دانلود

مقاله ورایتی درباره شبکه نمایش خانگی ایران : پاسخ سینمای ایران به تورم و تحریم‌ها :: سينمای ما ::

   


مقاله ورایتی درباره شبکه نمایش خانگی ایران
پاسخ سینمای ایران به تورم و تحریم‌ها

سینمای ما - تندیس تناولی:شبکه نمایش خانگی ثابت کرده راه حلی ایده‌آل برای فیلمسازانی است که به دنبال گزینه‌ای بین تلویزیون و سینما هستند. در شرایطی که شبکه‌های دولتی تلویزیونی با مشکل و سینما با تورم ناشی از تحریم‌های غربی مواجه است، بسیاری از فیلمسازان ایرانی به دنبال گزینه‌ای مابین این دو هستند تا بتوانند به ساختن پروژه‌های باکیفیت و در عین حال سودمند بپردازند. شبکه خانگی ثابت کرده که راه حلی ایده‌آل است.


این فرمت جدید بسیار ساده است: ساخت سریال‌های مرغوب، با ستاره‌های سینما و پخش آن به صورت سریال هفتگی بر روی دی‌وی‌دی. هر هفته دو الی سه قسمت – بسته به زمان بندی برنامه - بر روی دی‌وی‌دی در سوپر‌ها و دیگر مراکز پخش فیلم به بازار می‌آید و با قیمتی بسیار مناسب در دسترس بینندگان قرار می‌گیرد. برای بینندگان، سینمای شبکه خانگی بسیار ایده‌آل است، چرا که برنامه‌ای دیدنی با حضور ستارگان محبوبشان و با قیمتی بسیار مناسب را به طور هفتگی در اختیارشان قرار می‌دهد.

شبکه خانگی برای شرکت‌های تبلیغ‌کننده نیز بسیار مطلوب است، چرا که هفتگی بودن آن به معنای دسترسی به بازارهای وسیع‌تر به مدت طولانی‌تر است.

«قلب یخی» نمونه موفقی از سینمای شبکه خانگی است. این برنامه اولین برنامه به سبک سینمای شبکه خانگی به حساب می‌آید و اکنون سومین فصل خود را آغاز کرده است. در این سومین و محکمترین فصل، «قلب یخی» رقبای خود را که تابستان گذشته دوره خود را به پایان رساندند پشت سر گذاشته و با مجموعه‌ای بی‌سابقه از بازیگران و عوامل پیشکسوت و مطرح در تاریخ سینمای ایران - و بودجه‌ای که منعکس کننده این امر است - و به سرپرستی سید کمال طباطبایی که بنیانگذار این فرمت هم هست، یکه‌تاز سینمای شبکه خانگی است.

فرزند طباطبایی - علی طباطبایی - از بازیگران فصل سوم هستند. به گفته او، سریال‌های شبکه خانگی از دیدگاه بازیگری جوان یک موهبت الهی است، چرا که نه تنها هر هفته دیدار بیننده با ایشان تکرار می‌شود، بلکه این امر که بیننده برای دیدن سریال هزینه می‌کند به شکلی به بازیگر جوان اعتبار می‌بخشد.

هدیه تهرانی از اولین بازیگرانی بود که نام خود را به فصل سوم «قلب یخی» پیوند داد. تهرانی که تاکنون در سریالی هنرنمایی نکرده از سالیان پیش با کارگردان فصل سوم آقای سامان مقدم همکاری داشته و معتقد است که در دورانی که تحریم‌ها و تورم به بدنه سینمای ایران این چنین لطمه‌ای وارد کرده است، این وظیفه هر هنرمند و دست اندرکار سینماست که تهیه کننده و کارگردانان را پشتیبانی کرده و تولید پروژه‌های با کیفیت را حمایت کنند.

