دانلود

يادداشت هوشنگ گلمكاني درباره سايت ماهنامه‌ «فيلم» و گسترش در فضاي مجازي : دشواري‌هاي دوران گذار: عادت‌هاي قديمي و اين نوستالژي بي‌پير :: سينمای ما ::

   


يادداشت هوشنگ گلمكاني درباره سايت ماهنامه‌ «فيلم» و گسترش در فضاي مجازي
دشواري‌هاي دوران گذار: عادت‌هاي قديمي و اين نوستالژي بي‌پير

سينماي ما- هوشنگ گلمكاني: از وقتي كه سايت ماهنامه‌ي «فيلم» را فعال كرده‌ايم مدام اين بحث را با اغلب همكاران و حتي خوانندگان داريم كه چه جور مطالبي روي سايت مي‌رود و كدام‌ها در مجله مي‌ماند. بدون استثنا هم مقاومتي – حتي ناگفته – وجود دارد كه دوست دارند مطالب‌شان چاپ شود تا در فضاي مجازي منتشر شود. بعضي از خوانندگان هم فارغ از اين‌كه امكان دسترسي به اينترنت را دارند يا ندارند، كاغذ و چاپ را ترجيح مي‌دهند. اما اين يك تقدير محتوم است. تعطيلي «نيوزويك» و انتشارش در فضاي مجازي هم نشانه‌اي به بزرگي همين تقدير محتوم است و مقاومت در برابرش بيهوده. مشكل اين است كه ما در دوران گذار به سر مي‌بريم و چنين چالش‌ها و مقاومت‌هايي – به‌خصوص در سرزمين ما – در اين دوره‌هاي گذار وجود داشته است.

پنجاه سال كه هيچ، حتي ده سال ديگر هم چنين بحثي اصلاً موضوعيت ندارد چون خيلي از اين ترديدها و ابهام‌ها در آن زمان حل شده است. حتي خود كساني كه اكنون مواد چاپي را بيش‌تر مي‌پسندند مي‌دانند كه همين حالا هم رغبت مردم به مطالعه كتاب و مطبوعات بسيار كم شده و مطالب در اينترنت بيش‌تر خواننده دارد، اما عادت‌هاي قديمي و اين نوستالژي بي‌پير باعث مي‌شود كه بوي كاغذ و مركب را ترجيح بدهند. ولي مطمئن باشند كه به‌زودي در خود اين گروه مقاوم هم عادت‌هاي تازه‌اي به وجود خواهد آمد كه خاص اين روزگار است.

فكرش را بكنيد كه اگر سايت «سينماي ما» به عنوان پربيننده‌ترين سايت سينمايي فارسي‌زبان قرار بود به شكل چاپي منتشر شود چه اتفاقي مي‌افتاد. آيا اصلاً امكان‌پذير بود؟ آيا چنين محتوايي در قالبي كاغذي/ چاپي مي‌گنجد؟ آيا اصلاً مي‌توانست در آن قالب به وظيفه‌ي كنوني‌اش عمل كند و چنين كاربردي داشته باشد؟ پاسخ‌ها مشخص است. و درست به همين دليل روشن هم ماهنامه‌ي «فيلم» مصمم است در كنار انتشار نسخه‌ي چاپي‌اش، و به موازات آن، سايتش را نيز گسترش دهد و فعال كند. كاري كه چندي‌ست آغاز شده است. اين را به طور جدي ضرورتي مي‌دانيم كه حتي براي تحققش كمي دير هم شده است. البته تأكيد مي‌كنيم كه سايت ماهنامه‌ي «فيلم» يك سايت خبري نخواهد بود. حتي با اين‌كه صفحه‌هاي ابتداي نسخه‌ي چاپي مجله به «رويدادها» اختصاص دارد، اما سايت مجله گسترش‌يافته‌ي بخش‌هاي ديگر آن است كه نقد و بررسي و مقاله پيكره‌ي اصلي آن خواهد بود. همان ماهنامه‌ي «فيلم» است در قالبي ديگر. سري به آن بزنيد و ببيند در آغاز اين مسير تازه، آن‌جا چه خبر است. آن دوستان اهل مقاومت هم به‌زودي به اين نتيجه مي‌رسند كه اين‌ها لازم و ملزوم يكديگرند. سايت خواننده را كنجكاو ورق زدن مجله مي‌كند و مجله، خواننده را به سايت كه بخش مكمل آن است ارجاع مي‌دهد. اگر قبول نداريد از دوستان سايت «سينماي ما» بپرسيد!


منبع : سينماي ما

به روز شده در : يکشنبه 3 دي 1391 - 12:31

چاپ این مطلب |ارسال این مطلب | Bookmark and Share

اخبار مرتبط

نظرات

اضافه کردن نظر جدید
:             
:        
:  
:       
mobile view
...ǐ� �� ���� ����� ������� �?���?�


cinemaema web awardsCopyright 2005-2011 © www.cinemaema.com
استفاده از مطالب سایت سینمای ما فقط با ذکر منبع مجاز است
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سینمای ما و شرکت توسعه فناوری نوآوران پارسیس است

مجموعه سایت های ما: سینمای ما، موسیقی ما، تئاترما، فوتبال ما، بازار ما، آگهی ما

 
close cinemaema.com ژ� ��� �?��� ��� ���?���