دانلود

 انتقاد شديد و مجدد حجت السلام پناهيان از فيلم «طلا و مس» : ریشه اصلی «طلا و مس» در سخنان میرحسین موسوی و سروش است :: سينمای ما ::

   


انتقاد شديد و مجدد حجت السلام پناهيان از فيلم «طلا و مس»
ریشه اصلی «طلا و مس» در سخنان میرحسین موسوی و سروش است

سینمای ما- حجت السلام پناهيان با بیان اینکه در اين فيلم طلبه اي را نشان مي دهد كه كاري به جامعه ندارد و درد هاي جامعه برايش موضوعيتي ندارد تاکید می کند: اين همان چيزي است كه اسلام امريكايي مي خواهد به ما القا بكند و امام(ره)‌ به شدت اين نكته را به اهالی هنر تذكر دادند. وي در پاسخ به اين مسئله که گفته می شود ما مي خواستيم زندگي يك روحاني را از لحاظ عاطفه و عشق به نمايش بگذاريم اظهار داشت: شما اگر واقعا قصدتان اين بود، درد و خون دل خوردن يك روحاني را آن جايي كه دارد براي دين زحمت مي كشد به نمايش می گذاشتید و يا احساس مسئوليت و وظيفه يك روحاني را نسبت به دين به مفاهيم عاطفي مورد بررسي قرار مي داديد.

حجت السلام پناهيان در مورد يكي از شخصيت هاي فيلم به نام استاد رحيم که در آخرين دقايق فيلم مي گويد؛ "آن ولايتی که شرط قبولي اعمال است، دوستي در راه خداست"، می گوید:شما در طول تاريخ كدام يك از علما ومراجع ودر آيات و روايات را مي بينيد كه بگويند آن ولايتي كه شرط قبولي اعمال است دوستي در راه خداست و وقتي اين جمله در آخر فيلم گفته مي شود يعني نتيجه اين فيلم اين جمله بوده است كه ما ولايت را با اين معني بپذيريم.

وي با قرائت بخشي از سخنراني امام خميني(ره) در جمع هنرمندان افزود: ازنظر امام خميني(ره) آن هنري مورد قبول اسلام است كه مروج اسلام ناب محمدي و كوبنده اسلام امريكايي باشد و هنري را جزء اين را نمي پذيرد.

حجت السلام پناهيان در انتقاد از فرهنگ سازي اين فيلم بر ضد حجاب اظهار داشت:در قسمتي از اين فيلم كه سيد رضا، همسرش را به بيمارستان برده وبستري كرده بود وقتي پرده را مي كشد تا همسر او را كسي در اين وضعيت نبيند، یک صحنه طنزآميز ساخته شده و موجب خنده حضار مي شد. من وقتي با كساني كه فيلم ساز و هنرمند و آشنا به مباحث هستند بحث مي كردم،می گفتند اين صحنه براي ايجاد خنده و به طرز حرفه اي ساخته شده كه نشانگر اين است، مي خواهند فرهنگ بد حجابي را در جامعه ترويج دهند و فرهنگ حجاب را بكوبند.

حجت السلام پناهيان در ادامه انتقادش در مورد طرز فكر اين فيلم اظهار داشت: آقاي مير حسين موسوي در اظهارات خود گفته است كه ما بايد قرائت رحماني از دين داشته باشيم اين همان جمله اي است كه آقاي سروش در ارائه دكترين خود گفته كه اين فيلم هم همين را به ما مي گويد. گفتنی است اين سخنراني در محفل هفتگي هيئت محترم محبين اهل بيت با مداحي حجت السلام احمد پناهيان در شهرك پرديسان انجام شده است.


منبع : جهان نیوز

به روز شده در : يکشنبه 13 تير 1389 - 12:35

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب |

نظرات


يکشنبه 13 تير 1389 - 23:23
5
موافقم مخالفم
 

من خودم تو سينما اين فيلم ديدم و فيلم بسيار خوبي هم بود . اولين باري بود كه ميديدم از همه قشري براي ديدن فيلم اومدن و نديدم و نشنيدم هم كه كسي از اين فيلم بد بگه . موقع فيلم هم يادم نمياد كه كسي موقع كشيدن پرده توي اون سكانس زيبا خنديده باشه . چقدر خدب ميشد اگه همه ي ما كسي آستانه تحملمونو بالا بببريم و انقدر از بالا به مردم نگاه نكنيم و متوجه باشيم كه مردم ايران انقدر نجيب هستن كه به اينجور چيزا نخندن وقتي اينهمه افكار خنده دار از افراد به اصطلاح روشنفكر در كنارشون ميشنون .

مهدی
دوشنبه 14 تير 1389 - 11:26
8
موافقم مخالفم
 

نمی دانم،

اگر دوستان عقلانیتی در نقد ایشان می بینند به بنده هم بگویند....


دوشنبه 14 تير 1389 - 14:44
13
موافقم مخالفم
 

چه خوب پس همینه که فیلم خوب و دلنشینی شده

دادا نعمت
سه‌شنبه 15 تير 1389 - 10:20
-3
موافقم مخالفم
 

ديگه لازم شد اين فيلم را برم ببينم !؟

ahmadreza
سه‌شنبه 15 تير 1389 - 16:5
-15
موافقم مخالفم
 

jalebe vala.in ruza hame tavahome zadan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


دوشنبه 28 تير 1389 - 19:1
-13
موافقم مخالفم
 

حالا که اینطور شد حتما باید این فیلم رو دید.

