سينماي ما- هدي ايزدي: عادل فردوسی‌پور بعد از عشق به فوتبال‌، علاقه‌مند سفت و سخت سینماست. این را می‌شد در وی‌ترین این چند سالة او که دوشنبه‌شب‌ها به نمایش عمومی می‌گذاشت، به وضوح دید. علاقه‌ای که در نود‌های سال ۹۰، پررنگ‌تر و دیدنی‌تر از همیشه بود. تنها پانزده روز از آغاز سال ۹۰ می‌گذشت که فردوسی‌پور در اولین برنامة سال جدیدش در بحبوبة دوئل اکران سینمایی بین جدایی نادر از سیمین‌ و ‌اخراجی‌ها ۳‌، بهانه‌ای پیدا کرد تا علاقه‌اش به فیلم فرهادی را رو کند. در آن دوره حمید علیدوستی، پدر ترانه علیدوستی (که بازیگر سه فیلم قبلی فرهادی بود) مربی تیم پیکان بود و صابر می‌رقربانی را از تیمش کنار گذاشته بود. فردوسی‌پور این اتفاق فوتبالی را به علاقه‌اش به سینما ربط داد و در بخش نود درجه برنامه گفت: «حمید علیدوستی بعد از این‌که اصغر فرهادی خرس‌های جشنواره برلین را به فیلمش اختصاص داد، تصمیم به ساخت فیلم «جدایی صابر از پیکان» گرفت... (۱)». او این خبر را با مجموعه عکس‌هایی از اصغر فرهادی با خرس‌های طلایی و نقره‌ای فستیوال برلین نمایش داد. او همچنین در بخشی دیگر از برنامه هم در واکنش به خنده دروازه‌بان یکی از تیم‌ها به اخطار گرفتن هم‌بازی‌اش به طعنه گفت وقتی دیدند که اخراجی‌ها اصلاً خنده‌دار نیست، به اخطاری‌ها خندیدند! (نقل به مضمون) این کنایه‌ها باعث شد تا خیلی از سایت‌های همسو با ‌اخراجی‌ها ۳‌ او را به تشویق غیرمستقیم مردم برای دیدن فیلم رقیب متهم کنند: «این برای چندمین بار است که عادل فردوسی‌پور در برنامة نود رفتارهایی خارج از چارچوب وظایفش به نمایش می‌گذارد که با بی‌توجهی مسئولان این شبکه مواجه می‌شود که این اغماض قابل انتقاد و تعجب برانگیز است... (۲)».
تکه‌ها و اشاره‌های فردوسی‌پور به سینما و فیلم‌های مهم همچنان ادامه پیدا کرد تا این‌که همزمان با روز ملی سینما، به صورتی کاملاً مستقیم به سینما و ارتباطش با فوتبال پرداخت و از سینمای ایران و سینماگران ایرانی تجلیل کرد. او بخش‌هایی از فیلم ‌مسافر‌ (عباس کیارستمی) را در برنامه پخش کرد؛ فیلمی ساختة سال ۱۳۵۳ (سالی که فردوسی‌پور به دنیا آمد) که شخصیت اصلی‌اش دانش-آموزی شیفتة فوتبال به نام قاسم جولایی است که کلی زحمت می‌کشد تا پولی فراههم کند و از ملایر به تهران بیاید تا در ورزشگاه امجدیه بازی پرسپولیس را ببیند، اما موقع بازی در محوط [استادیوم خوابش می‌برد!
او سال ۸۹ هم همزمان با برگزاری جشن خانه سینما در آیتم دوربین نود، هر یک از عکس‌ها را با نام یکی از فیلم‌های مهم تاریخ سینما تلفیق کرد و برای حاشی [صوتی این بخش هم موسیقی متن فیلم‌ گذاشت تا همه بدانند تا چه حد علاقه و دغدغة سینمایی دارد.
اما پرسروصدا‌ترین حرکت سینمایی عادل فردوسی‌پور‌ وقتی بود که در ابتدای برنامة نود، قبل از ورود به بحث فوتبال، موفقیت ‌جدایی نادر از سیمین‌ را یادآوری کرد و گفت: «‌جا دارد حالا که دارم از بهترین‌های فوتبال حرف می‌زنم، موفقیت فیلم ‌جدایی نادر از سیمین‌ در کسب جایزة مهم گلدن گلوب را به همة اهالی سینما تبریک بگویم (۳)» تا اولین و شاید تنها تبریک رسمی و جدی اینجایزة مهم بین‌المللی در سیمای جمهوری اسلامی باشد. او این فیلم را همراه همسرش در جشنوارة بیست و نهم فجر در برج میلاد تماشا کرده بود.
روزهای جشنواره سی‌ام فجر، اوج پرداختن فردوسی‌پور به سینما بود. در طول جشنواره و شبی که بعد از نود، برنامة هفت ویژة جشنواره پخش می‌شد، به عوامل برنامه خسته نباشید گفت و تاکید کرد که کار آن‌ها برای تولید برنامة شبانه به‌مدت سه ساعت روی آنتن زنده خیلی دشوار است. او در آیتم «نود درجه» هم تکه‌های طنزآمیزی را به فیلم‌های جشنواره اختصاص داد؛ بازی ملوان - نفت تهران را به ‌بیخود و بی‌جهت‌ ربط داد و وقتی مهدی رجب‌زاده، بعد از گل‌زدن در بازی فجر سپاسی - پرسپولیس پیراهنش را درآورد و روی پیراهن زیری حروف NG نوشته شده بود، تعبیر بامزه‌ای کرد: «رجب‌زاده می‌خواهد به هیات داوران جشنواره فیلم فجر بگوید ‌نارنجی‌پوش‌ داریوش مهرجویی را تحویل بگیرند!» او به همین‌ها بسنده نکرد و با فیلم پیمان معادی، ‌برف روی کاج‌ها‌ هم شوخی کرد. وقتی تصاویری از تاج، نایب رییس فدراسیون فوتبال زیر باران را نشان داد، با اشاره به استقبال مردم از بازی استقلال - ذوب آهن در جام باشگاه‌های آسیا گفت: «مردم همان‌طور که در جشنواره امسال از ‌برف روی کاج‌ها استقبال کردند، از دیدن «باران روی تاج» هم استقبال خوبی کردند!» او حتی به پرجایزه‌ترین فیلم جشنوارة امسال روزهای زندگی هم رحم نکرد و وقتی حرف کنار‌رفتن به نفع همدیگر شد، به ماجرای پاس‌کاری سیمرغ بلورین بین پرویز شیخ‌طادی و ابوالقاسم طالبی‌ کارگردان قلاده‌های طلا اشاره کرد و گفت هیچ‌جای دنیا رسم نیست کسی اسکارش را به دیگری بدهد! البته نباید فراموش کرد که امسال، بیش از همیشه برنامة ‌هفت‌ و فریدون جیرانی با ‌ نود و عادل فردوسی‌پور مقایسه شد و حتی مریلا زارعی پشت خط تلفنی برنامه از جیرانی خواست مثل عادل که به حواشی فوتبال می‌پردازد، همة مسائل و حاشیه‌های سینما را پوشش دهد و به هر دلیلی چیزی را از قلم نیندازد.

