دانلود

اظهارنظرهاي صريح حجه‌الاسلام پناهيان درباره سينما : انتقاد از «اخراجيها»، «ملك سليمان» و «يوسف پيامبر» و تمجيد از فرهنگ شهادت در «گلادياتور» :: سينمای ما ::

   سينماي ما- محمد تاجیک: حجه الاسلام پناهیان سه شنبه شب و در نشستی در حاشیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به بیان دیدگاههای خوددر زمینه سینما پرداخت. آقای پناهیان که در جمع تعدادی از فیلمسازان جوان سخن می گفت در ابتذای سخنان خود عنوان کرد : همیشه این بحث دربین صاحب نظران وجودداشته که آیا سینما به عنوان یک محصول دنیای مدرن ار تباط تنگاتنگ با دین داشته ویا این ارتباط از روی اجبار بوده است .واز سویی دیگر برخی معتقدند چون سینما با تصویر سروکار دارد و معنویت زیاد قابل تصویر کشیدن نیست فکر می کنند نمی تواند تناسبی با سینما ودین داشته باشد .

/اظهار نظر درباره ملک سلیمان/

وی درادامه صحبتهای خود بااشاره به فیلم ملک سلیمان گفت :پیامبران اگر چه در بسیاری از مردم رفتارهایشان همانند مردم عادی بوده ولی بالاخره یک تفاوتهایی دارند وقتی کنشها وواکنشهای یک پیامبر را در فیلم ملک سلیمان را می بینیم این تفاوتها در آن دیده نمی شود . روح خاصی در رفتار یک پیامبر دارد که این روح خاص باید در فیلم به تصویر کشیده می شد .
پناهیان درادامه تاکید کرد:آنتونی کوئین برای در آمدن نقش حضرت حمزه عموی پیامبر(ص)زحمت زیادی کشید وماهها به مکانهای مذهبی مختلف رفت .

/روایتی از تحول شهید آوینی/

وی ادامه ما بابیان اینکه اگرتوانستیم رشد یک شخصیت را نشان دهیم موفق شده ایم به ذکرخاطره ای پرداخت وگفت :زمانی عکسهای جوانی شهید آوینی را پیش مقام معظم رهبری بردند عکسهایی از جوانی شهید آوینی که اصطلاحا هیپی بوده و به مقام معظم رهبری می گویند شما که از ایشان دفاع می کنید ایشان در جوانی اش هیپی شده بود . مقام معظم رهبری نیز در پاسخ گفته بود : حالا که این عکسها را نشان دادید ارادتم به شهید آوینی بیشتر شد.
حجه الاسلام پناهیان بااشاره به این خاطره گفت :افرادی چون شهید آوینی یک مسیری طی کردند تا به اینجا رسیددند . چرا ما نمی توانیم اینها را به تصویر بکشیم . کار گردانها وفیلمنامه نویسها باید دراین زمینه تلاش کنند.

/ترس از کار شعاری/


این روحانی شناخته شده درادامه گفت :بسیاری از هنرمندان مااز کار دینی پرهیز می کنند آنها حق دارند چون می ترسند کار شان شعاری شود . در سینما اگر شعار داده شود ارزشی ندارد و هنرمند احساس می کند که یک بخشنامه ای و یا یک سفارشی را دارد انجام می دهد .اگر فیلم دینی شعاری باشد تنها ارزش کار زیر سوال نخواهد رفت بلکه ارزش دین نیز زیر سوال خواهد رفت .

/ممنوعیت فیلمهای شعاری درباره نماز/

وی درادامه خطاب به ستاد اقامه نماز گفت : این ستاد باید فیلمهایی را که نماز را در جایگاه پخته خود ارائه نمی کنند وبه شکل شعاری به نماز می پردازند ممنوع کند .
پناهیان درادامه صحبتهای خود افزود : سینما چون زبان عمل است حتی قوی تر از زبان علم عمل می کند.

/اظهار نظر درباره سریال حضرت یوسف /

حجه الاسلام پناهیان بااشاره به بخشهایی از سریال حضرت یوسف گفت : ما دراین سریال عشق پدری را که درفراق پسرش کور می شود را نمی توانیم درک کنیم .کار درسینمای دینی کار دشواری است و نه باید رابطه سینما ودین را قطع کنیم و نه آن را آسان کنیم . من همیشه به سخنرانان مذهبی رشته تبلیغ در قم می گویم مخاطبان شما یک لذت معنوی باید فی المجلس ببرند و سینما نیز می تواند یک لذت معنوی به مخاطب بدهد .

