سه بازيگر معتبر تئاتر، سينما و تلويزيون ايران در فاصله سه روز تولدشان را جشن گرفتند
عزت‌الله انتظامي 88 ساله شد، رضا كيانيان 61 ساله و پرويز پرستويي 55 ساله

سينماي ما- سه بازيگر معتبر و نام‌دار تئاتر، سينما و تلويزيون ايران از نسل‌هاي مختلف بازيگري در فاصله سه روز تولدشان را جشن گرفتند. عزت‌الله انتظامي و رضا كيانيان متولد  30 خرداد هستند؛ انتظامي امسال 88 ساله شد و كيانيان 61 ساله. پرويز پرستويي هم 2 تير 55 سالگي را تجربه كرد. به اين بهانه نگاهي مي‌اندازيم به آرزوي اقاي بازيگر در استانه نودسالگي و مروري بر كارنامه بازيگراني كه هر كدام در اعتلاي جايگاه بازيگري ايران نقشي ماندگار داشتند...عزت الله انتظامی؛ در آرزوي درخشش مجدد روي صحنه

عزت الله انتظامی که وارد هشتاد و هشتمین بهار زندگی خود می شود، درباره حضور خود بر صحنه تئاتر در سال جاری گفت: این روزها باید فرصت را برای جوانان تئاتر مهیا کرد که در شرایطی که امکانات و بودجه تئاتر کافی نیست جوانان پرشور تئاتری بتوانند در این عرصه فعالیت کنند. بازیگر برجسته و صاحب نام سینما و تئاتر ایران در هشتاد و هشتمین بهار زندگی خود گفت: دلم می خواهد همچون گذشته بر صحنه تئاتر بدرخشم.

آقای بازیگری سینما و تئاتر ایران تأکید کرد: خیلی دلم می خواهد همچون گذشته حرکت مستمری در تئاتر داشته باشم و بر صحنه تئاتر بدرخشم. ما دیگر به جایی رسیده ایم که نیاز به گریم نداریم و می توانیم به همین شکل برای مردم کار کنیم.

وی برای جوانان مستعد و علاقه مند تئاتر آرزو کرد که به پختگی لازم در عرصه تئاتر برسند و فعالیت های تأثیرگذاری در عرصه تئاتر داشته باشند.

عزت الله انتظامی طی چند سال متمادی به عنوان رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر و همچنین رئیس هیأت مدیره موزه سینما فعالیت می کند.

وی متولد 30 خردادماه سال 1303 در تهران است. وی فعالیت خود را در عرصه هنر از سال 1328 آغاز کرد. انتظامی از حدود 14سالگی تئاتر را با پیش پرده خوانی در تماشاخانه‌های لاله‌زار آغاز کرد. پس از یک سال به تماشاخانه‌های هنر و تهران رفت. همزمان در سال 1320 نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با عنوان "التیماتوم" با کارگردانی اصغر تفکری در تئاتر پارس لاله‌زار اجرا کرد و تا سال 1326 توانست در بیش از 10 نمایش نقش‌پردازی کند.

عزت الله انتظامی در سال 48 وارد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران شد و زیر نظر اساتید برجسته ای همچون حمید سمندریان به تحصیل تئاتر پرداخت و در نمایش های این کارگردان برجسته تئاتر از جمله "کرگدن" به ایفای نقش پرداخت.

"ولپن"، "تارتوف"، "امیرارسلان" و "بنگاه تئاترال" از جمله آثار نمایشی بودند که با بازی انتظامی در تئاتر سعدی و تماشاخانه سنگلج به صحنه رفتند. وی به عنوان بازیگر تئاتر به همراه علی نصیریان، جمشید مشایخی و محمدعلی کشاورز فعالیت های مستمری را در اداره برنامه های تئاتر و تماشاخانه سنگلج در کارنامه کاری خود دارد و یکی از تأثیرگذارترین بازیگران تئاتر ایران است.

انتظامی با فیلم "گاو" داریوش مهرجویی در سال 47 وارد بازیگری سینما شد و درخشش چشمگیر او در نقش آفرینی هایش در عرصه سینما باعث شد تا لقب "آقای بازیگری" را به خود اختصاص دهد. انتظامی در آثاری از داریوش مهرجویی، علی حاتمی، ابوالحسن داوودی، امیرشهاب رضویان، علی رئیسیان، محمد بزرگ نیا و رسول صدرعاملی به ایفای نقش پرداخت.

