دانلود

جزئيات حرف‌هاي مسعود فراستي و نيما حسني‌نسب در شب پر حاشيه و جنجالي «هفت» : تحليل سينماي عباس كيارستمي به آسيب‌شناسي بخشي از تاريخ نقدنويسي ايران مربوط است :: سينمای ما ::

   


جزئيات حرف‌هاي مسعود فراستي و نيما حسني‌نسب در شب پر حاشيه و جنجالي «هفت»
تحليل سينماي عباس كيارستمي به آسيب‌شناسي بخشي از تاريخ نقدنويسي ايران مربوط است

سينماي ما- برنامه سینمایی هفت شب 19 اسفند ماه اختصاص به بررسی و تحلیل سینمای عباس کیارستمی با حضور نیما حسنی نسب و مسعود فراستی داشت. همچنین بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر با حضور علی معلم و بحث درباره طرح محدودیت دفاتر پخش از بخش های دیگر برنامه بود. مسعود فراستی و نیما حسنی نسب بعد از پخش این فیلم به تحلیل سینمای کیارستمی پرداختند.

تحليل سينماي عباس كيارستمي

در ابتداي بحث، فريدون جيراني با توضيحي از ابتدای فعاليت فیلمسازی کیارستمی و دوره فعالیت او در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز كرد. حسني نسب در ادامه اشاره جيراني به نقش كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در كار كيارستمي چنين توضيح داد كه اين مجموعه با امكان و فراغتي كه از نظر اقتصادي براي كيارستمي ايجاد كرد، به او امكان تجربه كردن و كشف و قوام دادن فرم خاص سينمايش را داد و همچنين گفت تعبير سينماي كارمندي كه خسرو دهقان براي انتقاد از كيارستمي مي‌گويد غلط است.
فراستی در این زمینه توضیح داد: من تعبیر خسرو دهقان را از اینکه سینمای کیارستمی سینمای "کارمندی" است قبول دارم. چون سینمای کیارستمی با پشتوانه شخصی او آغاز نشده بلکه به دلیل کارمند کانون پرورش فکری بودن وارد عرصه فیلمسازی شده است.

وی ادامه داد: خود کیارستمی بارها اعلام کرده که مسئله اش فیلمسازی نیست و زیاد هم فیلم نمی بیند و از كودكي و نوجواني با سينما محشور نبوده است. حسني نسب در پاسخ گفت: اما او با ديگر مديوم‌هاي هنري مثل نقاشي و شعر و عكاسي آشنا بوده و همين‌ها روي سبك او تاثير جدي گذاشته‌اند و حتماً لازم نيست فيلم‌ساز از كودكي عاشق سينما باشد و اين عشق، الزاماً به فيلم خوب ساختن منتهي نمي‌شود. به عقيده حسني نسب، آدم‌هاي خاص مي‌توانند از دوره‌اي در زندگي با پديده‌اي آشنا شوند و آن را به اوج برسانند، بدون اين‌كه الزاما پشتوانه كودكي در كار باشد.
فراستي هم گفت كه قبول دارد دغدغه عکاسی و نقاشی در آثار كيارستمي بسیار به چشم می خورد، اما کیارستمی با سینما رفتار غیر سینمایی می کند که از اولین فیلمش "نان و کوچه" تا "شیرین" این مسئله به چشم می خورد.
فراستي از حرف‌هاي مسعود كيميايي كه در آيتمي از برنامه پخش شد استفاده كرد و گفت: كيارستمي سينماي جايزه‌اي را در ايران رواج داد و اين كار تاثير بد و مقلدان زيادي داشت.

حسنی نسب در این زمینه گفت: من معتقدم فیلم های کیارستمی ساختار و فرم ويژه‌اي از ابتدا تا امروز داشته و دارد و به نظر نمی رسد که فيلمهايش با هدف کسب جوایز و رفتن به جشنواره ها ساخته شده باشد. افرادی هم تصور كردند مي‌توانند به سبک کیارستمی فیلم بسازند و ساختند تا به جشنواره هاي خارجي برسند، اما اينها تنها کاریکاتورهای کیارستمی بودند و حتی مقلدان او هم به حساب نمی آمدند. معتقدم این اتفاقات و اين جريان منحطِ تقليد از كيارستمي ربطی به شخص او ندارد.