/سینمای مستند به روایت پناهیان/

آقای پناهیان بااشاره به تکرار کلمه "انظر " در قرآن به معنای "ببین " گفت :سینمای مستند رابطه نزدیکی بااین مفهوم دیدن در قرآن دارد و به همین خاطر هیچ چیزی نمی تواند جای دیدن بگیرد .
این روحانی شناخته شده درادامه صحبتهای خود عنوان کرد : من یک خاطره از آقای بهجت برای شما بگویم جوانی تعریف می کرد که ما به ایشان می گفتیم التماس دعا و آقای بهجت می گفتند ما همیشه شمارا دعا می کنیم واحتیاجی نیست که شما بگویید . فیلمسازان ما باید بفهمند که چطور آقای بهجت به اینجا رسیده است .

/معنویت در انتظار آینده سینما/

وی درادامه صحبتهای خود گفت : آینده سینما به دست کسانی خواهد بود که به دنبال معنویت باشند .سرعتی که هم اکنون معنویت در جهان دارد غیر قابل کتمان است .و در آینده ما سینمایی غیر از سینمای عرفانی نخواهم داشت .روزی خواهد آمد که حرفهایی که در سینما امروزه درسینما مطرح می شود یک نفر بیننده نخواهد داشت .

حجه الاسلام پناهیان تاکید کرد : امام زمان نیز وقتی می آید که در مواجهه با آدمهای خسته شده از این دنیاست . آدمهایی که آماده برای تحول اند .

/اظهار نظر درباره رنگ خدا/

او در پاسخ به سوالی که آیا رنگ خدا فیلمی عرفانی است گفت : نه ،این فیلم یک فیلم برجسته انسانی است .متاسفانه ما در سینمای ایران فیلم عرفانی به معنای کامل نداریم .
پناهیان در جای دیگری از صحبتهای خود عنوان کرد : اگر مجیدی عاطفه واحسای سر شاری نداشت مگر می توانست فیلم انسانی بسازد؟

/تمجید از گلادیاتور/

او همچنین در اظهار نظری درباره فیلم گلادیاتور رایدلی اسکات گفت : فیلم گلادیاتور خیلی به مفهوم شهادت نزدیک تر است تا فیلمهایی که درایران درباره شهادت می بینیم . برای رسیدن به سینمای عرفانی باید سینما گران عارف شوند . خیلی از کار گردانها شهود انسانی بالایی دارند و این مقدمه شهود عرفانی است .

/اخراجیها فقط سرگرم کننده/

حجه الاسلام پناهیان در پاسخ به سوال یکی از حضار که نظر صریح اورا درباره فیلم اخراجیها پرسید گفت : اخراجیها فقط فیلمی سرگرم کننده است . فردی که این سوال رااز آقای پناهیان پرسید درادامه مدعی شد فیلم اخراجیها همانند برخی مکاتب ،هدف وسیله را توجیه می کند و نظر آقای پناهیان را جویا شد که این روحانی شناخته شده در جواب گفت :خدا وکیلی حرف حساب جواب ندارد.

منبع : پارس توريسم

به روز شده در : چهارشنبه 3 آذر 1389 - 18:32

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب |

نظرات

سید رضا
چهارشنبه 3 آذر 1389 - 20:36
-8
موافقم مخالفم
 

واقعا استاد پناهیان فرد کم نظیری در مسائل فرهنگی است.

حامد
شنبه 6 آذر 1389 - 17:34
-10
موافقم مخالفم
 

ما به چنين روشنفكران ديني احتياج داريم


دوشنبه 8 آذر 1389 - 12:23
1
موافقم مخالفم
 

با احترام به آقای پناهیان ---بزرگترین معظل اجتماع و نظام ما اظهار نظر غیر متخصصین در امور تخصصی است آیا جناب پناهیان این حق را برای دیگران قائل هستند که در امور مذهب دخالت کرده و اظهار نظر کنند >

مجتبي
شنبه 27 آذر 1389 - 9:40
-3
موافقم مخالفم
 

استدلال نهي ورود غيرمتخصص به حوزه تخصصي ديگر خيلي قديمي است.سپري كه براي كاهش حجم نقدها بكار مي رفتهو مربوط به قرون وسطي است.اين دوست عزيز ايكاش سري به فلسفه ي تخصصي كردن علوم بزنند.از اين زاويه ي همين جمله

""بزرگترین معظل اجتماع و نظام ما اظهار نظر غیر متخصصین در امور تخصصی است""هم ورود به يك بحث تخصصي است.آقايان سينمايي جواب بدند بهتر است البته اگر حرفي دارند......

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���