طی سال های گذشته بارها و بارها هنرمندان و مخاطبان تئاتر انتظار این را داشتند که باز هم شاهد نقش آفرینی آقای بازیگر بر صحنه تئاتر باشند اما طی سال های گذشته این امر میسر نشد. سال گذشته اخباری مبنی بر حضور انتظامی به عنوان بازیگر در نمایش "آمدیم نبودید رفتیم" رضا حداد منتشر شد اما باز هم انتظار علاقه مندان به تئاتر به پایان نرسید و بازیگر برجسته سینما و تئاتر ایران بر صحنه تئاتر حضور پیدا نکرد.


رضا كيانيان؛ بازیگر مولف سینمای ایران
رضا کیانیان بازیگر هوشمند و مولف سینمای ایران که تاکنون نقش های ماندگاری را در سینمای ایران به ثبت رسانده است30 خرداد ماه 61 ساله می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، فردا سه شنبه 30 خردادماه تولد رضا کیانیان بازیگر، عکاس، مجسمه ساز و نویسنده شناخته شده کشور است. کیانیان فارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و از سال 1345 بازیگری تئاتر را با حضور در نمایش های "آنتیگونه"، "خرده بورژوا"، "چهره های سیمون ماشا"، " ازدواج آقای می سی سی پی"، "یادگار سالهای شن" و... آغاز کرد.
وی علاوه بر بازیگری در زمینه طراحی صحنه و فیلمنامه نویسی هم کار کرده و چند سال پیش برای طراحی صحنه نمایش "نیلوفر آبی" به کارگردانی حمید امجد برنده جایزه شد. کیانیان تاکنون دو نمایشگاه عکس با نام های "قار سوم" با موضوع کلاغ و "عکس های تنهایی"با موضوع طبیعت و همچنین نمایشگاهی از مجسمه های خود با عنوان"دوباره نگاه کن" برگزار کرده است.

کیانیان در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم "آژانس شیشه ای" جایزه بهترین بازیگر نقش دوم را گرفت و در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم "کیمیا" کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نقش دوم بود. او برای بازی ماندگارش در فیلم "خانه ای روی آب " به کارگردانی بهمن فرمان آرا سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از بیستمین جشنواره بین المللی فیلم فجر به دست آورد.

نویسندگی مقالات مختلف درباره بازیگری و چاپ کتابهای تخصصی از دیگر فعالیت های این بازیگر پرکار به حساب می آید. وی تا کنون شش کتاب با عنوان"بازیگری در قاب"،" ناصر و فردین"،" این مردم نازنین" و... منتشر کرده است. کیانیان در سالهای اخیر بازی های درخشانی نیز در تئاتر با حضور در نمایشهای"بازی استریندبرگ" به کارگردانی حمید سمندریان، "حرفه ای ها" به کارگردانی بابک محمدی و "پرفسور بوبوس" به کارگردانی آتیلا پسیانی داشته است.

کیانیان در طول دوران بازیگری اش توانسته به بازیگری مولف تبدیل شود.این هنرمند برای رسیدن به این جایگاه تلاشهای بسیاری انجام داده و در زمینه بازیگری مقالات و کتابهای مختلفی را به نگارش درآورده است. نوشتن و اندیشیدن درباره حرفه خود باعث شده کیانیان از دیگر بازیگران هم نسلش جلوتر و فعالتر باشد.

وی با کند و کاو در هر نقش و با دوری از سیستم استانیسلاوسکی که بازیگر را در نقش غرق می سازد تلاش کرده با فاصله گذاری با نقش هایی که ایفا می کند برخورد کرده و ازطریق ارائه تکنیک های متفاوت در هر نقش با مخاطب ارتباط برقرار کند.

کیانیان در طول سال های فعالیتش توانسته هم با مخاطبان عام و هم مخاطبان سختگیر و منتقدان سینما ارتباط خوبی برقرار کند. چون بازیگری دغدغه کیانیان است و از این کار لذت می برد بنابراین برای اجرای هر نقش چه کوتاه و چه بلند تلاش می کند.

