نگاه انتقادي به سريال «كلاه پهلوي»: این فیل موش زایید!
با آن همه ادعا چطور چنین اثر باسمه‌ای توسط هنرمندان پرطمطراق ما خلق شده است؟

سینمای ما- شاید مردم نفهمیدند اما کارکنان و مدیران صدا وسیما فهمیدند که بالآخره پس از قریب ۱۰ سال صرف امکانات و اعتباراتی که می‌توان گفت رکورد پرهزینه‌ترین فیلم‌ها و سریال‌های تاریخ ایران را شکسته است، این فیل موش زایید!

شاید مردم نفهمیدند، اما هیچ کار‌شناس یا حسابرسی نبود که بفهمد یا بپرسد با آن همه ادعا چطور چنین اثر باسمه‌ای توسط هنرمندان پرطمطراق ما خلق شده است. شاید بعضی‌ها خود را به نفهمیدن زدند، اما همه مردم ورزش دوست فهمیدند که تیم پرسپولیس با آن همه ادعا وقتی به همه می‌بازد، نشانه ضعف نیست، بلکه قهر است، ولی تا بخواهد و اراده کند یا آشتی کند، جشنواره گل به پا می‌کند، چنان که روز ۱۰ آبان کرد!

شاید مردم نفهمیدند اما هرکس کمی گوشه پرده را به کنار زده باشد، می‌داند که این همه انبوه هنرمندان نامدار، شأن‌شان اجل بود از اینکه مانند هنرپیشه‌های آماتور تئا‌تر مدرسه‌ها در کادر هر پلان به صف بایستند مثل اینکه می‌خواستند عکس یادگاری بگیرند (!) و فیلمبردار متخصص ولی بی‌حوصله و بی اشتیاق ما در حال فیلمبرداری همزمان دیافراگم دوربین را تنظیم کند تا در یک پلان واحد ناگهان سایه روشن‌های صحنه تغییر کند.

شاید مردم نفهمیدند اما هرکس دستی بر آتش داشته باشد، می‌داند که زیر لایه کاهگلی یک دکور دیوارهای قدیمی نباید آجر و بتون مثل دم خروس دیده شود، چه رسد به آنکه موقع تخریب دیوار‌ها به جای فروریختن دیوارهای کاهگلی شاهد قطعات بزرگی از آجرهای قزاقی همراه با ملات پر حجم سیمان به زمین بیفتد.

شاید مردم نفهمیدند، اما حتماً کارگردان محترم و خدم وحشم‌اش ته دلشان خندیدند که دیپلمات برجسته فرانسوی با دختر نازنین‌اش که لابد آن هم فرانسوی بوده، در منزل خودشان که لابد جاسوس‌های پهلوی هم آنجا نبودند (!) باهم خصوصی به فارسی صحبت می‌کنند، ولی همین علیا مخدره با شوهر ایرانی‌اش تک و تنها توی ماشین خودشان به زبان فرانسه حرف می‌زنند تا با زیر نویس فارسی لابد سریال ما خارجی و بین المللی به نظر بیاید.

شاید قرار باشد این سریال برای عبرت به اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه فرستاده شود! شاید مردم نفهمیدند، اما راستی چطور می‌شود هفتاد هشتاد سال پیش عمله و بنا و معمار و درشکه‌چی لباس‌ها و سر وضع‌شان بیشتر به کارمندان متوفیات و دلقک‌ها شبیه باشد تا کارگران و زحمتکش، اما حتما طراحان صحنه‌های بی‌مثال این صحنه‌ها مقصود و منظوری از باب علوم نشانه‌شناسی داشتند.

شاید مردم نفهمیدند، اما آیا واقعاً این جمله قصار کارگردان محترم خودش فهمید که فرموده‌اند «صبر کنید تا آخر سریال را ببینید تا مجبور نشوید عذرخواهی کنید» یعنی کل سریال را قبول دارند که مهمل است ولی نتیجه آن خوب خواهد شد یا منظور دیگری داشتند، اگر کسی فهمید، راهنمایی کند!

شاید مردم نفهمیدند، اما باور کنیم که مردم فهمیدند، که مردم می‌فهمند و خیلی چیزهای دیگر هم می‌دانند و سکوت‌شان علامت رضا نیست، اگر رضایت داشتند به قول ریاست محترم پلیس پایتخت دو میلیون آنتن ماهواره به پشت بام‌های شهر خودنمایی نمی‌کرد، مردم نجیب‌اند هنوز باوجود همه این حرف‌ها آخر شب جمعه دلتنگی‌شان را با نگاه کردن به سی چهل دقیقه سریال کلاه پهلوی پیوند می‌زنند. مردم عجیبند.. مردم نجیبند.. بیایید از آن‌ها بپرسیم چه کسی نمی‌فهمد!

هدی بحری


منبع : باني فيلم

به روز شده در : جمعه 19 آبان 1391 - 10:45

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���