انتقاد تند رسانه دولت به آخرين دي‌وي‌دي «ساخت ايران»‌ و سواستفاده از نام محمدرضا گلزار
دو دقیقه ابتذال= 2500 تومان!

سینمای ما- حـــامد مظفـــری: در حالی که شبکه نمایش خانگی مدتهاست به عنوان رقیبی جدی برای سینما و البته تلویزیون ایران قدعلم کرده و همین بهانه‌ای شده برای شتاب گرفتن روند ساخت فیلم و اخیرا سریال برای این رسانه اما به لحاظ کیفی نه تنها رشدی نسبی را در این عرصه شاهد نیستیم که کیفیت محصولات عرضه شده از این طریق روزبروز در حال کاهش است.
یکی از آخرین سریالهایی که از طریق شبکه خانگی به مخاطبان عرضه شد «ساخت ایران» نام داشت که بر سر حضور محمدرضا گلزار در آن و تغییر خط اصلی سناریو به خاطر استفاده بیشتر از این شِبه ستاره هم فراوان نوشته شده و هم نویسنده اصلی کار خشایار الوند توضیحات مبسوطی ارائه داده؛ اما در اینجا می‌خواهیم از تازه‌ترین شاهکار تهیه کنندگان این سریال صحبت کنیم که آخرین سکانس سریال که مدت زمان آن بیشتر از دو دقیقه نیست را در قالب یک دی. وی. دی مجزا به بازار عرضه کرده‌اند تا به این طریق هم مخاطبان را برای تماشای آخرین نمای فیلم چند هفته‌ای در تعلیق قرار دهند هم بتوانند آخرین درآمدزایی را هم از نام گلزار داشته باشند!
البته در کنار این دو دقیقه یک سری صحبتهای عوامل فیلم که عمدتا درباره سختیهای کار در خارج از ایران (!!!) است و نماهایی از پشت صحنه کار هم گنجانده شده و البته به همراه این فیلم، فروشندگان محصولات خانگی موظفند یک عدد فیلم دیگر هم به شما رایگان هدیه کنند اما مشکل بر سر احترامی است که می‌بایست نسبت به مخاطب «ساخت ایران» رعایت می‌شده! مخاطب روزگار ما را نمی‌توان آن قدر جاهل فرض کرد که آب بستن به داستانی که حداقل چند قسمت زود‌تر از این به پایان رسیده بود را نفهمیده و بعد متوجه آن نشود که سازندگان کار از پیگیری او نسبت به داستان سریال سوء استفاده کرده و یک سکانس دو دقیقه‌ای را به قیمت یک فیلم کامل با او حساب کرده‌اند.
باز اگر در این دو دقیقه چند دیالوگ محترمانه ردو بدل می‌شد و تصاویری متفاوت می‌دیدیم ایرادی نداشت اما به جرات می‌توان گفت همین دو دقیقه هم جزو مبتذل‌ترین سکانسهایی است که در تاریخ سینما، تلویزیون و حتی شبکه نمایش خانگی وجود داشته؛ برای روشن شدن قضیه دیالوگهای ردوبدل شده در این دو دقیقه را در زیر می‌آوریم:
در یکی از دیالوگ‌ها امین حیایی (بازیگر نقش «غلامحسین») به بهنام تشکر (بازیگر نقش «دکتر») که هر دو با هم در یک آزمایشگاه مشغول کارند می‌گوید: «از کود کف‌تر هم می‌توانیم به فرآیندهای جدیدتری برسیم. یه رفیق دارم که کود کف‌تر زیاد داره...» در دیالوگی دیگر باز هم مثلا طبع شوخی مسلک همین جناب «غلامحسین» عود کرده و اظهار می‌دارد: «می‌شه از پشگل مارچه الاغ به بنزین برسیم؟»


دقیقا از‌‌ همان زمانی که از قسمتهای پنجم و ششم «ساخت ایران» آب بندی به سریال آغاز شده و خشایار الوند که سناریوی اصلی را نوشته بود در گفتگو با رسانه‌های مختلف و از جمله همین شبکه ایران خودمان از این مساله صحبت کرد که فیلمبرداری منطبق با فیلمنامه او پیش نمی‌رود می‌شد حدس زد که این سریال عاقبت به خیر نخواهد شد اما متاسفانه سیدامیرپروین حسینی و منصور سهراب‌پور که با همکاری هم تهیه این سریال را برعهده داشتند‌‌ همان مسیر اشتباهی را رفتند که یک بار حجت الاسلام زم به هنگام تولید «دموکراسی در روز روشن» پیمود، کمال طباطبایی بر سر تولید «در امتداد شهر» و برادران بانکی هم بر سر ساخت «تو و من». این تهیه کنندگان به جای استفاده از قابلیتهای بدیع سناریوی الوند، سعی کردند همه چیز را بر مدار حضور گلزاری پیش ببرند که دیگر بفروش نیست و همین شد که کار نه مخاطب عام را راضی کرد و نه مخاطب خاص را.
ورای این، جا زدن لوکیشنهای لبنان به جای فرانسه هم بدجوری توی ذوق مخاطبی می‌زد که هوشمند‌تر از آن است که جایگزینی خیابانهای فرانسه در پشت شیشه عقب اتومبیلهایی که در لبنان راه می‌روند را درک نکند. جالب اینجاست که سهراب‌پور تهیه کننده کار درصحبتهایی که ضمیمه‌‌ همان دو دقیقه شده می‌گوید: «به علت سرمای هوا بوده که به لبنان نرفته‌اند و اغلب مردم نفهمیده‌اند که لوکیشن‌ها در لبنان بود.» اما در فیلم پشت صحنه کار، نظرات تعدادی از مخاطبان پخش می‌شود و یکی از مخاطبان به صراحت می‌گوید: «کاملا تابلو بود که فیلم در لبنان ساخته شده است!»
افاضات بعدی را جناب پروین حسینی ایراد نموده‌اند که گفته‌اند: «مسئولین فرهنگی از ایشان تقاضا کرده‌اند که فصل دوم هم ساخته شود.»‌ای کاش این تهیه کننده دقیقا می‌گفتند کدام مسئول فرهنگی تقاضای تولید آثاری سطحی همچون «ساخت ایران» را دارد تا مخاطبان هم بیش از پیش با وجهه فرهنگی مسئولان خویش آشنا شوند.

باور کنید اگر‌‌ همان صحبت‌ها و نماهایی که از پشت صحنه کار در کنار دو دقیقه سکانس پایانی «ساخت ایران» به مخاطب ارائه می‌شد با نگاهی جامع‌تر و منصفانه‌تر به این سریال نگاه می‌کرد همین چند خط هم قلمی نمی‌شد اما وقتی می‌بینیم که در فیلم پشت صحنه بازیگری که به واسطه این کار پول هنگفتی به جیب زده یعنی جناب گلزار حتی یک دقیقه هم درباره حضورش در کار صحبت نمی‌کند باید حق را به خشایار الوند داد که اردیبهشت ماه امسال و بعد از قطع همکاری‌اش با عوامل تولید این سریال به شبکه ایران گفته بود: «دوستان آدمی را می‌خواستند که هر چه به او دیکته می‌کنند بنویسد اما من دوست ندارم در برابر عمل انجام شده قرار بگیرم. دوست دارم متن خودم را آن طور که می‌خواهم بنویسم.»


منبع : شبكه ايران

به روز شده در : جمعه 28 مهر 1391 - 11:14

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���