در اختتاميه جشنواره ابوظبي: نيكي كريمي مروارید سیاه عمر تلاش سينمايي را به کلودیو کاردیناله اهدا كرد
«يك خانواده محترم» بهترين فيلم و گلشیفته فراهانی بهترين بازيگر زن بخش "افق‌هاي نو" جشنواره ابوظبي شد جايزه گرفتند

سينماي ما- در مراسم اختتامیه ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی که ساعت 9 جمعه شب 28 مهرماه جاری (19 اکتبر 2012) با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی و هنری کشور امارات، علی الجابری مدیر اجرایی جشنواره، انتشال اتمیمی مدیر بخش سینمای عرب جشنواره، اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف، بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون امارات و هنرمندان حاضر در ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی، در سالن بزرگ و مجلل «قصر امارات» شهر ابوظبی در کشور امارات متحده عربی برگزار شد، با اهدای مروارید سیاه از یک عمر تلاش بازیگر سرشناس سینمای ایتالیا کلودیو کاردیناله و ستاره سینمای مصر سوسن بدر تقدیر شد.

قبل از برگزاری مراسم اختتامیه و در ساعت 30/7 دیشب، ابتدا اعضای اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی در مقابل دوربین شبکه‌های خبری جهان و عکاسان حاضر در جشنواره، از روی فرش قرمز عبور کردند و در ادامه، داوران بخش‌های مختلف جشنواره از جمله؛ نیکی کریمی به نمایندگی از سینمای ایران به عنوان داور بخش مسابقه اصلی و همچنین بازیگران و کارگردانان کشورهای مختلف جهان، پا برروی فرش قرمز گذاشتند.

در ادامه این مراسم ابتدا علی الجابری مدیر اجرایی جشنواره، به ایراد سخنرانی پرداخت و در ادامه توسط اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف، برندگان معرفی شدند و مراورید سیاه این جشنواره و جایزه نقدی را دریافت کردند.

اعضای هیئت داوران بخش اصلی ششمین دوره جشنواره فیلم ابوظبی که عبارت بودند از: نیکی کریمی بازیگر سینما از ایران، شابانه آزمی بازیگر سینمای بالیوود از هندوستان (رئیس هیئت داوران)، اسماعیل فرخی کارگردان از مراکش، سیدومیر کولار تهیه‌کننده برنده جایزه اسکار از اسلواکی و سمیر فرید منتقد فیلم و نویسنده سینما از مصر، پس از دیدن و بررسی 15 فیلم سینمایی از کارگردانان 18 کشور جهان، آرای خود را بدین شرح اعلام کردند:

ـ بهترین فیلم داستانی:

جایزه بزرگ 100 هزار دلاری و تندیس «مروارید سیاه» به فیلم سینمایی «جایی بین این دو» به کارگردانی «یاشیم اوستاگلو» محصول مشترک ترکیه، آلمان و فرانسه اهدا شد.

ـ جایزه ویژه هیئت داوران:

جایزه 50 هزار دلاری و تندیس «مروارید سیاه» به فیلم سینمایی «جیبو و سایه» به کارگردانی «مانوئل داولیورا» محصول مشترک پرتغال و فرانسه اهدا شد.

ـ بهترین کارگردان جهان عرب:

جایزه 25 هزار دلاری و تندیس «مروارید سیاه» به «نوری ابوزید» کارگردان فیلم سینمایی «زیبایی پنهان» محصول مشترک تونس، فرانسه و امارات اهدا شد.

ـ بهترین بازیگر مرد:

جایزه 20 هزار دلاری و تندیس «مروارید سیاه» به «گائل گارسیا برنال» بازیگر فیلم سینمایی «هیچ» محصول شیلی و آمریکا اهدا شد.

ـ بهترین بازیگر زن:

جایزه 20 هزار دلاری و تندیس «مروارید سیاه» به «فرانسیسکا پتری» بازیگر فیلم سینمایی «خیانت» از روسیه اهدا شد که در این بخش «نیکی کریمی» جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را به «فرانسیسکا پتری» اهدا کرد.

لازم به یادآوری است؛ در بخش «نمایش سینمای جهان» جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی فیلم سینمایی «مثل یک عاشق» ساخته کارگردان سرشناس سینمای ایران «عباس کیارستمی» محصول مشترک ژاپن و فرانسه، در دو سانس در سالن شماره 1 وکس مرکز سینمایی «مارینا مال» شهر ابوظبی به روی پرده رفت.

ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی در بخش‌های رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ بخش «مسابقه اصلی»، بخش «افق جدید»، بخش «مسابقه فیلم‌های مستند بلند»، بخش «نمایش سینمای جهان»، بخش «مسابقه فیلم‌های کوتاه داستانی و مستند»، بخش «مسابقه فیلم‌های امارات»، بخش «نمایش ویژه کشورهای الجزایر و کره جنوبی»، بخش «نمایش فیلم‌های کلاسیک»، «چندین نشست تخصصی در مورد سینما» و همچنین «نشست نقد و بررسی فیلم‌ها» در روزهای 20 تا 29 مهرماه (11 تا 20 اکتبر) در سالن «قصر امارات» و در سالن¬های مرکز سینمایی «مارینا مال» شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی برگزار شد.

جشنواره فیلم ابوظبی در شب جمعه، جایزه مروارید سیاه برای فیلم‌های بلند را به «یک خانواده محترم»، در بخش "افق‌های نو" داد.

دنیا مال ما نیست، ساخته مهدی فلیفل از فلسطین جایزه مستند را از آن خود کرد. این فیلم درباره اردوگاه پناهندگان فلسطینی در لبنان است.

در بخش فیلم کوتاه فیلم واکسن شماره 9 به کارگردانی ایار سعید از آرژانتین برگزیده شد.

بهترین بازیگر مرد و زن نیز به ترتیب به سورین مالینگ از دانمارک به خاطر بازی در فیلم گروگانگیری و گلشیفته فراهانی برای بازی در سنگ صبور عتیق رحیمی انتخاب شدند. • به روز شده در : يکشنبه 30 مهر 1391 - 13:42

  چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

  اخبار مرتبط

  نظرات

  اضافه کردن نظر جدید
  :             
  :        
  :  
  :       
  mobile view
  ...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


  cinemaema web awards  Copyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
  استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
  کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

  مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

   
  close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���