امیرحسین علم‌الهدی دلايل گيشه ضعيف «بوسيدن روي ماه» را تشريح كرد: به آقای شمقدری تبریک می‌گویم
امیدوارم فروش‌هایی که از فیلم‌های دیگر ارائه می‌شود، واقعی باشد/ انتظار این‌که مردم به سینما بیایند واهی و غیرکار‌شناسانه است

سينماي ما- امیرحسین علم‌الهدی معتقد است: کسانی که با سینمای دغدغه‌مند مشکل داشتند، نگذاشتند این فیلم در نوروز اکران شود و به ناچار پاییز را انتخاب کردیم و تبعات آن را هم پذیرفتیم.  کار‌شناس حوزه توزیع و نمایش در ارتباط با وضعیت فروش فیلم‌ها روی پرده در سینمای ایران گفت: بعد از نیمه دوم سال ۸۹ و بحث هدفمند کردن یارانه‌ها قابل پیش بینی بود که ما با معضلات بیشتری در سینمای ایران روبرو شویم. این شرایط را در سال ۹۰ دیدیم. ما در این سال با پایین‌ترین میزان مخاطب که ۱۴ میلیون نفر بود روبرو شدیم. در صورتی که در سال ۸۹ ما حدود ۱۱ میلیون و نیم مخاطب در سینما داشتیم. نسبت سال ۹۰ به ۸۹ یک افزایش دو میلیون نفری بوده است. در صورتی که ما در این سال نمایش فیلم «اخراجی‌ها ۳»، «جدایی نادر از سیمین» و «ورود آقایان ممنوع» را نیز داشتیم. بخواهیم یک نگاه کلی داشته باشیم این میزان مخاطب امیدوارکننده نبوده است.

این کار‌شناس ادامه داد: در سال ۹۱ با توجه به فیلم‌هایی که در جشنواره فجر شاهد آن بودیم قابل پیش بینی بود که ما با این میزان مخاطب روبرو شویم. البته مجموعه‌ای از حوادث در این اتفاق دخیل بوده است. نه به آن مقدار معنادار که امروز مشکل اصلی را این اتفاقات بدانیم.

وی عنوان کرد: بحث افزایش هزینه‌های مردم به ویژه در شاخص‌های خوراک، مسکن، آموزش و... به اندازه‌ای بالا بوده که ما باید شاهد چنین اتفاقاتی در کشور باشیم. البته ما پیش از این اعلام کرده بودم که بهتر است دولت فکری دراینباره بکند که البته نکرد. این افزایش هزینه‌ها باعث شد که سینما از سبد خانوار حذف شود.

علم الهدی با اشاره به فیلم «کلاه قرمزی» گفت: برخی معتقدند که این فیلم چطور در این شرایط با فروش ۵ میلیارد تومانی روبرو شده است. اما باید به این موضوع دقت کنیم که مجموعه مخاطب این فیلم یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است. در صورتی که قسمت دوم این فیلم در سال ۸۱ سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مخاطب داشته است.  وی تاکید کرد: بحث افزایش هزینه‌ها یکی از دلایل کاهش مخاطب است. همچنین مجموعه‌ای از شرایط در این وضعیت تاثیر داشته اما معنادار نبوده است.

این کار‌شناس درباره فروش فیلم «بوسیدن روی ماه» عنوان کرد: اگر خاطرتان باشد ما برای فیلم «بوسیدن روی ماه» یک شعار داشتیم «می‌خواستم با بهار طبیعت بیاییم به ناچار با بهار رنگ‌ها می‌آییم، وعده ما ۵ مهرماه» ما به عنوان متولیان پخش این شعار را سرلوحه خودمان قرار دادیم.

وی افزود: ما می‌دانستیم با شرایط پیش آمده چاره‌ای نداریم و به ناچار این زمان را انتخاب کردیم. البته در فصل پاییز سال گذشته فیلم‌های «یه حبه قند» و «سعادت آباد» اکران شد که فروش خوبی هم داشتند. اما امسال هیچ کدام از فیلم‌ها در این زمان فروش خوبی نداشتند.

علم الهدی ادامه داد: به لحاظ مخاطب عام «بوسیدن روی ماه» ویترین و بازیگر چهره ندارد. فیلم‌های دیگر هم اگر چهره دارند مگر فروخته‌اند؟ البته امیدوارم فروش‌هایی که از فیلم‌های دیگر ارائه می‌شود، واقعی باشد.

وی تاکید کرد: ما به عنوان پخش‌کننده زمان نوروز را ایده آل برای اکران می‌دانستیم، اما کسانی که با سینمای دغدغه‌مند مشکل داشتند، نگذاشتند این فیلم در نوروز اکران شود. من به آقای شمقدری تبریک می‌گویم که نسبت به عدم اکران این فیلم در نوروز هیچ واکنش نشان ندادند و با جریان انحرافی در اتحادیه دو همراه شدند. قطعا اگر فیلم ما در نوروز اکران می‌شد موفقیت بهتری داشت.

علم الهدی افزود: شمقدری دغدغه موفقیت اکران این فیلم‌ها را ندارد. به همین دلیل شاهد ان اتفاقات در نوروز امسال بودیم. وقتی می‌گویم ما به ناچار این زمان را انتخاب کردیم، پس تبعات آن را هم می‌پذیریم. اما در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی به کمک شهرداری ما فعالیت‌های خوبی انجام دادیم.

وی در پایان گفت: با وجود شوک اقتصادی در شروع اکران فیلم در کشور و افزایش قیمت‌ها به صورت ۱۰۰ و ۲۰۰ درصدی کالاهای روزانه، انتظار برای اینکه مردم به سینما بیایند واهی و غیرکار‌شناسانه است.


منبع : مهر

به روز شده در : جمعه 28 مهر 1391 - 11:21

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���