دانلود

جواد شمقدري مي‌خواهد گناه شرايط سينما را گردن اعضاي خانه سينما بيندازد؟ : مشاوره اعضای خانه منحله سینما باعث اتفاقات اخیر در حوزه هنری شد/ نمی‌توانم قبول کنم حوزه هنري كه مشتاق اکران فیلم‌های آنچنانی بود، یک‌شبه دلسوز فرهنگ و انقلاب و ارزش‌ها شده باشد :: سينمای ما ::

   سينماي ما- رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به این پرسش که شرایط و وقایع غیرقانونی پیش‌آمده در مورد سینما و اکران‌ها، کی و چگونه پایان خواهد پذیرفت گفت: مسائل اکران و رفتارهای غیر قانونی حوزه هنری با بزرگ منشی و بردباری آقای دکتر حسینی فیصله می‌یابد.

وی گفت: به هر حال شرایط سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مانند مادر واقعی کودکی است که در مقابل مادر دروغین، حاضر است از سهم خود بگذرد تا مبادا این کودک از وسط دو نیمه شود بقای سینمای ایران و حفظ آرامش در فضای اکران برای ما امر مهمی است اگر چه بعضی اهدافشان در بحران و ایجاد نگرانی‌‌ها تحقق می‌یابد و بدشان نمی‌آید همچنان جو سنگین دلهره و التهاب ادامه یابد.

شمقدری همچنین در پاسخ به این پرسش که مباحثی مطرح شده توسط حوزه هنری بیشتر به مغالطه شبیه است تا تحلیل منطقی افزود: بله امروز ما ناچاریم بدیهی‌ترین امور را توضیح دهیم و در مقابل برخی سفسطه‌ها و مغالطه‌ها روشنگری کنیم. گفته می‌شود ما قانونی را قبول داریم اما آئین‌نامه‌ها برایمان مهم نیست. چون توسط چند نفر کمتر از خودمان نوشته شده است. که در باب این سخن دو نکته وجود دارد یکی اینکه اساساً هر قانونی ناظر به کلیات یک موضوع و اجرای آن است و نگاه کلان را مطرح می‌کند و نحوه اجرا در عرصه‌های خردتر و در شرایط متفاوت آئین‌نامه‌های مصوب ذیل آن قانون مبنای اتخاذ تصمیمات است. اگر قانون گذار می‌خواست خودش همه شرایط و وجود یک موضوع را بشکافد در اولین گام باید در قانون اساسی این کار را می‌کرد، همچنان که شرح و توضیح و روشهای جزئی اجرای قانون اساسی را قوانین الحاقی و ذیل آن توضیح می دهد.

در خصوص قوانین مجلس و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز آیین نامه هایی تدوین و در هیات وزیران یا وزارتخانه مصوب می شود و در موارد جزئی با تایید معاون وزیر مبنای کار قرار می گیرد.اتفاقاً بخش اعظم کتاب قوانین و آئین نامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را آئین نامه ها به خود اختصاص داده حالا چطور یک مسئول نهاد انقلابی با تعبیرات ناشیانه که بیش از هر چیزی نشان می دهد با قوانین نا آشناست می گوید ما فقط متون قانونی را قبول داریم. نکته دوم هم اشاره داشته است که چون آئین نامه را افراد کمتر از ما نوشته‌اند قبول نداریم. البته خدا را شکر که مشخص شد در صورتی که برای ایشان محرز شود نویسندگان آئین نامه ها بر وی برتری دارند احتمالاً قبول می کند که در همین جا توضیح می دهم که در اینکه تنظیم کنندگان آئین نامه اکران در تقوا و ایمان و مجاهدت و... از ایشان عقب تر یا جلوتر هستند نمی توانم قضاوتی داشته باشم اما در اینکه اتفاقاً به مباحث تخصصی اکران و نمایش و سینماداری مسلط تر و آگاهتر هستند در این تردیدی ندارم.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه و در پاسخ به این پرسش که رئیس حوزه هنری در مورد برخی قوانین که مفسده بودنش ثابت شود ما حق داریم اجرا نکنیم هم تاکید کرد: بله اما نکته جالب‌تر تفسیر این مسئول نهاد انقلابی در نحوه تبعیت از قانون است؛ ایشان گفته است اگر بر ما معلوم شود یک قانون که همه مراحلش را طی کرده اما باعث مفسده می‌شود ما به وصیت امام (ره) حق نداریم آن را اجرا کنیم که در این باب این دو سئوال پیش می‌آید؛ اولا مبنای این تشخیص چه کسی است آیا هر کس نمی‌تواند به همین‌گونه از اجرای هر قانونی سر باز بزند، آیا در آن صورت سنگ روی سنگ باقی می‌ماند. آیا کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی ابتدای سال که بر قانون‌گرایی تاکید داشتند ناظر به همین دیدگاه‌های غلط و خود محور نیست. ثانیاً شما بر یکی از وصایای امام رضوان الله تعالی علیه تاکید می‌ورزید اما بر سفارش امام حاضر که اتفاقاً سه ماه پیش بیان فرمودند و اجرای قانون را بر هر رفتار و تفسیر شخصی اولی داشتند را به پشت سر می نهید؟ به نظر می رسد همه ما نیاز داریم برای اصلاح امور از خودمان شروع کنیم حالا که جناب آقای وزیر دکتر حسینی با بزرگواری و بخشندگی راه را برای حل و فصل مسائل اکران گشوده اند، هر کدام از ما برگردیم و نسبت به رفتار و گفتار خود بیندیشیم و در جهت اصلاح آن برآییم.

من معتقد نیستم شورای صنفی اکران هیچ اشتباهی نداشته است اما وقتی نماینده حوزه هم عضو این شوراست نمی‌پذیرم که بخواهند خود را از اشتباهات مبرا کنند چون می‌توانستند در همان ابتدا اعتراض کنند یا مسئولان امر را نسبت به بعضی تصمیمات هوشیار سازند به هر حال من نمی‌توانم قبول کنم وقتی سینماهای حوزه به شدت در صدد اکران گشت ارشاد بودند و قبل از آن هم در اکران فیلم‌های آنچنانی مشتاق بوده یک شبه دلسوز فرهنگ و انقلاب و ارزش‌ها شده باشند. اگر چه تلاش می‌کنم باور کنم که این تحول یک شبه اتفاق افتاده و ریشه در بعضی رفتارهای سیاسی و مشاورت اعضای منحله خانه سینما که در حوزه هنری خانه کرده‌اند، ندارد.


منبع : هنر نيوز

به روز شده در : دوشنبه 12 تير 1391 - 16:33

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

دیگه خسته شدم !
چهارشنبه 14 تير 1391 - 19:40
2
موافقم مخالفم
 

این قدر به این کار هاتون ادامه بدید تا از فیلم ایرانی فقط ازدواج و خواستگاری بمونه !

فريده
شنبه 17 تير 1391 - 23:33
5
موافقم مخالفم
 

اينبار با نظر شمقدري موافقم.

احسان نامجو
شنبه 17 تير 1391 - 23:33
-1
موافقم مخالفم
 

خداييش اين حوزه هنري ديگه از كجا سبز شد. يكي ندونه فكر ميكنه فقط فيلم خدا پيغمبري ساخته. بابا يه نگاه به رزومه تون بندازين كه فيلماي توقيفي و مشك دار نمي دونم چه جوري سر از كارنامه شما در آورده

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���