دبیر جشنواره فیلم فجر به برخی احتمالات و حواشي پاسخ داد: سيمرغ‌ها، دخالت حوزه هنري، فيلم سه‌بعدي، بخش بين‌الملل و هزينه‌هاي جشنواره
سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر 11 تا 22 بهمن 91 برگزار می‌شود/ به حوزه هنری اجازه هیچ‌گونه دخالت نمی‌دهیم

سینماي ما- الهام نداف: نخستین نشست خبری سی‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر سه‌شنبه نهم آبان با حضور محمدرضا عباسیان دبیر جشنواره و یزدان عشیری روابط عمومی در تالار ایوان شمس برگزار شد.
محمدرضا عباسیان دبیر سی‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر درباره فرم حضور در جشنواره و مهلت فیلمسازان برای ارائه آثارشان، گفت: «مهلت دریافت فرم حضور در جشنواره تا تاریخ دو آذرماه و مهلت تحویل نسخه بازبینی تا تاریخ دوم دی‌ماه و مهلت تحویل نسخه نهایی فیلم‌ها برای حضور در جشنواره و قرار گرفتن در جدول فیلم‌ها نیز 20 دی‌ماه است. اگر فیلمی تا 20 دی به دفتر جشنواره نرسد، در جدول پخش حضور پیدا نخواهد کرد و از جدول حذف می‌شود.»

وی درباره تغییرات سی ‌و یکمین دور جشنواره فیلم فجر و بخش‌های این جشنواره توضیح داد: « در بخش مسابقه ملی، جایزه ویژه دبیر جشنواره و همچنین جایزه فیلمنامه اقتباسی کاملا حذف شده است. هم‌چنین امسال دیگر بخش مستقلی به نام بخش خارج از مسابقه نخواهیم داشت و فیلم‌های بخش خارج از مسابقه که در شأن سایر فیلم‌های بخش مسابقه ایران هستند، اما به دلایلی داوری‌شان امکان‌پذیر نیست، در همان بخش سودای سیمرغ نمایش داده می‌شوند.»

عباسیان ادامه داد: «در بخش فیلم‌های اول علی‌رغم روال هر ساله، یک هیئت انتخاب کلیه‌ فیلم‌های رسیده به این بخش را ارزیابی کرده و حداکثر 11 اثر به بخش نگاه نو راه پیدا می‌کند. هم‌چنین از جوایز این بخش چهار دیپلم افتخار حذف و تنها سیمرغ‌های بلورین بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین دستاورد فنی و هنری اهدا خواهد شد، هم‌چنین یک سیمرغ بلورین در این بخش در اختیار هیات داوران خواهد بود.»

دبیر سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر همچنین افزود: « امسال هم بخش سینما حقیقت و فیلم‌های مستند بلند را در جشنواره خواهیم داشت، اما با این تغییر که در این دوره از جشنواره زمان فیلم‌های پذیرفته شده به 60 دقیقه کاهش یافته که این اقدام بر اساس درخواست مستندسازان برای مشارکت بیشتر بود. هم‌چنین هیئت انتخاب این بخش حداکثر 11 مستند را برای حضور در بخش مسابقه انتخاب خواهند کرد. درباره جوایز این بخش هم باید بگویم که سه دیپلم افتخار سال قبل از بخش سینما حقیقت حذف شده و به برگزیدگان این بخش، سیمرغ‌های بلورین بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و جایزه ویژه هیئت داوران اهدا خواهد شد.»

عباسیان همچنین افزود: «در صدد هستیم با همکاری وزارت امور خارجه از فیلمسازان کشورهای جنبش عدم تعهد برای حضور در جشنواره فیلم فجر دعوت کنیم. با توجه به ریاست ایران در جنبش عدم تعهد و عضویت بیش از 100 کشور جهان در این جنش خواستار حضور فیلمسازان این کشورها در جشنواره فیلم فجر هستیم.»
وی ادامه داد: «امیدواریم بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم تا سینمای جمهوری اسلامی ایران را به کشورهای دیگر بیش از پیش بشناسانیم.»

وی درباره بازار بین‌المللی فیلم فجر توضیح داد: « ما برای این بازار بین‌المللی یک سایت مجزا راه‌اندازی کرده‌ایم که علاقه‌مندان با حضور در این بازار می‌توانند از طریق این سایت ثبت نام کنند. هم‌چنین تلاش می‌شود کمپانی‌های معتبری که آثار متنوعی در اختیار دارند به بازار جشنواره فیلم فجر دعوت شوند. ضمن آن‌که در تلاشیم خریداران مختلفی از کشورهای جهان و نمایندگان تلویزیون‌های کشورهایی که به خرید آثار ایرانی تمایل دارند را به جشنواره دعوت کنیم.»

دبیر سی ‌و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در خصوص سینمای اهالی رسانه عنوان کرد: « به دلیل اینکه اهالی رسانه از حضور افراد دیگر و مهمانان بی‌ربط به حوزه رسانه ناراضی بودند و چون این سینما بزرگ است و ناخودآگاه افراد دیگر نیز حضور خواهند داشت، ممکن است امسال برج میلاد سینمای اهالی رسانه نباشد.»
وی افزود: «احتمال دارد سینمایی مخصوص اهالی رسانه داشته باشیم. اگر با شهرداری تهران بر سر مسائل مالی به تواق رسیدیم ممکن است برج میلاد هم یکی از سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های فجر در جشنواره سی‌یکم باشد.»

