نگاه تحليلي به هفتادمین مراسم گلدن گلوب: آیا «آرگو» محل اختلاف اسکار و گلدن گلوب است؟
آیا سرانجام سایه گلدن گلوب از سر اسکار کم شد؟!

سینمای ما-یاس قانعی: مراسم هفتادمین دوره گلدن گلوب لحظاتی بحث برانگیز و حاشیه سازی را رقم زد. جودی فاستر سخنرانی بحث برانگیزی ایراد کرد! استیون اسپیلبرگ از اینکه بیل کلینتن معرفی فیلمش لینکلن را برعهده داشت، جروبحث کرد! تینا فی و امی پولر در مقام دو مجری بی‌نظیر اجرای مراسم را به پایان رساندندو.. بله عده ایی هم جایزه گرفتند.

برای برندگان مراسم دیشب، چنین جوایزی قطعا اهمیت دارد. حتی اگر این جایزه به سازمانی /انجمنی تعلق داشته باشد که مدیرش یک خانم است و بلد نیست دلِ بردلی کوپر را بدست آورد! مراسم گلدن گلوب به عنوان پیشتاز مراسم اسکار بیش از گذشته از اکادمی علوم وهنر سینمایی فاصله گرفت. حتما دنیل دی –لوئیس و آن هاتاووی که برنده گلدن گلوب شدند هردو این پیروزی را در مراسم اسکار تکرار خواهند کرداما کار‌شناسان مانند گذشته چنین نگاه روشنی درباره دیگر رشته‌ها ندارند. هربار که دوربین روی کا‌ترین بیگلو، بن افلک وکوئنتین تارانتینو زوم می‌شود سخت است حس دلسوزی را از خود دور کرد. هفته گذشته اعضا و رای هدندگان اکادمی علوم و هنر سینمایی در شاخه بهترین کارگردانی به هرسه‌شان بی‌اعتنایی کرد ،در نتیجه کاری که اکادمی با فیلم‌های انها کرد مایوس کننده بود.


روشن است که گام‌های آکادمی علوم و هنر سینمایی برای از حساسیت انداختن تاثیر مراسم جوایز ِپیش از اسکار سرانجام موثر واقع شد. مهم‌ترین اولویت در گزینش برای رای دهندگان گلدن گلوب (اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود)، پیش بینی شان از انتخاب اکادمی علوم و هنر سینمایی بوده، هرچه انتخاب‌های این دو سازمان شبیه‌تر باشد مردم مراسم گلدن گلوب را به عنوان پیشتار اسکار جدی‌تر خواهند گرفت. اما امسال اکادمی علوم و هنر سینمایی در رشته بهترین کارگردانی به دو فیلم سی دقیقه بامداد و آرگو بی‌اعتنایی کرد (که گلدن گلوب به ان‌ها توجه نشان داد) و به جایش هیولاهای حیات وحش جنوب و عشق را نامزد کرد. بی‌اعتنایی به عناوین آخری توسط گلدن گلوب و کنار گذاشتن امانوئل ریوا (عشق) از بخش بهترین بازیگر زن ،زمانی چشمگیر‌تر هم شد که اکادمی علوم و هنر سینمایی اعلام نامزدهای اسکار را به چند روز پیش از مراسم گلدن گلوب تغییر داد.


نگرش اعضای اکادمی به نامزدهای گلدن گلوب شاید چنین باشد:
 «این نامزدهای گلدن گلوب چیست؟ یعنی کونژان والیس در این مراسم کوچک شما نامزد نشده است؟ شما فکر می‌کردید ماهم شیفته کارگردانی کا‌ترین بیگلو، بن افلک و کوئنتیتن تارانتینو شده‌ایم؟ هوم. چه جالب!»

مگر موفقیت ارگو ادامه پیدا کند و برنده اسکار بهترین فیلم شود. فیلم چندان محبوب اعضای اکادمی نبوده و به اصطلاح این هواپیما توسط گروگان گیران که همانا اعضای اکادمی علوم و هنر سینمایی هستند در فرودگاه مانده است!!! انچه از شواهد بر می‌آید بعید است هواپیمای ارگو از زمین بلند شود و ناکام خواهد ماند. اگر ارگو برنده اسکار بهترین فیلم شود گلدن گلوب می‌تواند وجهه خود را به عنوان پیشتاز اسکار حفظ کند. با نگاهی به تاریخ اسکار پی می‌برید که بیست و سه سال پیش فیلمی برنده اسکار بهترین فیلم شد که حتی کارگردانش نامزد شاخه بهترین کارگردانی نشده بود. حتی اگر «رانندگی خانم دیزی» را حساب نکنیم شصت و هفت سال پیش بود که برای فیلم «گراند هتل» چنین اتفاقی افتاد. اما پس از مراسم گلدن گلوب و توجه انجمن منتقدان رسانه ایی که جایزه منتخب منتقدان را اهدا می‌کنند و ان‌ها هم به آرگو جایزه دادند. ارگو رای دهندگان خود را خواهد داشت. در سالی که در مراسم‌های اهدای جوایز غافلگیری‌های بی‌شماری اتفاق افتاده شاید، نباید یک ادم حیرت زده از پیروزی ارگو احساس برازندگی داشته باشد؟ باید تا مراسم اسکار امسال منتظر ماند ودید.


منبع : سینمای ما

به روز شده در : سه‌شنبه 26 دي 1391 - 13:17

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���