حضور در فیلم های سینمایی"آژانس شیشه ای"،" کیمیا"،" یک بوس کوچولو"، "خانه ای روی آب"،" خاک آشنا"،" روبان قرمز"،"نیش زنبور"،" راه آبی ابریشم"، "گزارش یک جشن"،"یک حبه قند"،"راه آبی ابریشم"،"صداها"،"صد سال به این سال‌ها"،"سگ کشی"،"سلطان" و.... از جمله بازی های موفق رضا کیانیان است.

وی چند کار موفق تلویزیونی را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است."روزگار قریب"کیانوش عیاری،"یک مشت پر عقاب"اصغر هاشمی،"دوران سرکشی"کمال تبریزی،"کیف انگلیسی"ضیاءالدین دری و"مختار نامه"داوود میرباقری از جمله این سریال ها هستند.

در حال حاضر نیز مجموعه تلویزیونی" راه طولانی" به کارگردانی رضا کریمی هر شب از شبکه یک سیما در حال پخش است که بازی کیانیان در این سریال تا امروز واکنش های متفاوتی را پی داشته است.

پرويز پرستویی؛ بازیگری با تجربه‌های متفاوت
دوم تیرماه تولد 55 سالگی پرویز پرستویی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است که نقش‌های به یاد ماندنی وی را بر روی پرده سینما همه به خاطر داریم. بازیگری که ریسک تجربه در کارهای متفاوت را همیشه می‌پذیرد.

پرویز پرستویی متولد 1334 همدان دارای مدرک درجه یک هنری که معادل با کارشناسی است. وی فعالیت هنری را در مراکز رفاه خانواده، خانه‌های جوان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زیر نظر بهزاد فراهانی با نمایش "ماجرای یک محل" آغاز کرد.
در کارنامه پرستویی، سیمرغ بلورین فجر شانزدهم بخاطر بازی در فیلم "آژانس شیشه‌ای" و سیمرغ بلورین فجر بیست و سوم بخاطر بازی در فیلم "بید مجنون" مشهود است. بازیگری که با حضورهای متفاوت در فیلم‌های دفاع مقدسی، کمدی‌های فاخر و آثار اجتماعی توانست بسیاری از ظرفیت‌های بالقوه خود را بالفعل کند.

وی که بازیگری را با تئاتر آغاز کرد، پس از بازی در چند فیلم و مجموعه تلویزیونی توانست جایگاه خاصی بین بازیگران ایرانی پیدا کند. بازیگری که ریسک تجربه در کارهای متفاوت را پذیرفت و کارنامه پربار سینمایی او 30 فیلم مختلف را شامل می‌شود که در میان آنها از فیلم‌های ماندگار سینمای دفاع مقدس تا آثار کمدی و... می‌توان نمونه‌هایی پیدا کرد.

"دیار عاشقان" به کارگردانی حسن کاربخش اولین تجربه بازیگری سینمایی او در سال 1362 است. از نوع فیلمهایی که با رنگ و بو و نگاهی مستقیم به جنگ برای ارزشگذاری به آن در دهه شصت ساخته می‌شدند و به نوعی حضور پرستویی و کاراکتر بازیگری او را با جنگ و دفاع آمیخته کرد. هر چند این بازیگر هنوز فرصت لازم داشت تا مخاطبان خود را با تسلط و تکیه بر جلوه‌های بازیگری خود تحت‌تأثیر قرار دهد و تصویر ماندگار خود را در اذهان ثبت کند.

"پیشتازان فتح" به کارگردانی ناصر مهدی‌پور در سال 1363 ساخته شد. فیلمی با تکیه بر وجوه اکشن و حادثه‌ای جنگ که به گروه دوازده نفری شناسایی و پاکسازی مین‌ها می‌پردازد که در واقع زمینه ساز عملیات مستند "فتح المبین" شدند. فیلم با تکیه بر چهار معبر پاکسازی شده توسط این گروه که تعداد آشنای 12 نفر برایشان تعریف شده، کمتر به پرداخت پررنگ شخصیت‌ها می‌پردازد و بیش از هر چیز هم خود را بر بخش سخت افزاری جنگ قرار می‌دهد. حضور پرستویی هم در این فیلم برگرفته از شکل گیری شمایل تاریخی او به عنوان رزمنده و هم در راستای نهادینه کردن دغدغه‌های خاص او در فیلم‌های مرتبط با جنگ و جبهه قرار می گیرد.

