دانلود

گلايه‌ها و انتقادهاي صريح مجري طرح "هفت": چرا اسم "ماه عسل" با تغيير مجري عوض شد؟ : از فشارهاي اتاق فكر و حواشي برنامه آخر تا حذف خبرهاي اسكار و خانه سينما و خلف وعده‌هاي مديران: گفتيم اگر مجری جدید بیاید روی آنتن نمی‌رویم/ از معرفت آقاي فراستي متعجبیم :: سينمای ما ::

   سينماي ما- ديشب جمعه 9 تير پس از چند هفته تعطيلي، برنامه سينمايي "هفت" با شكل و شمايلي عين قبل ولي با تغيير مجري و تيم توليد و حال و هواي بحث‌ها و مهمانان روي آنتن رفت. تنها نماينده گروه راه‌اندازي و اجراي دو سال قبل "هفت"، مسعود فراستي بود كه بدون ذكر كلمه‌اي از گروه قبلي كه در مقاطع حساسي از او حمايت كرده بودند. مجري طرح و مدير توليد برنامه "هفت" پيش از تغيير و تحولات اخير، حميد پنداشته، در هفته‌نامه "مثلث" حرف‌هاي جالبي درباره اين برنامه و راه‌اندازي و تعطيلي‌اش زده كه جملاتي از آن را اين‌جا مي‌خوانيد:

راه‌اندازي "هفت"

از همان ابتدای آغاز برنامه، همکاری داشتم. چون ایده ی یک برنامه سینمایی در مهر ماه سال 88 به ذهن من و احسان ظلی پور رسید. من با مدیر شبکه سه آقاي پورمحمدي آشنا بودم و احسان ظلي‌پور هم آقاي فريدون جيراني را از نزديك مي‌شناخت. احساس كرديم براي اجراي اين برنامه‌ سينمايي، آقاي جيراني بهترين گزينه است. مهر 88 با آقاي پورمحمدي جلسه‌اي گذاشتم و پيشنهاد دادم برنامه ای سینمایی با حضور آقاي جيراني تولید کنیم. آقای پورمحمدی متذکر شدند که پیش از طرح ما، طرح های سینمایی دیگری هم برای تولید برنامه سینمایی بوده، اما آقاي ضرغامي نسبت به چگونگی اجرای برنامه‌ي سينمایی حساسيت زيادي دارند. آقاي پورمحمدي اجازه‌ اوليه‌ را براي اجراي آقاي جيراني و گروه ما گرفتند. ابتدا قرار بود از جشنواره سال 88 كار روی آنتن برود اما گفتند زمان مناسبي نيست تا ارديبهشت 89 كه با دستور شخص آقاي پورمحمدي به ما اعلام شد که روی آنتن برويم تا ببینیم چه می شود.

شكل‌گيري اتاق فكر

در مقاطع اولیه شروع کار، همه چيز زيرنظر شبكه 3 بود به همین دلیل با تاييد قائم مقام شبكه براي اولين‌بار اجازه گرفتیم وحتی برای اولین باردر تلویزیون تصوير بهروز وثوقي، محمدعلی فردین ،بیک ایمانوردی را هم نشان دادیم و بعضی موارد دیگر که برای اولین بار در تلویزیون اتفاق افتاد. به هرحال همه چيز خيلي خوب پيش می رفت تا اينكه در معاونت سيما، اتاق فكر سينما شكل گرفت و از همین جا محدودیت ها شروع شد.آقايان شيخ‌طادي،اكبر نبوي،ابوالقاسم طالبي و شهريار بحراني در اتاق فكر حضور داشتند و حتی جالب است بدانید آقای فرجی که مدیر شبکه رقیب بود، یکی از اعضای این اتاق فکر بود و همین باعث می‌شد که گاهی ما ایده‌هایمان را در برنامه پارک ملت می دیدم. هم آقاي جيراني و هم آقاي پورمحمدي مخالف اين جريان اتاق فكر بودند اما همچنان دستور معاونت سيما بر نظارت اتاق فكر بود.

فشارهاي اتاق فكر

ما دوست داشتيم به همه‌ي فيلم‌ها بپردازيم ولي آنها اسم برخي فيلم‌ها و آدم ها را مي‌دادند كه ما به آنها نپردازيم. هر جمعه ای که می خواستیم روی آنتن برویم، بايد از سه شنبه به اتاق فكر مي‌گفتيم كه مي‌خواهيم چه كار كنيم. آنها حتي پنج‌شنبه و شب قبل از اجرا تاييد نهایی را می دادند.از مقطع تشکیل اتاق فکر، شبكه سه نظارت نداشت و فقط اسمش اين بود كه «هفت» در شبكه سوم است. تصميم‌گیری ها با نظر اتاق فكر اتفاق مي‌افتاد. بعد از این محدودیت ها آقاي جيراني با آقاي پورمحمدي جلسه گذاشتند و گفتند اگر شبکه سه نمی تواند برنامه را اداره کند و قدرتی ندارد بهتر است که هفت تعطیل شود . اما ایشان گفتند، برنامه جا افتاده و مخاطب پيدا كرده است. به هرحال ما با وجود اینکه می دانستیم سخت است به خاطر شخص آقای پور محمدی و احترامی که برای ایشان قائل بودیم، ادامه دادیم.

