دانلود

هیات مدیره خانه سینما در نامه به رئیس‌جمهور از سخنان رئیس سازمان سینمایی درباره بازگشایی خانه سینما انتقاد کرد : با این مدیران نه امیدی به گشایش در سینمای ایران داریم و نه عافیتی را در انتظار جامعه اصناف سینمایی می‌بینیم :: سينمای ما ::

   


هیات مدیره خانه سینما در نامه به رئیس‌جمهور از سخنان رئیس سازمان سینمایی درباره بازگشایی خانه سینما انتقاد کرد
با این مدیران نه امیدی به گشایش در سینمای ایران داریم و نه عافیتی را در انتظار جامعه اصناف سینمایی می‌بینیم

سینمای ما- هیات مدیره خانه سینما در نامه‌ای سرگشاده به محمود احمدی‌نژاد از سخنان رئیس سازمان سینمایی درباره روند بازگشایی خانه سینما انتقاد کرد. متن نامه هیات مدیره خانه سینما به رئیس جمهور به شرح زیر است:


«به نام خدا
جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام، ضمن تقدیم گزارش نمایندگان خانه سینما در هیأت هفت نفره اصلاح اساسنامه به آگاهی می‌رساند، در پی ملاقات هیأت مدیره و جمعی از روسای صنوف سینمایی با حضرتعالی به منظور حل مشکل خانه سینما و توصیه آن جناب مبنی بر رفع بهانه تراشی‌های موجود پیرامون اساسنامه خانه سینما، هر چند گله‌مندانه گفته شد «که ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش» اما به احترام توصیه مؤکد ریاست شورای عالی سینما با حسن نیت در این راه قدم نهاده شد.

به گواه گزارش مکتوب جناب آقای مسعود جعفری جوزانی نماینده محترم ریاست جمهوری در هئیت هفت نفره این حسن نیت تا پایان محفوظ ماند. گمان می‌رفت با تقدیم نسخه اصلاح شدة اساسنامه و تصویب آن بر پایه راهکار پیشنهادی حضرتعالی تحقق وعدة حل مشکلات خانه سینما از هر زمان دیگری نزدیک‌تر باشد، اما با اظهار نظرهای ریاست محترم سازمان سینمایی در برنامه 20:30 شبکه دوم سیما مورخ 14/12/ 1391 گویی امور به مدار سابق خود باز گشته است. ابراز این نظرات در تناقض کامل با هدف تشکیل هئیت اصلاح اساسنامه است که نمایندگان سازمان سینمایی در آن حضور و مشارکت داشته‌اند.

از ظواهر چنین برمی آید که در راستای حل مشکل خانه سینما سیاست دوگانه‌ای در حال اعمال است. سیاستی از سوی دفتر جنابعالی برای حل مسئله و سیاستی دیگر از سوی مدیریت سازمان سینمایی برای لاینحل ماندن همین مسئله. تداوم این دوگانگی جز پریشانی، چند دستگی و تعمیق نفاق در میان جامعه صنفی سینمای ایران پیامد دیگری ندارد لذا با قدردانی از مساعی آن جناب اعلام می‌کند مادام که مدیران و مسئولان سینمایی فعلی بر مسند نشسته باشند نه امیدی به گشایش در سینمای ایران دارد و نه عافیتی را در انتظار جامعه اصناف سینمایی می‌بیند. بنابراین ترجیح می‌دهد با عدم مشارکت در روند پیشنهادی ریاست محترم سازمان سینمایی خسران بیشتری را متوجه جامعه اصناف سینمایی نکند.

با سپاس
هیأت مدیره خانه سینما»


 همچنین نمایندگان اصلاح اساسنامه خانه سینما در نامه‌ای به هیات مدیره خانه سینما گزارشی از نکات مهم مطرح‌شده در جلسات اصلاح اساسنامه ارائه دادند که متن آن به شرح زیر است.


«اعضای محترم هیأت مدیره خانه سینما

در پی اعلام نظرهای متفاوت نسبت به برخی از بندهای اصلاحی اساسنامه خانه سینما، و اظهار نظر ریاست محترم سازمان سینمایی در برنامه بیست و سی شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران لازم می‌دانیم نکاتی را به استحضار برسانیم:

1 – تمامی جلسات نمایندگان سه طرف ذینفع در موضوع اساسنامه خانه سینما تنها به قصد اصلاح بندهایی از اساسنامه خانه سینما برگزار شد و منظور دیگری از جمله تاسیس مؤسسه‌ای جدید در میان نبود. از این رو ماده‌ای که به تاسیس خانه سینما توسط مؤسسین اشاره دارد حفظ شد و به امضاء هر سه طرف رسید.

