی دائم خانه سینما را اعلام کردند.

در رای هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی آمده است: با توجه به اینکه موارد ذکر شده در بند «ب» این صورت‌جلسه از مصادیق تخلف بوده و تشکل موسوم به خانه سینما هیچ اقدامی در جهت اخذ مجوز از این هیأت و یا حتی تطبیق وضع خود با مقررات و ضوابط مندرج در مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب‌فرهنگی‌(سال 75) ننموده است لذا به استناد ماده 15 ضوابط مذکور با تأکید مجدد بر رأی هیأت مورخ 7 /10/ 90 ضمن اعلام تعطیلی دائم، فعالیت تشکل موسوم به خانه‌سینما را فاقد هرگونه وجاهت قانونی می داند و در صورت ادامه هرگونه فعالیت غیرقانونی طبق ماده 17 با تشکل یادشده رفتار خواهد نمود.

بر اساس بند ( ب ) صورت جلسه با عنوان بررسی وضعیت تشکل موسوم به خانه سینما , اعضای هیات , بنا به دلایل زیر، ادامه فعالیت این تشکل را غیرقانونی اعلام کردند:

1-ب: به استناد تبصره ماده 10 و ماده 22 مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه آن تشکل تاکنون به هیأت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی و هنری برای بررسی و تصویب ارایه نشده است.

2-ب: تغییرات پی‌درپی در اساسنامه ادعایی تشکل موسوم خانه سینما جهت تأیید به شورای فرهنگ عمومی منعکس نشده است.ضمن اینکه با تصویب مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی درسال 75 وظیفه بررسی وتصویب اساسنامه ها از شورای فرهنگ عمومی به این هیأت انتقال یافته است.

3-ب: طبق بند ج ماده 10 و تبصره ماده 11 مصوبه جلسه 77 شورای عالی انقلاب فرهنگی (سال 67) صدور مجوز اینگونه مراکز به ترتیب از «وظایف هیأت نظارت وقت» و «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی» بوده و معاون وقت امور سینمایی و سمعی و بصری فاقد تنقیذ حق وزیر بوده است و بنابراین نامه ارسالی آقای انوار به اداره کل ثبت شرکت‌ها به استناد ماده 15 مصوبه جلسه 77 شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌منزله صدور مجوز تأسیس خانه سینما نیست. ضمن اینکه اساسنامه ارسالی به اداره کل ثبت شرکت ها مورد تأیید شورای فرهنگ عمومی نیز نمی‌باشد.

4-ب: تشکل موسوم به خانه سینما هیچ‌گونه اقدامی در جهت تطبیق وضع خود با ضوابط و مقررات مندرج در ماده 20 مصوبه جلسه 385 شورای عالی انقلاب فرهنگی (سال 1375) نکرده است و حتی مدارک لازم به همراه اساسنامه جدید طبق ضوابط و شرایط مندرج در ماده 6 این مصوبه را جهت تأیید و صدور مجوز جدید به هیأت تسلیم ننموده است.

5-ب: در آخرین اساسنامه آن تشکل تغییرات قابل توجهی اعمال شده است ازجمله : 1-5 – ب: شرط اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی و عدم اشتهار به فساد اخلاقی از شروط عضویت در هیأت‌مدیره حذف شده است.

2-5 – ب: تبصره ناظر مالی که مقرر می‌دارد : کلیه چک‌ها، اوراق و اسناد تعهدآور برای خانه سینما می‌بایست به امضای ناظر مالی خانه سینما هم برسد، حذف شده است.
 • منبع : سينماپرس

  به روز شده در : دوشنبه 8 خرداد 1391 - 4:16

  چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

  اخبار مرتبط

  نظرات

  ghazaleh
  دوشنبه 8 خرداد 1391 - 7:42
  5
  موافقم مخالفم
   

  هنوز نمی تونم اون تجمع جلوی خانه سینما رو هضم کنم...

  به چه جرائتی تابلوی خانه سینما رو سیاه می کنن؟؟؟؟؟؟؟خانه سینما حرمت داره.. احترام داره...

  کاش ...

  سارا
  دوشنبه 8 خرداد 1391 - 11:17
  14
  موافقم مخالفم
   

  عمر همه خبرهاي خوش اين روزها كوتاهه! اصلا عمر خوشحالي و شادي و اميد كوتاه شده و انگار بايد عادت كنيم به اين كه هر چيز خوبي يا تعطيل بشه مثل خانه سينما يا تغيير ماهيت بده مثل برنامه هفت يا كنار بره مثل خيلي فيلمهاي خوب كه مجوز نمايش نگرفته هنوز

  عصباني
  دوشنبه 8 خرداد 1391 - 11:21
  8
  موافقم مخالفم
   

  اين اقا كيه كه به خودش اجازه داده روي يه تابلوي فرهنگ و هنر مملكت رنگ سياه بپاشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دارم ديوونه ميشم از اين عكس!!!!!!! اين كيه اخه؟؟؟؟؟ چرا كسي نميره سراغش دستگيرش كنه؟؟؟؟؟؟

  پيمان
  دوشنبه 8 خرداد 1391 - 11:29
  9
  موافقم مخالفم
   

  اينا چرا اين قدر لج بازن؟ از اين همه كينه و لجاجت چه سودي به سينما ميرسه آخه؟ خانه سينما اگر ايراد داره خب برطرفش كنين. تعطيلي با حكم قانوني و رنگ پاشيدن روي قاب خانه سينما با هم فرق چنداني ندارند. هر دو يعني مخالف بايد حذف بشه؛ همين

  سيامك
  دوشنبه 8 خرداد 1391 - 11:33
  -11
  موافقم مخالفم
   

  مرسي از انتخاب اين عكس كه گوياي هزار حرف ناگفته است

  hossein
  دوشنبه 8 خرداد 1391 - 19:49
  -37
  موافقم مخالفم
   

  کدوم عکس؟ حذف کردینش؟

  اضافه کردن نظر جدید
  :             
  :        
  :  
  :       
  mobile view
  ...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


  cinemaema web awards  Copyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
  استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
  کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

  مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

   
  close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���