سينماي ما- ایلیا فراستی پسر مسعود فراستی در صفحه شخصی فیس بوک خود نوشت: "بارِ آخر میگم بابا خیلی‌ تحت فشاره. دیگه همه فهمیدن که طالبی داره تهدیدش می‌کنه، دیگه همه میدونن سر ملک سلیمان بابام نمیتونست نقد کنه، دیگه همه فهمیدن که بابام سر نقد اخراجی های ۳ داشت به ده ‌نمکی التماس میکرد که حرفش رو بد برداشت نکنه... ."

غیبت دو هفته ای مسعود فراستی، منتقد اول و محوری برنامه «هفت» در حالی با این توضیح فریدون جیرانی همراه شده که قرار است برنامه «هفت» تنها برنامه تخصصی رسانه ملی در حوزه سینما از این پس با دو منتقد اجرا شود که علی الظاهر این مسائل دلایل دیگری نیز دارد؛ دلایلی که می تواند در نهایت حتی به حذف مسعود فراستی از مقابل دوربین سیما منتهی شود و پسر این منتقد سینمایی از آنها در صفحه فیس بوکش پرده برداشته است.

بی شک بعد از نقد سنگین فیلم های سخیف و زرد توسط فراستی و جیرانی در برنامه «هفت» طی دو سال اخیر، مدتی است تولید این فیلم ها محدود شده و آنهایی که در این سبک در ژانرهای کمدی تولید می شوند نیز چندان نمی فروشند و روی پرده سینماها چندان دوامی نمی یابند و نشان می دهد هفت در تغییر ذائقه مخاطب نقش اساسی داشته و نمی توان منکر این رویکرد مثبت شد.

اما نقد عدم استقلال این برنامه پابرجاست؛ عدم استقلالی که در ماجرای اسکار فرهادی به اوج خود رسید و حتی در حد بخش هایی از اسکار که سال قبلش نیز در هفت پخش شده بود، در ماجرای اسکار 2012 روی آنتن نرفت و البته جیرانی اعتراف کرد برنامه هایی که برای اسکار تولید کرده بودند، اجازه پخش نگرفته و این یعنی برنامه «هفت» ده درصد استقلال «نود» را هم ندارد

با این حال در دو برنامه اخیر یک باره مسعود فراستی غیبش زد و منتقد جوانی نقش او را برعهده گرفت که با ملایمت سخن می گفت تا حضورش را بر روی آنتن استمرار ببخشند! اینها زمانی جالب شد که گفته های جیرانی مبنی بر اینکه «هفت از این پس به جز فراستی، یک منتقد دیگر هم در مقابل نظر او خواهد داشت تا نظر مثبت و منفی درباره فیلم بیان شود» یادآوری شد و البته هفت به جایی رسید که اصولاً فراستی اوت شده به نظر رسید، هر چند در این باره سکوت جالبی حکم فرما بوده و همه انتظار دارند این هفته منتقد اول این برنامه با همه گوشت تلخی اش به صندلی های سینمایی برنامه هفت بازگردد. در این حال اما ایلیا فراستی از دلایل دیگر این اتفاق نوشته و در صفحه فیس بوک ادعاهای جالبی را مطرح کرده است.

فرزند ارشد مسعود فراستی در صفحه فیس بوکش نوشته است: «بعضی‌ پرسیدین که چرا فراستی ۲ هفته نمیاد. بعضی‌ پرسیدین که فیلم قلاده ها بهتر بود یا جدایی.... جواب همهٔ سوالاتون یه چیز: آقا جان مسعود فراستی تحت فشاره، ۲ بار‌م تا حالا گفت، یه بار سر ملک سلیمان که گفت مجبورش کردن کم بکوبه، یه بارم سر یه جای دیگه... آقا جان الان چون مسعود فراستی یه میزانی‌ حرفش تو عموم مردم مقبولیت داره، در خیلی‌ از موارد تو فشار میذارنش.

این به این معنی‌ نیست که تو نظام جمهوری اسلامی آزادی و حق بیان نیست، چون این فشار نه از جانب نه رئیس جمهوره نه هیچ کس دیگه. اگر اینطور بود پدر من نمیتوانست تو ‌دیدار هنرمندان با رهبری برگرده بگه ما تو سینمامون ...پنهان داریم. با همهٔ این اوصاف آقا جان برای بارِ آخر میگم بابا خیلی‌ تحت فشاره. دیگه همه فهمیدن که طالبی داره تهدیدش می‌کنه، دیگه همه میدونن سر ملک سلیمان بابام نمیتونست نقد کنه، دیگه همه فهمیدن که بابام سر نقد اخراجی های ۳ داشت به ده ‌نمکی التماس میکرد که حرفش رو بد برداشت نکنه... .