فراستی گفت: اما من معتقدم که بعد از فیلم "خانه دوست کجاست" رویکرد کیارستمی به جشنواره ها تغییر کرد. از این پس او با نشان دادن پوستر فرانسوی این فیلم در "زندگي و ديگر هيچ" نگاه دیگری به جشنواره های خارجی پیدا کرد. حسني نسب در اين باره گفت كه اين موضوع بيشتر به دليل گسترش مخاطب جهاني وارد دنياي آثار فيلمساز شده و قصد  گرا دادن و جايزه گرفتن ندارد، چون اين آثار در باطن هم جهاني‌ست و هم به‌شدت ايراني و بومي.

جیرانی نیز توضیح دادكه پس از "مسافر" كه روي نسل او به شدت تاثير گذاشت و يكي از اوج‌هاي سينماي كيارستمي‌ست، فیلم "گزارش" اولین فیلم اجتماعی دهه 50 است که با نگاهی منتقدانه به زندگی طبقه متوسط ساخته شده است.

حسنی نسب در این باره گفت: حتي اصغر فرهادی و مانی حقیقی بارها اعلام کردند که "گزارش" را چندین بار دیده اند و موقع نوشتن "چهارشنبه سوري" تحت تاثیر این فیلم بوده اند. او ادامه داد كه اصلاً جرياني كه الان فرهادي با "جدايي نادر از سيمين" نمايندگي مي‌كند، سالها پيش با فيلم "گزارش" كيارستمي شروع شد و رشد كرد.

در میانه گفت وگوی این دو نظرات مسعود کیمیایی و علیرضا رئیسیان و چند نظر مردمي درباره کیارستمی پخش شد. در ادامه برنامه‌، نيما حسني‌نسب چند خط از يك نقد كاملاً مثبت و پر از تعريف و تمجيد درباره "خانه دوست كجاست؟" را خواند و جيراني پرسيد كه اين متن نوشته‌ي كيست؟ در اين جا بود كه فراستي پاسخ داد كه اين نقد را او نوشته و بعد اضافه كرد كه نقد خيلي بدي است!!!
حسني نسب توضيح داد كه قصدش از خواندن اين نقد اين است كه از فراستي بپرسد آيا هنوز به حرف‌هايش در اين نقد اعتقاد دارد يا نظرش به دلايلي عوض شده است؟ فراستي گفت اين نقد مثبت را زماني نوشته بوده كه هنوز آثار ديگر كيارستمي را نديده بوده و كارنامه او را نمي‌شناخته است. جيراني در اين قسمت وارد بحث شد و به فراستي گفت كه براي نقد فيلم لزومي به ديدن كل كارنامه فيلمساز نيست و اين توجيه قانع كننده‌اي نيست. حسني نسب هم در ادامه گفت كه وظيفه منتقد اين است كه با اثر هنري مستقل و فارغ از كارنامه سينماگر مواجه شود والا فيلم‌هاي اول كارگردان‌ها اصلا قابل نقد نخواهد بود.

در ادامه بحث، حسني نسب موضوعي درباره فضاي نقد ايران مطرح كرد و با اشاره به نوشته‌ي مثبت و تحسين‌آميز فراستي در مجله سروش سال 1367 و بعد تغيير 180 درجه‌اي مواضعش درباره اين فيلمساز شاخص چنين تحليلي ارائه داد: "به نظر مي‌رسد كه در دوره‌اي با سردبير شدن فراستي در فصلنامه "نقد سينما"، فرصتي پيدا شد تا يك گروه از منتقدان با مواضع مشخص و نزديكي سليقه كنار هم جمع شوند و دسته و گروه خاصي را تشكيل بدهند. اين گروه براي كسب اعتبار و اسم دركردن در فضاي نقد، كوبيدن و نگاه كاملاً منفي و نفي كردن فيلمسازان بزرگ و معتبر را در پيش گرفت كه مهم‌ترينشان عباس كيارستمي بود و در شماره‌ي اول مجله "نقد سينما" توسط همين گروه منتقدان از جمله مسعود فراستي، بهزاد رحيميان، داود مسلمي، خسرو دهقان، محمد عبدي و چند نفر ديگر مفصل و با دست باز به كيارستمي و آثارش تاختند. اين نوشته‌ها و مصاحبه‌ها كه آن روزها خيلي سر و صدا كرد، اغلب بيش از حد تند و مغرضانه بود و به قصد و نيت خاصي منتشر شد."