رضا کیانیان بازیگر تولید و پخش سریال برای شبکه خانگی را پاسخ به نیازی می‌داند که سال‌هاست در جهان ایجاد و شرکت‌های بزرگ و غولی برای برآوردن این نیازدر جهان و به خصوص در امریکا تاسیس شده‌اند. این بار تولید و پخش سریال در کشور ایران ابداع شده است که می‌تواند برای شرکت‌های بزرگ جهان هم یک راه تازه باشد.

مهران مدیری خود کارگردان و بازیگر سریال سینمای شبکه خانگی دیگری به نام «قهوه تلخ» است که تابستان گذشته دوره سه ساله خود را به اتمام رساند. «قهوه تلخ» پرفروش‌ترین برنامه سینمای شبکه خانگی و دومین برنامه بعد از «قلب یخی» به حساب می‌آید.


پس از اتمام «قهوه تلخ» مدیری که یکی از بازیگران محبوب مردم به حساب می‌آید (تخمین زده شده است که وی ۸۵ درصد تماشاچیان تلویزیونی را از آن برنامه‌های خود می‌کند) به جرگه بازیگران فصل سوم «قلب یخی» پیوست. مدیری جذابیت سینمای شبکه خانگی را برای بیننده در این می‌بیند که این فرمت جدید گزینه سومی به غیر از تلویزیون و سینما ایجاد کرده و نه محدودیت‌های تلویزیون و نه مخارج سینما را برای عموم داراست. مدیری به زودی کارگردانی سریال دیگری برای سینمای شبکه خانگی را آغاز می‌کند.

علی قربان‌زاده بازیگر تلویزیون و سینما آن روی دیگر سکه را دیده و جذابیت سینمای شبکه خانگی را از زاویه دید هنرمندان صنعت سینما توصیف می‌کند. این فرمت جدید به شیوه‌ای مابین سینما و تلویزیون قرار گرفته و لذا این امکان را به هنرمند می‌دهد که خیلی داستان‌ها، شخصیت‌ها و موضوعات بکر را که پیش از این امکان کالبد شکافی آن نبود را به نویسنده‌ها و بازیگران بدهد. بسیاری از این موضوعات ریشه در خیلی مشکلات دارند که با پرده برداری از آنان بر روی فیلم می‌توان به معادنی از ایده‌های جدید دست یافت.

نویسندگان فصل سوم «قلب یخی» سارا خسروآبادی و علیرضا بذرافشان از کهنه‌کاران صدا‌و‌سیمای جمهوری اسلامی ایران هستند و این تجربه جدید نگارش برای سینمای شبکه خانگی را بسیار فشرده و پرمسئولیت می‌بینند.


به گفته خسروآبادی، سریال‌های تلویزیونی تحت فشار جذب بیننده نبوده و به هر حال تماشاچیان خاص خود را دارند در حالیکه همه عوامل متصل به سینمای شبکه خانگی همواره تحت فشار بالا بردن فروش بیشتر هستند.


بذرافشان اضافه کرد همکاری با این تعداد ستارگان نیز کاری بسیار پرتنش بوده و بسیار خوشحال است که با کارگردانی چون سامان مقدم همکاری کرده چرا که مقدم نه تنها در انتقال و پرداخت شخصیت‌ها به ستارگان قلب یخی کمک بزرگی بوده بلکه شخصیت‌های پرداخت شده را کاملاٌ برابر با آنچه نویسندگان در نظر داشته‌اند دیده و این زنده شدن شخصیت‌ها برای نویسندگان بسیار خوشایند است.

در انت‌ها قطعا گفته سامان مقدم کارگردان فصل سوم «قلب یخی» بسیار بجاست: اینکه در زمانی که بسیاری از پروژه‌های خوب سینمایی به دلیل نابسامانی اقتصادی ناشی از تحریم‌ها متوقف شده‌اند، سینمای شبکه خانگی نور امیدی است برای نجات و پابرجایی سینمای مجروح ایران.


منبع : خبرآنلاین

به روز شده در : چهارشنبه 29 آذر 1391 - 21:2

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���