دانلود

گزارش «سینمای ما» رابه مناسبت صدسالگی سینمای هند بخوانید: دریک رای گیری از مردم و چهره‌های مطرح سینمایی مشخص شد : «شعله» بهترین فیلم تاریخ سینما، آمیتاب باچان بهترین بازیگر تاریخ سینمای هند و ساتیا جیت رای بهترین کارگردان تاریخ سینمای هند :: سينمای ما ::

   


گزارش «سینمای ما» رابه مناسبت صدسالگی سینمای هند بخوانید: دریک رای گیری از مردم و چهره‌های مطرح سینمایی مشخص شد
«شعله» بهترین فیلم تاریخ سینما، آمیتاب باچان بهترین بازیگر تاریخ سینمای هند و ساتیا جیت رای بهترین کارگردان تاریخ سینمای هند

سینمای ما-مهناز اسماعیلی: سینمای هند صد ساله می‌شود. در این صد سال چهره‌های مشهور و محبوبی در زمینه‌های مختلف سینما مطرح شدند: ساتیا جیت رای، گورو دات، لاتا مانگشکار.... یا آمیتاب باچان که تاثیر عمیقی بر پیکرهٔ سینمای هند به جاگذاشت.

یک موسسه تحقیقاتی با نام «جی -فورس» در هفت شهر مهم هند یک همه پرسی به راه انداخت و از مردم با میانگین سنی هجده تا پنجاه  سال می‌خواست که محبوب‌ترین چهرهٔ سینمایی از آهنگساز گرفته تا بازیگر، کارگردان، خواننده و... را انتخاب کند اما این موسسه فهرستی از پیش تعیین شده به دست مردم نمی‌داد. در این رای گیریی مردم هند چنین انتخاب کردند:

آمیتاب باچان محبوب ترین/ بهترین بازیگر مرد تاریخ سینما و در مقام بعدی شاهرخ خان.
فیلم شعله ساخته رامش سیپی عنوان بهترین فیلم کلاسیک ماندگار را به خود اختصاص داد و «هند مادر» ساخته محبوب خان در جای دوم قرار گرفت.

در رشته بهترین بازیگر زن، مردم هند هنوز بازیگران قدیمی سینمای هند را در خاطره‌ها حفظ کرده‌اند: مینا کماری و مدهوبالا به اتفاق بهترین بازیگران زن شناخته شدند.
ساتیا جیت رای محبوب‌ترین کارگردان سینمای هند است و پس از او هریشکیش موکرجی
در عرصه خوانندگان فیلمهای هندی کیشور کمار محبوب‌ترین خواننده فیلمهای هندی شناخته شد.

جاوید اختر بهترین ترانه سرای سینمای هند از نگاه مردم است. ویدیا بالان به لطف موفقیت سال گذشته «فیلم کثیف» به عنوان یکی از اسطوره‌های آینده سینمای هند شناخته شد. جالب آنکه این بازیگر از تلویزیون به سینمای هند راه یافته و از ظاهر بسیار دلفریب که این روز‌ها از فاکتورهای مهم انتخاب بازیگر در سینمای هند است بهرهٔ چندانی ندارد. در همین حیطه نوهٔ بازیگر راج کاپور «رانبیر» و کارگردان/بازیگر «فرهان اختر» مقام‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.

مردم در این تحقیقات حدود هشتاد و نه درصد اعتقاد داشتند که سینمای هند بهتر از گذشته شده ونقش زنان در فیلم‌ها هم مهم‌تر شده است.
پنجاه دو درصد اعتقاد داشتند که پیشرفت سینمای هند به بهتر شدن فیلم‌ها کمک خواهد کرد.
هفتاد پنج درصد از مردم باور داشتند که این روز‌ها رقابت با فیلمهای هالیوودی سخت‌تر شده است.
هشتاد درصد اعتقاد داشتند که سینمای هند خطری برای فیلمهای هالیوودی به حساب نمی‌آید.

مردم ساتیا جیت رای، امیرخان و آهنگساز. آی. آر. رحمان را سه شخصیت مهمی دانسته‌اند که سینمای هند را در غرب به شهرت رساند. جالب آنکه فیلمنامه نویسان هندی هیچ جایگاهی در این همه پرسی نداشتند به جز نویسندگان فیلم خاطره انگیز شعله: سلیم-جاوید.

این موسسه از چهره‌های مهم و مطرح سینمای هند این نیز این تحقیقات را انجام داد. آن‌ها آمیتاب باچان را بهترین بازیگر سینمای هند دانسته‌اند و پس از او به ترتیب دیلیپ کمار، دو آنند و مدهو بالا قرار می‌گیرند.

رامش سیپی از شنیدن خبر انتخاب شعله به عنوان بهترین فیلم کلاسیک ماندگار تمام دوران خوشحال شدو گفت: «خیلی خوشحال و ممنونم اما غافلگیر نشدم. چراکه شعله کیفیت یک فیلم کلاسیک ماندگار را دارد و این رای گیری هم نشان داد. من از مردمی که فیلم را دیده‌اند و به آن رای دادند تشکر می‌کنم. چون ستایش از سوی دیگران شهرت حقیقی است.»


منبع : سینمای ما

به روز شده در : چهارشنبه 17 آبان 1391 - 16:32

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���