2 – در اصلاح اساسنامه بر سر همة مفاد و تبصره‌های آن اجماع حاصل شد جز چند مورد اختلاف زیر:

1-2 در ماده مربوط به ناظر مالی خانه سینما میان ما و نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر سر امضای چک‌ها و اسناد تعهدآور خانه سینما در هزینه کرد کمک‌های وزارت ارشاد به خانه اختلاف نظر وجود داشت. ما امر نظارت و رد یا قبول اسناد را پذیرفتیم. اما الزام امضا و اسناد تعهدآور توسط ناظر مالی نپذیرفتیم. این ابراز مخالفت زیر امضای نمایندگان خانه ثبت شد. گفتنی است چنین خواسته‌ای با «ضوابط و مقررات تاسیس مراکز، مؤسسات، کانون‌ها، و انجمن‌های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آن‌ها مصوب 8/8/1376 شورایعالی انقلاب فرهنگی» که حدود اختیارات و مسئولیت‌های وزارت ارشاد را تعیین کرده است در تعارض است.

2-2 نمایندگان وزارت ارشاد بر گنجاندن ماده‌ای مبنی بر الزام نصب پرچم در اماکن مربوط به خانه سینما و محل برگزاری مراسم سینمایی اصرار داشتند که به اعتقاد ما چنین اموری مربوط به نحوة تشریفات برگزاری جلسات هیئت مدیره خانه سینما و مراسم است که در صورت لزوم می‌باید در آئین نامه‌های پیوست اساسنامه ذکر شود وشان اساسنامه‌ای ندارد. لذا با نوشتن چنین ماده‌ای مخالفت کردیم.

3-2 اضافه کردن پسوند جدیدی به نام خانه سینما و تبدیل نام خانه سینما به خانه سینمای جمهوری اسلامی را با غیر دولتی بودن خانه سینما در تعارض می‌دانستیم، و این پسوند را ویژة نهاد‌ها و مؤسسات دولتی می‌دانیم. کما اینکه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، یا راه آهن جمهوری اسلامی ایران و نهادهای دولتی دیگر از راه همین پسوند است که وابستگی دولتیشان برای ارباب رجوع آشکار می‌شود و به عکس خانه هنرمندان ایران یا خانه موسیقی ایران، خانه تئا‌تر ایران و یا خانه سینمای ایران به خاطر منع از کاربرد چنین پسوندی ماهیت دولتی ندارند.

4-2 نکته دیگر ثبت اساسنامة اصناف عضو خانه سینما است که چون طول انجام آن روشن نبود با تبصره‌ای مرحلة تحویل اساسنامه‌ها ی آن‌ها را به مرجع ذیربط پیش بینی کرده‌ایم.

بدیهی است خانه سینما پس از ثبت اساسنامه انجمن‌های عضو، با توجه به ضوابط پیش بینی شده می‌تواند انجمن‌های صنفی جدید را که مشابه اصناف عضو پیشین نباشند پس از طی تشریفات پیش بینی شده در اساسنامه به عضویت بپذیرد.

امر بدیهی را مکرر می‌کنیم که از آغاز اختلاف مدیریت کنونی وزارت ارشاد با خانه سینما تا روزهای پایانی مرحله اصلاح اساسنامه، همهٔ مذاکرات حکایت از وجود خانه سینما با ایرادهایی حاشیه‌ای بر آن بوده است.

از این رو مصاحبه اخیر معاونت سینمایی وزارت ارشاد در برنامه 20:30 شبکه دوم سینما را مبنی بر تأسیس خانه سینما، خارج از تمامی توافقاتی می‌دانیم که تا این تاریخ از سوی‌‌ همان وزارتخانه و شخص ایشان پذیرفته و نمایندگان وزارت ارشاد جهت اجرای آن در جلسات اصلاح اساسنامه خانه سینما شرکت کرده‌اند.

نمایندگان اصلاح اساسنامه خانه سینما

توحیدی، مختاری، خندان»منبع : خبر آنلاین

به روز شده در : چهارشنبه 16 اسفند 1391 - 22:11

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���