مسعود فراستي در اين بخش پس از ارائه توضيحاتي درباره آن دوره و آن فضا گفت كه حرف‌هاي حسني نسب درباره‌ي آسيب‌شناسي بخشي از تاريخ نقدنويسي در ايران تا حد زيادي درست است، اما اين مطالب واكنشي به فيلم‌ها و شرايط خاص سينماي ان روزها بوده است.

فراستی در پایان برنامه عنوان کرد: کیارستمی از فیلمسازان بسیار تاثیرگذار در ایران و جهان است که تاثیرش در ایران مخرب بوده است. حسني نسب هم اشاره كرد كه سينماي كيارستمي را فقط از منظر مضمون و محتوايي نبايد بررسي كرد و اين آثار از منظر فرم و ساختار و گرافيك قابل تحليل و ممتاز هستند.

جيراني در پايان وعده داد كه اين بحث درباره سينماي كيارستمي را به زودي در برنامه‌اي ديگر با اين منتقدان ادامه خواهند داد.


منبع : سينماي ما

به روز شده در : يکشنبه 21 اسفند 1390 - 6:51

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

هیراد
دوشنبه 22 اسفند 1390 - 6:29
0
موافقم مخالفم
 

آقای حسنی نسب من فقط یه خواهش خیلی جدی از جنابعالی داشتم و اونم اینه که لطفا و لطفا و لطفا مدام وسط حرف های بقیه ( بیشتر اوقات فراستی ) نپرید. این اقدام شما باعث میشه تا بیننده از صحبت ها کلافه شود و آنها را نفهمد .

رضا کوچولو
دوشنبه 22 اسفند 1390 - 9:47
6
موافقم مخالفم
 
تقدیر از اقای حسنی نسب

آقای حسنی نسب، دست مریزاد. ما که داشتیم برنامه رو می دیدم، کلی کیف کردیم از این فن بیان شما. خیلی خوب مقابل آقای فراستی ایستادید و به نظر من بهترین ضربه شما همون کلمه "تریبون" بود. دست مریزاد.

از طرف رضا و مصی از رشت.

ایمان
دوشنبه 22 اسفند 1390 - 17:36
3
موافقم مخالفم
 

یهو می نوشتین هرچی حسنی نسب گفته درست بود و خودتون رو خلاص می کردین!

شقایق
دوشنبه 22 اسفند 1390 - 19:10
-5
موافقم مخالفم
 

حرکت حسنی نسب عالی بود که نقد قدیمی فراستی رو خواند. اگه تا الان کسی شک داشته که فراستی تحت تأثیر جوه دیگه باید مطمئن بشه که نقدهای فراستی فقط اداست که ما بگیم وای ی ی ی چه منتقد مشکل پسندی.

ترو خدا دیدن چی گفت... می گه من اون موقع همه ی آثار کیارستمی رو ندیده بودم.

نوشین
دوشنبه 22 اسفند 1390 - 22:39
-15
موافقم مخالفم
 

به نظر من نیما حسنی نسب تونست با زرنگی تمامم سیر بحث رو با پریدنهای مداوم میان صحبتهای فراستی به سمتی که مد نظرش بود بکشونه و حتی نظر فراستی رو هم عرض با نقد خودش نشون بده واقعا متاسفم که هنوز یک نخبه گفتگو رو بلد نیست و منولوگ رو به دیالوگ ترجیح میده .و در عجبم از صبوری فراستی که یکبار هم به این همه پریدن نیما میان حرفاش اشکال نگرفت واقعا در این زمینه حسنی نسب روی جیرانی رو سفید کرد.ما که اعصابمون کلا خراب شد........

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���