پی‌نوشت:
 (۱): برنامه نود- ۱۵ فروردین ۱۳۹۰
 (۲): اوج نیوز- ۱۶ فروردین ۱۳۹۰
 (۳): برنامه نود- ۲۶ دی ۱۳۹۰


منبع : كتاب سال ماهنامه فيلم 1390

به روز شده در : پنجشنبه 10 فروردين 1391 - 14:36

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

علیرضا
پنجشنبه 10 فروردين 1391 - 15:58
3
موافقم مخالفم
 

عادل گفت "جدایی صابر از قزوین" نه از پیکان

رضا کوچولو
جمعه 11 فروردين 1391 - 2:56
22
موافقم مخالفم
 

خیلی عادل را دوست می داریم. :)

رضا
يکشنبه 13 فروردين 1391 - 13:45
-3
موافقم مخالفم
 

یکی دیگه هم بود که فکر نکنم کسی غیر من متوجه شده باشه. یه بار داشت تو نود دعوای دو تا تیم رو تو زمین نشون میداد و برای این صحنه از آهنگ فیلم شاهکار پرتقال کوکی استاد کوبریک که موسیقی کلاسیک روسینی توش استفاده شده استفاده کرد . تو این فیلم هم آهنگه جایی استفاده شده بود که دو تا گروه اوباش با هم دعوا میکردن... عادل خیلی باحاله. خیلی

sahar
سه‌شنبه 15 فروردين 1391 - 11:1
-40
موافقم مخالفم
 

آره عادل گفت جدایی صابر از قزوین

tefl
جمعه 18 فروردين 1391 - 18:27
0
موافقم مخالفم
 

دم فردوسی پور گرم اگه یه مجری تو تی وی باشه که بشه بش گفت شجاع اون فقط فدوسی پوره

tefl
جمعه 18 فروردين 1391 - 18:27
1
موافقم مخالفم
 

دم فردوسی پور گرم اگه یه مجری تو تی وی باشه که بشه بش گفت شجاع اون فقط فدوسی پوره

پوریا
يکشنبه 20 فروردين 1391 - 22:46
-1
موافقم مخالفم
 

عادل حرف نداره؛خودش ۱ سوپراستاره به تمام معناست!

در کنار همه خصوصیات خوب عادل ؛این مردمی بودنش هم واقعأقابل تحسینه

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���