یکم فکر کنین و اینو از من بشنوین. شاید یه سری از فیلمایی که بابام میگه بدن رو از ته دل قبول داشته باشه و شاید یه سری از فیلمایی که میگه خوبن اصن دوست نداشته باشه ... فقط کافی‌ به صورتش نگاه کنید در خلال حرف زدنش؛ اگر دیدین رنج و غم تو صورتش منعکس می‌شه بدونین که حرف دلشو نمی‌زنه. نمیگم که اصلا سر قلاده‌های طلا نظرش این نبود، چون ابوالقاسمِ طالبی به خیال خودش تهدیدش میکرد. اگر آقای طالبی اطلاع داشت می‌تونست بجای اینکه بگه تورو توی تظاهرات دیدم، برگرده بگه چرا پسرت ایلیا ۱۸ روز تو زندان اوین زندانی بود؟ والسلام.

در مورد جدایی نادر از سیمین: اون شبی‌ که هواپیمای اصغرِ فرهادی به زمین نشست، یه عده به اصطلاح... به من زنگ زدن تا از من اجازه بگیرن که برن یه تشت از نجاست رو سر آقای فرهادی خالی‌ کنن، من تقریبا هرچی‌ فحش بلد بودم نثارشون کردم. بابامم وقتی فهمید یه ۴ ۵ تا فحش آبدار زیرلب داد بهشون. ۶ روز بعد، همونا به من زنگ زدن که یه شورا تشکیل دادن برای آشتی دادن فرهادی با دولت (!) و از من دعوت کردن که برم اونجا چون پدرم اهل مماشات نیست. من نرفتم و بهشون یه جواب دادم، گفتم نه پدرم نه من نه هیچ کس دیگه ای از آقای فرهادی بدش نمیاد، بابام فیلمو دوست نداشته و این سلیقش بوده (البته منم دوست ندارم) ولی‌ این دلیل نمی‌شه که مثلا پدر من و دشمن اصغر فرهادی بخونند ... .» و جالب اینکه با سکوت طرفین ماجرا تا اینجای کار همراه شده است.

با این اظهارات حتی شاید بعید نباشد که مسعود فراستی از مقابل دوربین سیما کنار گذاشته شود که اگرچه شاید ارتباط مستقیمی با این اظهارات نداشته باشد اما می تواند به طرح و علنی شدن این مسائل ارتباط پیوسته ای داشته باشد؛ اطلاعاتی که مسعود فراستی در گفت و گو ها در لفافه ای از کلام بیان می کند و از اظهار بسیاری از آنها نیز پرهیز کرده اما با این اظهارات که فرزند ارشد مسعود خان علی الظاهر بر اثر پرسش های مکرر افکار عمومی درج کرده، از پرده برون آمده است.

مسعود فراستي پس از انتشار اين نوشته، اعلام كرد روي مواضعش محكم ايستاده و تحت فشار كسي حرفش را عوش نمي‌كند


منبع : سينمافا- 24 آنلاين - بازتاب

به روز شده در : شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 3:56

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

بامداد
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 4:47
-9
موافقم مخالفم
 

خب خدا رو شكر اينم اوضاعش معلوم شد. ميدونستم بالاخره صداش از يه جايي در مياد: اخراجيها خوب جدايي نادر از سيمين بد! از اول هم معلوم بود جريان چيز ديگريه

بامداد
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 4:50
-5
موافقم مخالفم
 

راستي... يادم رفت بگم "رنده باد نيما حسني نسب" كه توي مناظره كبيارستمي نشان داد اين منتقد چندان هم حرفهاش قرص و محكم نيست و هر چرخش و هر تغييري ميتونهه بكنه: از تمجيد كيارستمي تا توهين به او. حالا هم كه ورق بعدي رو شد. كسي نميخواد چيز ديگري اضافه كنه؟

نيما حسني نسب الان وقت ادامه اون مطلبه كه توي هفت گفتي و اسيب شناسي كردي جريان نقد نويسي رو...

اگر چه درباره استاد مهرجويي خودتون هم اون شب كمي فيتيله را كشيدين پايين. ببخشين طولاني شد ولي جاي بحث اساسي داره

فرنگيس زارع
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 5:6
40
موافقم مخالفم
 

حالا يعني چي ميشه؟ ديگه هفت نمياد استاد فراستي؟ يعني خداحافظ فراست؟ اگر هم بياد كسي حرفش رو جدي نميگيره. دست پرورده خودش اين بازي رو تموم كرد/ تا تو باشي اينقدر با لحن تحقير راجع به جوونا حرف نزني/ ايليا هم يكي از همون جووناست كه دروغ توي كتش نميره و خلاص

خدايا متشكرم

عليرضا
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 5:18
9
موافقم مخالفم
 

فراستي پسر داره مگه؟ بهش نمياد پسر جوان داشته باشه تا حالا كجا بوده كه افشاگري كنه؟

من ميگم گول نخوريم بازي الكيه تكذيب مي شه

sisil
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 9:31
5
موافقم مخالفم
 

پسر آقای فراستی چکارست که باهاش تماس می گیرنند؟

reyhan
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 10:23
0
موافقم مخالفم
 

خوب همه ی اینا قبول که تحت فشاره، سر نقد جدایی نادر از سیمین هم تحت فشار بود که انقد بد نقد کنه!؟

برادر بسیجی
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 12:27
4
موافقم مخالفم
 

دیشب که خود استاد فراستی در برنامه هفت اینارو تکذیب کرد.