فیلم‌های "مار" و "شکار" ساخته مجید جوانمرد، "سازمان 4" ساخته حسن جوان‌بخش محصول سال 1366 و "حکایت آن مرد خوشبخت" ساخته رضا حیدرنژاد محصول سال 1369 هستند. فیلم‌هایی که فقط به مثابه تجربه‌های متفاوت پرستویی ورای آثار دفاع مقدسی می‌تواند در پرونده او جایگاهی پیدا کند.

"لیلی با من است" ساخته کمال تبریزی در سال 1374 بی‌شک فیلمی بود که فرصت دیده شدن بی‌واسطه به این بازیگر داد. فیلمی خاص در سینمای دفاع مقدس که تجربه موفقی در تلفیق کمدی و جنگ به شمار می‌رفت. پرستویی در این فیلم وجوهی از کنش و واکنش‌های لحظه‌ای را به نمایش گذاشت که تسلط همه جانبه او را بر بازیگری و کنترل بر توانایی‌هایش را نشان می‌داد و او را به عنوان یک بازیگر با ظرفیت‌های ناشناخته‌ای در حیطه کمدی مطرح کرد و... شروعی بر حضور این بازیگر در فیلم‌های این گونه سینمایی.

"مرد عوضی" ساخته محمدرضا هنرمند محصول سال 1376 است. فیلمی که نشان داد پرستویی کشف جدید و به حق سینمای کمدی است بدون آنکه ظرفیت و قابلیت‌های دیگر او هنوز به طور کامل آشکار شده باشد. مردی که با پیوند عضو به نوعی ظاهر و هویتش هم دستخوش تغییراتی می‌شود.

"روانی" را داریوش فرهنگ در سال 1376 ساخت با فیلمنامه‌ای از جابر قاسمعلی. فیلمی با حضور ستارگانی چون نیکی کریمی، خسرو شکیبایی و پرویز پرستویی که قصه درگیری‌های ذهنی یک زن جوان را روایت می‌کند. فیلم از معدود حضورهای پرستویی است که چندان متناسب با قامت بازیگری او نمی‌نماید. پرستویی در این فیلم با ژانر دلهره و ترس نقش شوهری را بازی می‌کند که فقط با تشویش و بحران‌های روحی همسرش مواجه می‌شود و... کلیت فیلم حول محور زن و رابطه غیرمستقیم او با خسرو شکیبایی می‌گذرد که با حضور مولفه‌هایی چون پیشگویی، زن فالگیر و... پررنگ می‌ شود.

"آژانس شیشه‌ای" ابراهیم حاتمی‌کیا که در سال 1376 ساخته شد، بی‌اغراق فیلم نمونه دفاع مقدس و اثری ماندگار در حیطه سینمای جنگ و حتی در کارنامه بازیگران، کارگردان و عواملش باقی ماند. فیلمی که با انطباق بر قامت بازیگری پرستویی او را و حاج کاظم را در هم ادغام کرد و دیگر پس از آن نمی‌شد او را بدون آن اسلحه در دست، بدون آن غرور سرکوب شده و بدون همه کشمکش‌هایی که هر لحظه دچارش بود، تصور کرد.

"روبان قرمز" را حاتمی‌کیا یک سال بعد ساخت. فیلمی که بار نمادین آن بر وجه رئالیسم سنگینی می‌کرد ولی همچنان او را در قامت رزمنده‌‌ای مین یاب و منزوی با کشمکش‌هایی خاص و مشکل در برقراری ارتباط با دیگران مطرح کرد. پرستویی در این فیلم با تکیه بر کنش و واکنش‌های لحظه‌ای و نوع بدویتی که از خود به نمایش می‌گذارد توانست تفاوتی اساسی بین کاراکتر رزمندگانی که تا به حال بازی کرده قائل شود و نشان دهد که بازیگری است با قابلیت‌های مهار نشدنی و البته غیرقابل پی‌بینی که هنوز تا افتادن به ورطه تکرار فاصله دارد.

