یادداشت مسعود کیمیایی به بهانه صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی برزیل: هر پیروزی یک لبخند برای ماست
این شادی‌ها تعبیر مسلم تحقیرها و شکست‌هایی است که مردم با آنها می‌خواهند مرهمی بر زخم‌هایشان بگذارند

سینمای ما- مسعود کیمیایی فیلمساز سرشناس ایرانی که از علاقمندان پیگیر فوتبال هم هست، پس از برد تیم ملی فوتبال مقابل کره جنوبی و صعود به جام جهانی یادداشتی منتشر کرد. متن این یادداشت به این شرح است:

 درست چهار سال و یک روز پیش در خرداد 1388 بازی را به کره واگذار کردیم و با دست خالی به خانه برگشتیم و 28 خرداد 1392 پس از آن روزی که کام مردم زهر شد، امروز همه در خیابان‌ها فریاد شادی سر می‌دهند. اما نه آن تلخکامی فقط برای شکست در فوتبال بود و نه این شادی صرفا برای پیروزی است. پیروزی و شکست در یک مسابقه ورزشی نمی‌تواند به خودی خود ملتی را اینچنین دچار هیجان کند، مگر آنکه نوید یک تغییر بنیادی و ریشه‌سازی را بدهد و مردم بدانند تغییرات بزرگی در انتظارشان است.

وقتی دلیل شادی مردم یک پیروزی ورزشی است، جنس شادی و عمق آن تغییر می‌کند. هیجان شاد ناشی از پیروزی تیم ملی در یک مسابقه فوتبال دفاعی در مقابل ناملایمات است. این شادی‌ها تعبیر مسلم تحقیرها و شکست‌هایی است که مردم با آنها می‌خواهند مرهمی بر زخم‌هایشان بگذارند. قدر مسلم در کشورهای پیشرفته نیز نسبت به اتفاق‌های ورزشی و به تبع آن پیروزی‌هایش مردم شاد می‌شوند، اما واکنش‌های آنها خالی از هیجانات کاذب است. کشورهای در حال توسعه و کشورهای مضطرب، مشکلات و تحقیرشدگی‌ها را با این شادمانی جبران می‌کنند که خود موج سازنده‌یی برای این جوامع است.

هر پیروزی یک لبخند برای ما است و فرقی ندارد که سهم ما در این پیروزی چقدر بوده، فرقی ندارد که دلیل این پیروزی یک مسابقه ورزشی است یا یک رقابت سیاسی. هر پیروزی برای ما یک گام به پیش است و هر قدم خاطره سرخوردگی‌ها را از یادمان دور می‌کند. هر پیروزی، هر بهانه شادی غنیمت است.


منبع : اعتماد

به روز شده در : چهارشنبه 29 خرداد 1392 - 12:22

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���