خيريه
چهارشنبه 30 تير 1389 - 9:8
-7
موافقم مخالفم
 
ریشه اصلی طلا و مس

من نمی فهمم این حجاب و خاصه حجاب برای زنان چه ریشه ای در تاریخ 3000 - 4000 ساله ایران دارد که آقایان این همه روی وجود آن تاکید دارند. یعنی اگر یک تار موی زن دیده شود آسمان به زمین می آید؟در اینصورت بهتر هر چه زودتر بزهای پر مو و بخت بر گشته را محجه کنید چون آنان در همه جا جلوی چشم آقایان خود نمائی میکنند.

در ضمن من چند بار تعلیق نوشته ام که فقط یکی از آنها در این صفحه چاپ شده است ممکن است دلیلش را برایم بگوئید؟

سید علیرضا
چهارشنبه 30 تير 1389 - 10:17
8
موافقم مخالفم
 

من شنیدم اقا فیلم را دیده اند و گفته اند فیلم خوبی است . واقعا درسته ؟

مهسا
جمعه 1 مرداد 1389 - 6:52
-9
موافقم مخالفم
 

کسی از ایشون نقد خواست واقعا"؟

مهدی
يکشنبه 3 مرداد 1389 - 0:19
10
موافقم مخالفم
 

حیف امام خمینی(س) که نامش را برده اند.حیف!

حیف شخصیت و تفکر و منش امام که همچین افرادی شده اند داعیه دار و همفکر ایشان....

حیف و باز هم حیف و باز هم .........

علی
پنجشنبه 14 مرداد 1389 - 10:9
-6
موافقم مخالفم
 
چند نکته:

بنده این فیلم را دیده ام ولی چون خود را منتقد سینمای ایران نمیدانم اظهار نظری درمورد خوب بودن وبد بودن این فیلم نمیکنم لکن چند نکته ای به ذهنم رسید که آنراخاطر نشان میکنم:

1. بنده با تائید نظر استاد پناهیان، این مطلب را اضافه می کنم که آقای کارگردان حتی در مورد نمایش زندگی شخصی سیدرضا هم موفق عمل نکرده است.

در سکانسی که دکتر خبره فلج شدن همسرش را به او میدهد، او گویا باخود، جوری که پرستار هم بشنود میگوید: پس تکلیف ما چی میشه؟! بچه ها را چیکار کنم؟!

یعنی در اوج مصیبت همسرش به فکر خورد و خوراک خود و جمع و جورکردن بچه هاست. گویا این مشکل برای یک کافر حربی که در خانه آنها کلفتی می کرده پیش آمده است نه برای همسرش.

2. درسکانسی که پرستار به خانه سیدرضا می آید. به او میگوید: مواظب همسرت باش, خیلی دوستت داره، از طرف من ببوسش، ببینم اصلا تاحالا بوسیدیش؟!

جالب است که سید رضا به خود چهره غمناک متمایل به پشیمانی، از اینکه تا بحال (بعد از 8-9 سال زندگی مشترک) همسر خود را نبوسیده است می گیرد.

3. در سکانسهای بی شماری میبینیم که سید رضا درس و تحصیلش را بر همه چیز حتی سلامت همسرش مقدم میداند تا جائی که وقتی همسرش از بیمارستان برمیگردد و در خانه بگومگو پیش می آید، به او میگوید: اصلا میبرم تو را میذارم نیشابور و برمیگردم اینجا سر درسم.

یعنی به درک که این همه وقت کلفتی من را کردی

وظیفه ات بود، حالا که دیگه نمیتونی باید مثل دستمال.... بندازمت بیرون

4. زمان اکران این فیلم (در تهران را نمیدانم) ولی در اصفهان دقیقا مصادف بود با زمان ثبت نام حوزه های علمیه. آیا در آن مقطع، نمایش مشکلات بی حد و عدد یک طلبه کار درستی بود؟

آیا داوطلبین به حوزه را مردد نمی کرد؟!

minoo
سه‌شنبه 2 شهريور 1389 - 9:9
-1
موافقم مخالفم
 

hamin monde shoma NAGHDE CINEMAII konid......hala fahmidam chera hame in filmo doos daran va cheghad in filme khobe

محمد
شنبه 7 اسفند 1389 - 22:17
2
موافقم مخالفم
 
طلا و مس...

دوستان نظر دادن استفاده کردیم...

حالا تکلیف ما چیه؟ بگیم نگاه کنند یا که نه!افراطه یا تفریط؟

متشکرم...

خدایا محبان اهل بیت پیغمبرت(ص) را دریاب...

ناسيوناليست
چهارشنبه 31 فروردين 1390 - 8:10
0
موافقم مخالفم
 
حقيقت

سلام

وقتي چيزي را بخواهند ربط دهند....ازسرفه زدن شخص هم ايراد ميگيرند.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اين فيلم گفت روحانيت واقعي زندگي ساده دارد و مانند مردم عادي است. اينقدر اين فيلم را به جاهاي ديگر ربط ندهيد.....

فيلم بسيار پر معنايي است...

sferanki
شنبه 11 شهريور 1391 - 6:25
-5
موافقم مخالفم
 

سلام

من فیلمو چند بار دیدم روان شناسی هم خوندم تئاتر هم کار کردم اثراتی که فیلم روی ذهن مخاطب میگذاره دقیقا همون چیز هایی که استاد در نقدشون فرمودند این اثر بر خودآگاه و بیشتر بر ناخودآگاه اثر میگذارد اگر شما دوستان عزیز کمی مطالعه بیشتر و تعقل و ریز بینی و بصیرت داشته باشید به این موضوع پی می برید.

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���