"مومیایی 3" محمدرضا هنرمند در سال 1378 ساخته شد که فیلم موفقی در ادامه "مرد عوضی" بود و با شناخت از قابلیت‌های کمدی پرستویی استفاده خوبی از حضور او در کنار بازیگرانی چون مهتاب کرامتی و... داشت. "عشق شیشه‌ای" رضا حیدرنژاد در سال 1378 با وام گرفتن بخشی از نام "آژانس شیشه‌ای" قصد رویکرد سهل‌الوصول به گیشه داشت. کمدی سطحی که حضور پرستویی در نقش یک بازیگر نقش‌های فرعی و اکشن و رابطه عاطفی او در کنار حضور روابطی چون استخدام آدمکش حرفه‌ای برای سر به نیست کردن خود و... حضوری در حد و اندازه کارهای کمدی او به همراه نداشت.

"شوخی" را همایون اسعدیان در سال 1378 ساخت. باز هم کمدی که با دریافتی سهل‌الوصول این بار از رابطه زوج پرستویی و حبیب رضایی در "آژانس ..." به نوعی یک کمدی متوسط از آب درآمد. "موج مرده" حاتمی‌کیا در سال 1379 ساخته شد ولی مدتی در محاق توقیف باقی ماند. پرستویی این‌بار در قالب کاراکتر یک سردار سپاه که با همسر و فرزندش که از نسل جدید است دچار کشمکش است خوش درخشید اما دیده نشد. کشمکشی که به جامعه و قشر نظامی هم تسری پیدا می‌کند و به نوعی تنهایی او را در پایبندی به آرمان‌هایی که کمرنگ شده، برجسته می‌کند.

"آب و آتش" فریدون جیرانی که در سال 1379 ساخته شد، از معدود انتخاب‌های نادرست او است. پرستویی را در کاراکتر علی مشرقی، نویسنده‌ای که درگیر رابطه‌ای ناخواسته با یک زن خیابانی می‌شود، نمی‌توان باور کرد. هر چند قصه، موقعیت و رابطه جسورانه‌ای که در فیلم طراحی شده، می‌توانست فرصت خوبی برای حضور متفاوت او باشد ولی پرستویی نتوانست این شخصیت را به مهارت سایر بازی‌هایش جان ببخشد و ماندگار کند.

"عزیزم من کوک نیستم" محمدرضا هنرمند که تجربه خاصی در حیطه کمدی فانتزی بود در سال 1378 نتوانست انتظارات از همکاری مجدد هنرمند و پرستویی را برآورده کند و یادآور "مرد عوضی" شود. هر چند پرستویی تلاش کرد از کاراکتر پدری کم درآمد که به خاطر نیازهای به حق پسرش اتفاقی در مسیر آدم ربایی قرار می گیرد، چهره‌ای تازه ارائه دهد.

"دیوانه‌ای از قفس پرید" محصول سال 1381 با کارگردانی احمدرضا معتمدی ساخته شد. این‌بار پرستویی در قالب یک کاراکتر بازمانده از جنگ که دچار نقصان جسمی است در کنار علی نصیریان و نیکی کریمی ظاهر شد. او تلاش کرد چهره‌ای متفاوت از یک بازمانده جنگ که بدل به قربانی بازی و طمع کاری می شود ارائه دهد ولی بازی او در این کاراکتر به لیست طلایی نقش آفرینی هایش اضافه نمی شود.

"بانوی من" یدالله صمدی در سال 1381 کمدی بسیار متوسطی بود که نه برای پرستویی در عرصه کمدی وجه جدیدی به همراه داشت و نه ترکیب او با بازیگرانی چون کتایون ریاحی و پانته‌آ بهرام و نه مثلث عشقی که چیزی ورای آثار کلیشه‌ای این حیطه به همراه نداشت. کاری که در حد تکراری محض باقی ماند.

بازی کوتاه او در "دوئل" ساخته احمدرضا درویش در سال 1382 در قالب یک فرمانده درگیر در جنگ و پس از آن "کافه ترانزیت" کامبوزیا پرتوی در سال 1383 تجربه‌های دیگر پرستویی بودند. او در این فیلم در نقش یک برادر شوهر سنتی آذری قرار گرفت که کنش و واکنشی مطابق سنت و قومیت خاص خود داشت و به نوعی کلیشه ای راه می‌رفت، حرف می‌زد، اعتقاد داشت و حتی دستور می‌داد. در مجموع با لهجه آذری او سعی کرد هر چه بیشتر این کاراکتر را جان ببخشد ولی نتوانست تصویری ملموس از خود ارائه دهد.