سیامک
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 13:41
-56
موافقم مخالفم
 

ما هر چی می کشیم از دست...می کشیم.

اگه اسمشو بگم دیگه چیزی از اسم خودم نمی مونه. اگه چیزی نگم دل خودم اروم نمی گیره...

دیگه واقعا باید یه فکری به حال خودمون بکنیم.

خیلی نامردی اگه نظر منو نذاری...

مسعود
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 16:12
-3
موافقم مخالفم
 

شما چرا هر كى هر چى مى گه رو زود باور مى كنين و بعد چاپ مى كنين ؟ چيزى كه راجع به فرهادى گفته تابلو دروغه . يعنى ادم هايى كه همچين كارهاى شنيعى ازشون برمى اد مى رن از اين اقا پسر براى كاراشون اجازه مى گيرن و بعد باهمه فحش هايى كه مى شنون دوباره تماس مى گيرن و مى خوان كه ايشون وساطت كنه براى اشتى دادن فرهادى با دولت !!بعد كه ايشون قبول نمى كنه اون ها هم از خير اين قضيه مى گذرن !!!!برو اقا پسر لطفا مثل بابات ماها رو ساده تصور نكن .  


شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 16:22
-1
موافقم مخالفم
 

مثل اینکه اینایی که این مطالب و نوشتن سینمارو سطحی دنبال می کنند.خود اقای فرستی در مورد این موضوع صحبت کرد و گفت من تحت فشار نبودم.خود اقای جیرانی هم مفصل در مورد غیبت اقای فراستی و حضور 2جوان منتقد توضیح داد!!!بی خودی جوسازی نکنید!

اخرسناریو
شنبه 16 ارديبهشت 1391 - 23:57
-4
موافقم مخالفم
 
سناریو

الان سناریو عوض شده شیخ مسعود باید نقش قربانیو بازی کنه!!!!!!! راستی این دوستان فرهیخته کی هستند که برای ریختن یه تشت از پسر شیخ مسعود بایداجازه بگیرند!!!!!!!!!!!! نکنه ایشون پیشکسوتند در این امر؟؟؟؟؟؟ راستی از شیخ مسعودم ممنون زیر لب حسابی فحششون داده حتما گفته شلخته.........

الهه
يکشنبه 17 ارديبهشت 1391 - 8:8
-4
موافقم مخالفم
 

به نظرم آقای فراستی این خیلی سادلوحانه اس که باور کنی مردم این جریان رو باور کنن. من که بعید می دونم کار ایلیا فراستی باشه. فهمیدی خلاف جهت رودخونه حرکت کردن، تا یه جایی جذابه و بعدش واست دردسر میشه! پشیمونی و فکر راه حلی. ولی کاش بدونی اگه صادقانه اعتراف کنی که نظراتت صرفا برای جلب توجه بوده مردم راحت تر می پذیرن تا دستاویز دوز و کلک بشی

هادی
يکشنبه 17 ارديبهشت 1391 - 8:21
-9
موافقم مخالفم
 

ای بابا. مثه این که یه فراستیه و یه سینمای فکستنی! فراستی جان از هر فرصتی واسه مطرح شدن استفاده نکن. قسم می خورم کار کار خودته. پای ایلیا بنده خدا رو وسط نکش

azade
يکشنبه 17 ارديبهشت 1391 - 13:5
3
موافقم مخالفم
 

shoma ham ke mejhaed nazar mano baresse coned khaste shodam

رضا
يکشنبه 17 ارديبهشت 1391 - 14:1
9
موافقم مخالفم
 

واقعا متاسفم برای سایت سینمای ما.آقای حسنی نسب اصلا درست نیست به خاطر خصومت با آقای فراستی هر جفنگی رو تو همچین سایتی با این آمار بازدید منتشر کنید.اصلا اهمیتی نداره نظر من تأیید بشه یا نه فقط دلم می خواست این اقدامات کورکورانه رو به سهم خودم محکوم کنم.حضرت نوح (ع‏)‏ دیگه تکرار نمیشه اما پسران نوح نبی میلیون ها بار در تاریخ تکرار شدن‏!‏

حامد
يکشنبه 17 ارديبهشت 1391 - 15:28
8
موافقم مخالفم
 

الکی شلوغش میکنین

سبحان
يکشنبه 17 ارديبهشت 1391 - 19:3
-3
موافقم مخالفم
 

فراستی همیشه استاد است مشکل اینه که اقایان تحمل نقد ندارند و فقط دوست دارند هم فکر های خودشون حرف بزنن

نقد جدایی نادر از سیمین دلیل خوبی برای ترور یک شخصیت نیست

gh
پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 - 21:0
10
موافقم مخالفم
 

همش الکیییییییییییییییه

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���