وی ادامه داد: « امسال نیز مانند سال گذشته نمایش فیلم به‌صورت سه‌بعدی خواهیم داشت، البته سعی خواهیم کرد تا تعداد این فیلم‌ها بیشتر شود و به مرز 10 عدد برسد. همچنین تلاش جدی داریم تا در این دوره از جشنواره پذیرای فیلم‌هایی باشیم که ارزش‌های انقلاب را مورد تاکید قرار دادند. این کار به همکاری صنوف سینمایی صورت می‌گیرد و فیلم‌هایی که از خط و خطوط نگذشته باشند مورد تایید ما است.»

محمدرضا عباسیان در بخش دیگری از این نشست با اشاره هزینه‌های مربوط به جشنواره فیلم فجر گفت: «امسال سعی خواهیم کرد شرایط اقتصادی کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی را مدنظر قرار داده و تلاش جدی‌مان بر این است که جشنواره با بهترین شکل و کیفیت اما با حداقل هزینه برگزار شود.»

وی ادامه داد: « به عنوان مثال در تلاش هستیم که تمام نمایش‌های این دوره از جشنواره را به شکل دیجیتال برنامه‌ریزی کنیم. طبق برنامه‌ریزی‌هایمان قرار است امسال هیچ نسخه 35 میلیمتری برای فیلم‌ها چه در تهران و چه در شهرستان‌ها چاپ نشود.»

محمد رضا عباسیان در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر موضع‌گیری حوزه هنری در قبال فیلم‌های جشنواره سی ‌و یکم فیلم فجر گفت: « پروانه نمایش فیلم‌ها بر عهده مدیریت اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد و آقای عرفان‌منش است و از عهده ما خارج است. اینکه احتمال دارد حوزه هنری درباره فیلم‌های جشنواره سی و یکم نظر بدهد، بعید است. اگر این اتفاق بیفتد، مانع اکران فیلم‌ها در سینماهای حوزه هنری می شویم.»

وی تاکید کرد: « البته فکر نمی کنم حوزه هنری بخواهد چنین خبطی را در رابطه با جشن بزرگ سینمای ایران از خود نشان دهد و ما اجازه هیچ گونه دخالتی از سوی نهاد حوزه هنری نخواهیم داد.»

وی ادامه داد: «آثاری که برای حضور در جشنواره فجر پروانه نمایش دریافت می‌کنند، طبیعتا در اکران عمومی نیز می‌توانند از همین مجوز استفاده کنند. چنین اتفاقاتی همچون مجوز نمایش‌ها و اکران آنها باید در حوزه معاونت سینمایی تعریف شود و به لحاظ قانونی نیز شرایط به همین گونه است، اما بخش‌های دیگر در این موضوع دخالت می‌کنند.»

عباسیان درباره‌ حضور «برلین -7» در بخش مسابقه گفت: «این فیلم تولید موسسه رسانه‌های تصویری است و هیچ ربطی به شخص محمدرضا عباسیان ندارد. سال‌های قبل بنیاد سینمایی فارابی برگزارکننده جشنواره بود و تولیدات این بنیاد مشکلی برای حضور در بخش مسابقه جشنواره نداشتند. وضعیت «برلین -7» هم همین‌طور است و این فیلم در صورت انتخاب مشکلی برای حضور در بخش مسابقه سینمای ایران نخواهد داشت.»

دبیر سی‌ویکمین جشنواره فیلم فجر در خصوص نحوه توزیع جوایز بخش بین‌الملل عنوان کرد: « شاید اصلا به بخش بین‌الملل جایزه نقدی ندهیم. ضمن این‌که تاکید می‌کنم جشنواره‌هایی که هنوز از اعتبار کافی برخوردار نشده‌اند پیشاپیش جوایز نقدی خود را اعلام می‌کنند؛ در حالی که جشنواره فجر در هیچ‌یک از دوره‌ها جوایزش را اعلام نکرده است چرا که معتقدیم ارزش سیمرغ بلورین جشنواره بسیار بالاست.»

اسداللهی خزانه‌دار، جباری مدیر اجرایی، سیمون سیمونیان مدیر دبیرخانه، مسعود احمدیان مدیر برنامه‌ریزی، مهدی حقیقی مدیر استان‌ها، سعید الهی مدیر بخش تجلی اراده ملی، حاجی‌قاسمی مدیر بین‌الملل، کورش پیرو مدیر اقلام تبلیغی، علیزاده مدیر امور نمایش و پشتیبانی فنی، فرجی مدیر سالن‌های نمایش، امیرحسین سیاح مدیر تبلیغات، اکبرپور مدیر پشتیبانی، اشراقی مدیر اداری و مالی، امیرعلی سیاح مدیر انفورماتیک، مسعود نجفی مدیر فیلم‌شناخت، سیاوش حقیقی مدیر مستندسازی و اسدزاده مدیر بخش آماده‌سازی فنی از مدیران این دوره جشنواره فیلم فجر هستند.

به گفته یزدان عشیری روابط عمومی سی‌و یکمین جشنواره فیلم فجر، تصمیم‌گیری در خصوص برخی مسائل جشنواره با همراهی اهالی رسانه صورت می‌گیرد و همچنین امسال از رسانه‌های برتر در حوزه سینمایی در افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فجر رسما تقدیر خواهد شد.

محمدرضا عباسیان درباره برگزاری زمان افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره، گفت: «مراسم افتتاحیه سی‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در تاریخ 11 بهمن‌ماه در تالار وحدت، اختتامیه بخش بین‌الملل روز 16 بهمن‌ماه و اختتامیه بخش مسابقه سینمای ایران یکشنبه 22 بهمن‌ماه برگزار می‌شود.»
سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر 11 تا 22 بهمن 91 برگزار می‌شود.


منبع : خبر آنلاین

به روز شده در : چهارشنبه 10 آبان 1391 - 22:31

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���