بازی در "بید مجنون" مجید مجیدی در سال 1383 در نقش یک مرد کور که با عمل جراحی بینایی خود را به دست می‌آورد و دوباره کور می‌شود، کاراکتری بود که انرژی زیادی از این بازیگر گرفت و او هم تلاش حرفه‌ای خود را برای نزدیک شدن به این نقش به کمک گرفت. کاراکتری که در عین چالش‌های درونی و بیرونی نوعی بازی حسی و زیرپوستی از این بازیگر طلب می‌کرد و پرستویی هم در این میان کم فروشی نکرد تا لیست طلایی خود را رنگین‌تر کند.

"به نام پدر" حاتمی‌کیا که در سال 1384 ساخته شد به گونه‌ای اجتناب‌ناپذیر ادامه سیر قهرمان همیشگی این فیلمساز این‌بار در موقعیت رویارویی با دخترش بود. به همین جهت هم مولفه‌های آشنای حضور خود در فیلم‌های حاتمی‌کیا را وام گرفت تا این‌بار تقابل این پدر را نه با جامعه و نه با بیگانگان بلکه با دخترش ترسیم کند و تاوان ناخواسته جنگیدن خود را به گونه‌ای غیرمستقیم دریافت کند.

"پاداش سکوت" ساخته مازیار میری است. فیلمی که با حرکت بر مسیر حضورهای موفق او در آثار دفاع مقدسی همان حس و حال و مولفه‌های آشنا را به مدد می‌گیرد که این نکته نمی‌تواند نقطه برجسته‌ای در کارنامه این بازیگر محسوب شود. در این فیلم در کنار پرستویی که به نوعی از بازی خود در نقش حاج کاظم در "آژانس شیشه‌ای" وام می‌گرفت، سیما تیرانداز، جعفر والی، آتیلا پسیانی، متاب کرامتی و... بازی کردند.

"صد سال به این سال‌ها" آخرین ساخته سینمایی سامان مقدم است که هنوز امکان اکران عمومی پیدا نکرده است. فیلمی که به روایت تاریخ ایران در سال‌های قبل و بعد از انقلاب می‌پردازد. پرستوی، رضا کیانیان و فاطمه معتمدآریا از بازیگران اصلی آن هستند. وی در این فیلم نقش مردی را بازی می‌کند که حوادث انقلاب مسیر زندگیش را تغییر می‌دهد و در پایان با شخصیت اصلی همراه می‌شود.

"بیست" فیلمی از عبدالرضا کاهانی که اولین جایزه بین‌المللی را برای وی به عنوان بهترین بازیگر مرد از جشنواره باتومی به ارمغان آورد. وی در این فیلم نقش آقای سلیمانی صاحب رستورانی را بازی می‌کند که قرار است 20 روز دیگر به دلیل مشکلات روحی و جسمی که وی دارد به فروش گذاشته شود. پرستویی در بیست بازیگر نقشی است که به بیماری افسردگی و وسواس دچار است که هر چند روز یکبار به دیدن یک روانپزشک می‌رود. این نقش یکی از مهترین نقش‌های وی در سال‌های اخیر است که با یک بازی درونی و با فاصله از نقش‌های قبلی این بازیگر به تصویر کشیده شده است.

"سیزده 59" آخرین فیلم پرویز پرستویی است که سال گذشته اکران عمومی شد. وی مدتی است در کنار بازیگری، به سرمایه‌گذاری در آثار سینمایی می‌پردازد. این فیلم نیز جز اولین کارهای وی به شمار می‌رود که به عنوان سرمایه‌گذار در پروژه حضور دارد.

این فیلم در ژانر دفاع مقدس ساخته شده و اثری اجتماعی در ارتباط با تبعات جنگ تحمیلی است. پرستویی در این فیلم که پیش بینی می‌شد به دلیل گریم متفاوت و همکاری با یک کارگردان جوان و تجربه‌گرا بازی متفاوت و به یادماندنی به تصویر بکشد. دوباره حاج کاظم آژانس شیشه‌ای و نقش‌هایی از این دست را که متعلق به سینمای دفاع مقدس است و ما عمدتا وی را با این چهره می‌شناسیم را تکرار کرد.

