دانلود

عضو ايراني هيات داوران جشنواره فيلم برلين درباره جايزه جعفر پناهي توضيح داد : من و وونگ كارواي توانستیم دیگران را قانع کنيم/ نگاه من به پناهی و فیلمش خارج از مسئله شخصی و سیاسی بود :: سينمای ما ::

   


عضو ايراني هيات داوران جشنواره فيلم برلين درباره جايزه جعفر پناهي توضيح داد
من و وونگ كارواي توانستیم دیگران را قانع کنيم/ نگاه من به پناهی و فیلمش خارج از مسئله شخصی و سیاسی بود

سینمای ما- شيرين نشاط عضو ايراني هيات داوران جشنواره فيلم برلين كه چند روز قبل اختتاميه اش برگزار شد، درباره جزئيات اهداي خرس نقره اي فيلمنامه به فيلم "پرده بسته" ساخته جعفر پناهي و كامبوزيا پرتوي توضيح داد. بخشهايي از مصاحبه نشاط را بخوانيد: فیلم آقای پناهی کار آسانی نبود چون خیلی سمبلیزه شده بود و آنها متوجه نمی‌شدند، یا به آن صورت نمی‌توانستند وارد داستان شوند. خارج از وضعیت بخصوصی که ایشان در ایران دارد، برای آنها این نوع داستان گویی سخت بود. یا کسانی بودند که برای مجاب کردن داوران درباره داستان‌های دیگری تلاش می‌کردند که من نمی‌توانستم رابطه برقرار کنم. بنابراین تلاش کردیم که به همدیگر گوش بدهیم و همدیگر را قانع کنیم و در آخر رای بدهیم. این فرایند خیلی دموکراتیک بود. ونگ کار وای واقعا توانست کار خودش را خوب انجام بدهد.
ضمن اینکه من برای فیلم‌هایی که قبول داشتم خیلی جنگیدم. حضور یک فیلم ایرانی در بخش مسابقه برای شما سخت نبود؟
تا حدی. البته من به داوران گفتم که من از هیچ فیلمی دفاع نمی‌کنم مگر اینکه فیلم خوبی باشد. نه به خاطر اینکه مسئله سیاسی به دنبال دارد یا خود کارگردان گرفتاری دارد. برای اینکه به نظر من درست نیست که کار خوب هنرمندان دیگر نادیده گرفته شود. به همین دلیل نگاه من در مورد پناهی و فیلمش خارج از مسئله شخصی و سیاسی بود و من کار ایشان را خیلی دوست داشتم.

همه در مورد فیلم پناهی همنظر بودید؟
نه همه همنظر نبودند. فیلم‌های دیگری بودند که بیشتر مطرح بودند و خیلی در مورد آنها صحبت می‌شد. ۱۹ فیلم کاندیدای جایزه بودند و ما فقط ۸ جایزه می توانستیم به فیلم‌ها بدهیم که دو جایزه فقط به هنرپیشه‌ها بود. بنابراین ما فقط سه یا چهار امکان برای فیلم داشتیم. ما ۱۹ فیلم دیدیم و رقابت خیلی سنگین بود. فیلم‌های خیلی خوبی هم در گروه بودند. آقای ونگ کار وای بعد از دیدن فیلم پناهی، همین که از سالن بیرون آمد گفت فیلم خیلی خوبی بود. من و ایشان توانستیم دیگران را هم قانع کنیم، ضمن اینکه کار آسانی نبود. راستش آقای ونگ کار وای از همان ابتدا که فیلم را دید بدون اینکه جزییات را بداند فیلم را دوست داشت. ولی شکی نیست که سبکی که ساخته شده و سمبل ها و زبان شاعرانه اش برای خارجی‌ها کمی غریب است و من فکر می‌کنم این کار و کار دیگر آقای پناهی به نام " این فیلم نیست" با دیگر فیلم‌های او خیلی فرق دارد، چون در آن زمان می‌توانست راحت تر فیلم بسازد. بنابراین الان به زبانی رسیده که فهمش برای یک عده سخت است ولی برخی هم دوست دارند.


به روز شده در : سه‌شنبه 1 اسفند 1391 - 17:22

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���