اسكار و خانه سينما ممنوع

اتفاق بي‌سابقه‌ تماس‌هاي تلفني برنامه بود كه بايد از قبل اجازه‌اش را مي‌گرفتيم. بعضي مقاطع مي‌گفتند درباره‌ي برخي مسايل روز و مهم سينمايي از جمله اسكار و خانه سينما صحبتي نشود در‌حاليكه ما بي‌طرفانه مي‌خواستيم درباره‌ي يكي از مسايل روز و مهم سينما صحبت كنيم.


پشت پرده تعطيلي "هفت"

به محض پیچدن خبر ساخت سریال توسط آقای جیرانی در شبکه یک، همان مخالفان در اتاق فکر و مدیر شبکه یک به شبکه سه فشار آوردند که آقای جیرانی نمی تواند همزمان هم سریال بسازد و هم هفت را اجرا کند و دستور از بالا آمد که تا هفته قبل از فوتبال آقای جیرانی برنامه را اجرا کند و پس از آن در مورد آینده برنامه تصمیم گیری شود. آقای پور محمدی با ما جلسه گذاشت و محترمانه دستوراتی که از بالا آمده بود را به ما گفت. آقای جیرانی و ما هم پذیرفتیم و قرار شد چهار هفته برنامه ادامه پیدا کند و پس از آن در مورد آینده صحبت کنیم، ولي يك روز پس از جلسه ای که با آقای پورمحمدی داشتیم، آقاي شريعت‌پناهي مدير گروه اجتماعي شبكه 3 كه اتفاقا در آن جلسه هم حضور داشتند ناباورانه در يك مصاحبه‌ اعلام كردند كه همین جمعه قرار است آقای جیرانی برود. آقاي پورمحمدي كاملا از اين ماجرا اظهار بي‌اطلاعي كردند و گفتند ايشان حق نداشته اين گونه برخورد كند... با وجود آنکه تا آخرین لحظه آقای پور محمدی می گفتند طبق توافق عمل می‌کنیم اما این اتفاق افتاد، چون فشارهاي خارج از شبكه و اتاق فكر تاثيرگذار بود.

بي‌احترامي در برنامه آخر

جمعه‌اي كه برنامه داشتيم پيش از آغاز برنامه كه همه مشغول كار و تدوين بوديم، يكي از اعضاي اتاق فكردر دفتر تولید برنامه با ما جلسه‌اي گذاشت و گفت،امشب آخرين برنامه است و بايد خداحافظي كنيد و در همين برنامه مجري جديد هم می آید و معرفي مي‌شود. اين اتفاق تقريبا 4، 5 ساعت قبل از برنامه افتادو این یک بی احترامی تمام عیار بود و تیم «هفت» همان شب تصمیم گرفت در آن برنامه خداحافظي كند. البته حاضر نشدیم مجری جدید آن شب بیاید و اعلام کردیم اگر این اتفاق بخواهد بیفتد اصلا روی آنتن نمی رویم و آقای پورمحمدی با آقای دارابی مذاکره و ایشان را راضی کرد که مجری جدید آن شب نیاید. پیشنهاد هم دادند كه شما بمانيد و از هفته بعد با آقاي گبرلو ادامه بدهيد. ولی تیم برنامه «هفت» همه با هم تصمیم گرفته بودیم که برویم.

چرا "ماه عسل" اسمش عوض شد؟

از لحاظ حقوقي مشكلي نيست كه اسم برنامه عوض نشود چون مالكيتش براي تلويزيون است. اما ما از لحاظ معنوي گفتيم. من احساس مي‌كنم درست نيست برنامه جديد با برنامه ما مقايسه شود بايد يك اسم ديگري باشد كه اين مقايسه ايجاد نشود. در عين حال هم شايد دست گروه جديد باز باشد و بتوانند بهتر از ما كار كنند بنابراين بهتر مقايسه ای صورت نگیرد. نمونه‌‌ي يك همچنين موضوعي سابقه داشته است مثلا آقاي احسان عليخاني اخيرا خواست كه اسم برنامه «ماه عسل» اگر قرار است توسط فرد ديگري اجرا شود،عوض شود که گویا درخواستش باعث شده و اسم برنامه عوض شود.