این فیلم پس از مدتی دوری وی از سینمای دفاع‌مقدس یک آغاز دوباره و ناامید کننده‌ای را برای علاقمندان به پرستویی و حتی منتقدان به همراه داشت. به طوریکه ادامه آن را می‌توانیم در فیلم "من و زیبا" فریدون حسن‌پور ببینیم که سال گذشته در جشنواره فیلم فجر به نمایش درامد و با واکنش‌های منفی روبرو شد. البته از وی در همان جشنواره فیلم "خرس" خسرو معصومی نیز به نمایش در امد که بازی وی باز هم در این فیلم با مضمون مثلث عشقی و البته با دورنمایه دفاع مقدس مورد توجه قرار نگرفت زیرا به دنبال تکرار گذشته بود.

شنیده حاکی است پرستویی قرار است به زودی در پروژه‌ای طنز به کارگردانی کمال تبریزی با فیلمنامه‌ای از پیمان قاسم‌خانی به ایفای نقش بپردازد. نام این افراد در کنار هم یادآور فیلم موفق"مارمولک" است. این پروژه می‌تواند آغاز فصل تازه‌ای برای این بازیگر برجسته سینمای ایران باشد.

اين‌ فضا در اختيار كاربران "سينماي ما" براي گفتن و نوشتن از اين سه بازيگر مطرح ايراني و تبريك زادروزشان است
 • منبع : مهر

  به روز شده در : شنبه 3 تير 1391 - 1:56

  چاپ این مطلب |ارسال این مطلب |

  نظرات

  فاطمه سلیمانی
  شنبه 3 تير 1391 - 9:25
  5
  موافقم مخالفم
   

  تولدتان مبارک هنرمندان عزیز. هر سه شما آبروی سینمای ایران هستید. الهی که همیشه برقرار باشید. حتی فکر سینمای بدون شما دردناک است.

  ghazaleh
  شنبه 3 تير 1391 - 10:7
  3
  موافقم مخالفم
   

  2تیر هم تولد آقای کیارستمی بود تولد 72 سالی ایشون

  همگی بزرگان ما هستند.. امیدوارم سال های سال سایه شان کم نشود

  سمانه
  شنبه 3 تير 1391 - 11:53
  3
  موافقم مخالفم
   

  اين سه نفر از اون ادمايي هستند كه من هر موقع مي بينمشون ميتونم سرمو بالا بگيرم و به ايراني بودنم افتخار كنم

  ابی
  شنبه 3 تير 1391 - 14:26
  8
  موافقم مخالفم
   

  با سلام و عرض تبریک تولد این سه استاد

  مگر ما از این سه نفر بهتر هم داریم تو سینمای ایران

  سامان
  شنبه 3 تير 1391 - 16:17
  -9
  موافقم مخالفم
   

  چه تقارن عجيب و جالبي. سه بازيگر مطرح و والامقام ايران به فاصله سه روز دنيا اومدن؟ واقعا جالب بود بهش فكر نكرده بودم. ممكنه اين نزديكي تولد در كارشون تاثير داشته باشه؟


  شنبه 3 تير 1391 - 16:17
  -5
  موافقم مخالفم
   

  تبريك آقايان بازيگر

  تبريك سه تفنگدار

  تبريك سه بازيگر بزرگ

  ایمان
  شنبه 3 تير 1391 - 16:38
  -3
  موافقم مخالفم
   
  تبریک

  سلام عرض می کنم خدمت همه هنرمندان و هنردوستان

  تبریک میگم تولدتون اساتید سینما

  خدا شما رو از ما و سینمای ما نگیره

  آرزوی طول عمر باعزت برای شما در کنار خانواده هاتون و از خداوند متعال دارم

  بازم تبریک میگم

  تازه وارد
  شنبه 3 تير 1391 - 16:45
  2
  موافقم مخالفم
   

  كاش اين سه جواهر سينماي ما يك فيلم با هم بازي ميكردن و يادگار ميموند و قله هاي بازيگري ايران مثلث بازيگري راه مينداختن

  شروین
  شنبه 3 تير 1391 - 16:46
  -5
  موافقم مخالفم
   

  تبريك و تبريك اما...

  حيف پرويز پرستويي كه اين روزها افت كرده و اصرار به بازي در نقشهاي تكراري بسيجي جدي اون رو از اوج به زير آورده است. چشم انتظار اوج ديگرش هستيم


  شنبه 3 تير 1391 - 17:8
  2
  موافقم مخالفم
   

  مبارك مبارك تولدت مبارك

  كاش سايت سينماي ما مراسم جشن تولد باشكوهي واسه اين سه بزرگمرد ميگرفت و كاربران سايت مهمان اين ضيافت باشكوه ميشدند

  در كنار عباس كيارستمي كه اون هم 2 تير متولد شده است

  قاسم
  شنبه 3 تير 1391 - 17:9
  1
  موافقم مخالفم
   

  بازي رضا كيانيان در سريال راه طولاني درخشان است و آدم را پاي TV ميخكوب ميكند. تولدتان مبارك استادان بازيگر

  سیامک
  شنبه 3 تير 1391 - 18:39
  -1
  موافقم مخالفم
   

  چاکر هر سه شونم...

  ریحانه
  شنبه 3 تير 1391 - 21:11
  5
  موافقم مخالفم
   

  تبریک تبریک تبریک.ابی محترم نفستون گرمه.خدا این سه استاد بزرگ وعزیز وبرای ما حفظ کنه که اگه نباشن بازیگرهای جدید این دوره زمونه که به اصطلاح تین ایجری کند میزنن به سینمامون

  عرفان
  يکشنبه 4 تير 1391 - 6:3
  -1
  موافقم مخالفم
   

  تبریک تبریک تبریک ...................

  امین از ماهشهر
  يکشنبه 4 تير 1391 - 13:50
  2
  موافقم مخالفم
   

  آقای امین تارخ حدود ده سال پیش در مراسم اختتامیه ی جشنواره ی تئاتر ایران زمین(دوراول)که در بندرماهشهر(خوزستان) برگزار شد و استاد انتظامی داور این جشنواره بود ؛ایشان را "هنرمند تکرارنشدنی تاریخ سینما و تئاتر و تلویزیون ایران" خطاب کرد .این عنوان واقعا برازنده ی استاد انتظامی است .

  آقایان رضا کیانیان و پرویز پرستویی هم که افتخار حرفه ی یازیگری سینما و تلویزیون کشورمان هستند.

  برای همه ی بازیگران سینمای ایران آرزوی سلامتی داریم .

  شیرین
  سه‌شنبه 6 تير 1391 - 13:11
  -1
  موافقم مخالفم
   
  تبریک و شادباش به خاطر تولدی دوباره برای هر سه نفرشان
  سپيده
  سه‌شنبه 6 تير 1391 - 14:20
  2
  موافقم مخالفم
   

  افتخار سينماي ايران به اين سه بزرگواره؛ تولدشون مبارك و اميدوارم جشن صد سالگي هر سه تا رو برگزار كنيم

  هاله
  سه‌شنبه 6 تير 1391 - 14:28
  -5
  موافقم مخالفم
   

  خوشحالم كه منم تيرماه دنيا اومد

  سارا
  سه‌شنبه 6 تير 1391 - 14:35
  2
  موافقم مخالفم
   

  دلم بري بازيهاي استاد انتظامي و كمديهاي استاد پرستويي تنگ شده بخدااااا

  سیب
  چهارشنبه 14 تير 1391 - 5:36
  -1
  موافقم مخالفم
   

  واقعا چهره های ماندگار سینمای ایران چرا کم کار شده اند؟چرا؟

  مریم
  جمعه 3 شهريور 1391 - 22:2
  3
  موافقم مخالفم
   

  شاید برای تبریک گفتن سالروز تولد این سه بزرگمرد عرصه ی هنر تاخیر داشتم ولی فقط می تونم از قول شاعر بگم :

  صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را

  تادگر مادر گیتی چون تو فرزند بزاید

  مایه ی مباهات هنردوستان و پدر معنوی همه ی جوانان ایران زمین هستید

  اضافه کردن نظر جدید
  :             
  :        
  :  
  :       
  mobile view
  ...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


  cinemaema web awards  Copyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
  استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
  کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

  مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

   
  close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���