اعتراض ديرهنگام


مي‌دانستيم نامه ما تاثيري نمي‌گذارد. اما از لحاظ معنوي براي ما مهم بود كه اين موضوع در تاريخ ثبت شود. به هرحال ما براي تيتراژ آن زحمت كشيده بوديم. يك هنرمند دو رگه‌ي ايراني، كاليفرنياي كار كرده بود و همه ایده، تيراژ و دكور براي خودمان بود.  ابتداي امرقرار بود آقاي رباني تهيه‌كننده كار باشد و خيلي هم حرفه‌اي عمل كرد چون ابتدا پيش آقاي جيراني آمدند و صحبت كردند كه حتي گروه ما به ايشان كمك كند و آقاي جيراني هم به ما گفتند اگر علاقه‌منديم اين كار را انجام بدهيم ولي ما چون يك تصميم جمعي گرفته بوديم ترجيح داديم اين همكاري اتفاق نيفتد. اما اخيرا متوجه شديم كه تهيه‌كننده كار،آقاي به نام قانع شده كه ما اصلا نمي‌شناسيم. و بدون هيچ تماسي با ما قرار است با دكور و تيتراژ ما كا روي آنتن برود. اين موضوع براي گروه ما كه زحمات زيادي براي شكل‌گيري برنامه كشيدند، آزاردهنده است.

معرفت مسعود فراستي

متوجه شديم آقاي فراستي قرار حضور داشته باشد. در حاليكه در مقطع تولید «هفت» يكي از مخالفت‌هاي كه تلويزيون داشت، خصوصا پس از ماجراي مسعود كيميايي اين بود كه آقاي فراستي ديگر در برنامه نباشند اما در پي پافشاری های آقاي جيراني بود كه ايشان در برنامه ماند. اما حالا ما از اين اقدام تلويزيون متعجب هستيم و از معرفت آقاي فراستي، متعجب تریم.

خداحافظي

براي من و تیم هفت پرونده برنامه بسته شده و فهمیدیم که باید فکر و ایده ها و جوانیمان را جایی دیگرخرج کنیم.


منبع : مثلث

به روز شده در : شنبه 10 تير 1391 - 19:3

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

رضا
شنبه 10 تير 1391 - 21:4
-4
موافقم مخالفم
 

همچین می گی فکر و ایده انگار توی این دو سال چکار کردین؟

n
شنبه 10 تير 1391 - 21:56
-2
موافقم مخالفم
 

ایشون قبلا هم ازین خودحراجی ها داشتن. جناب فراستی رو عرض می کنم

حسین
يکشنبه 11 تير 1391 - 9:33
-3
موافقم مخالفم
 

شما چرا ناراحتی! خیلی هم برنامه جدید قشنگ بود! خیلی ناراحت هستید نه!!!! آخی چون فراستی هم اومد! این برنامه هر هفته بهتر میشه و خبر های مزخرف  هم پخش نمیکنه.[...]


يکشنبه 11 تير 1391 - 11:10
6
موافقم مخالفم
 

اشک تو چشام حلقه شد

سیب
دوشنبه 12 تير 1391 - 11:23
19
موافقم مخالفم
 

واقعا که انگار نه انگار همین اقای فراستی بود که در یکی از ان سه برنامه ی اخر و دردسر ساز هفت از جیرانی خواست که با قدرت کار خود را ادامه دهد ولی همین اقا تا جای که من دیدم یک تشکر خشک و خالی هم از فریدون جیرانی نکرد .من نمیدانم چه نیتی پشت این کار است ولی امید وارم اقای فراستی به مصلحتی اندیشه کرده باشند .ای با با عجب دنیاییه

فریبا
جمعه 16 تير 1391 - 8:1
7
موافقم مخالفم
 

هر کی بیاد تو تلویزیون و بخواد دو کلام حرف مردم رو بزنه عاقبتش همین میشه...خوشحالم که جیرانی رفت و جلوگیری کرد از پیری زودرسی که در انتظارش بود!....

ناصر
شنبه 31 تير 1391 - 11:33
2
موافقم مخالفم
 

واقعا متاسفم واسه صدا و سیما به خاطر این سیساسی کاری مجریشونو عوض کردن

جیرانی قفط واقعیتهارو میگفت ، با این همه فشاری که مشخص بود روشه، من که از دیدین برنامه جدید حالم به هم خورد. اهههههههههههههه


سه‌شنبه 3 مرداد 1391 - 8:17
0
موافقم مخالفم
 

می خواستی نبینی کسی مجبورت نکرده بود

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���