اخبــار فـوری
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

در آستانهٔ جشنواره فیلم فجر با نگاهی فراگیر به همهٔ طیف‌های سینمای ایران، نگرانی‌های شغلی و صنفی فیلمسازان و تلخکامی این سال‌ها پایان گیرد و بار دیگر شاهد درخشش سینمای ایران در عرصه‌های ملی و بین‌المللی باشیم

۶۱ کارگردان سینمای ایران به ریاست سازمان سینمایی نامه توشتند
میلیارد‌ها تومان حیف و میل و صرف پروژه‌های ناقص و هزینه سفرهای خارجی نافرجام و پاداش‌های بی‌حساب و کتاب شده است
سینمای ما- تکلیف فیلم‌هایی که به دلایل واهی، فرصت اکران را از دست دادند و به روی پرده نرفتند، چه می‌شود؟ میلیارد‌ها تومان بودجهٔ از دست رفته سینماگران که می‌توانست به سینمای ایران جانِ دوباره ببخشد، چه می‌شود ...
سینمای ما- ۶۱ کارگردان سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به ریاست سازمان سینمایی اظهار امیدواری کردند: «در آستانهٔ جشنواره فیلم فجر با نگاهی فراگیر به همهٔ طیف‌های سینمای ایران، نگرانی‌های شغلی و صنفی فیلمسازان و تلخکامی این سال‌ها پایان گیرد و بار دیگر شاهد درخشش سینمای ایران در عرصه‌های ملی و بین‌المللی باشیم.»

در متن نامه این سینماگران خطاب به حجت‌الله ایوبی آمده است: «ضمن عرض سلام، پیرو حمایتِ پیشین که از روشنگری‌های مدیریت محترم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی جناب آقای طباطبایی‌نژاد داشتیم، اینک پس از گذشت ماه‌ها، وظیفهٔ خود می‌دانیم تا بارِ دیگر یادآور شویم که در زمان مدیریت سابق مرکز، بودجه‌ای که می‌شد با آن صد‌ها فیلمِ مستند، کوتاه، انیمیشن و ده‌ها فیلم سینمایی تولید شود، به پروژه‌هایی اختصاص داده شد که برخی از آن‌ها در حوزهٔ سینمای مستند و تجربی نبودند و برخی دیگر با صرف میلیارد‌ها تومان به اتمام نرسیده‌اند و این‌ها نمونه‌هایی است از فیلم‌هایی که با عنوانِ فاخر تولید شده، اما بیشترِ آن‌ها درخششی نداشته‌اند. بدین ترتیب میلیارد‌ها تومان از اموال عمومی، حیف و میل و صرف پروژه‌های ناقص و هزینه برای سفرهای خارجیِ نافرجام و پاداش‌های بی‌حساب و کتاب و از این دست ولخرجی‌هایی شده که متاسفانه، بررسی و حسابرسی آن تاکنون برای افکار عمومی و اهالی سینمای ایران روشن نشده است.»

در ادامه این نامه آمده است: «جناب آقای ایوبی، طی سالیان اخیر فیلمسازان سینمای مستند، تجربی و فیلمسازان فیلم کوتاه و مستقل سینمای ایران از حقوق خود محروم شده‌اند و بسیاری از آن‌ها سال‌هاست از حرفه‌شان دور مانده، کار نداشته‌اند و یا آثارشان که با مشکلات فراوان تولید شده، در چرخهٔ محدود و معیوب ممیزی، اکران و پخش معلق مانده است. آثاری که باید مردم درباره آن‌ها قضاوت می‌کردند، تنها با سلیقه شخصی عده‌ای و به بهانهٔ اینکه این آثار فروش ندارد از چرخهٔ اکران حذف شدند.

با گذشتِ ما‌ه‌ها، به راستی وضعیتِ فیلمسازانی که دراین سال‌ها به دلیل نگاهِ از بالای مدیران سابق به آنان، تا کنون بی‌کار مانده‌اند چه می‌شود؟ تکلیف فیلم‌هایی که به دلایل واهی، فرصت اکران را از دست دادند و به روی پرده نرفتند، چه می‌شود؟ میلیارد‌ها تومان بودجهٔ از دست رفته سینماگران که می‌توانست به سینمای ایران جانِ دوباره ببخشد، چه می‌شود؟

جناب آقای ایوبی، ما نگرانیم تا مبادا بار دیگر ویژه‌خواران از هر اردوگاه فکری، فرصت به دست آمده را برای احیای سینمای ایران از بین ببرند. امیدواریم در آستانهٔ جشنواره فیلم فجر با نگاهی فراگیر به همهٔ طیف‌های سینمای ایران، نگرانی‌های شغلی و صنفی فیلمسازان و تلخکامی این سال‌ها پایان گیرد و بار دیگر شاهد درخشش سینمای ایران در عرصه‌های ملی و بین‌المللی باشیم.»
فهرست الفبایی امضاکنندگان نامه:

سعید ابراهیمی‌فر. امرالله احمد جو. مهرداد اسکویی. محمد رضا اصلانی. بکتاش آبتین. هادی آفریده. حسن آقا کریمی. مصطفی آل احمد. همایون امامی. محسن امیر یوسفی. مجید برزگر. عبدالحسین برزیده. مهدی بوستانی. بهنام بهزادی. کامبوزیا پرتوی. کیومرث پوراحمد. امیر توده روستا. بهرام توکلی. مهدی جعفری. محمد جعفری. سیروس حسن‌پور. منیژه حکمت. عزیزالله حمید‌نژاد. لقمان خالدی. محسن خان‌جهانی. مجتبی راعی. امیرشهاب رضویان. علیرضا رئیسیان. مهرداد زاهدیان. مونا زندی حقیقی. علی ژکان. ایرج سالاروند. سامان سالور. رضا سبحانی. محمد علی سجادی. مهوش شیخ الاسلامی. محمد شیروانی. ناصر صفاریان. نادر طریقت. نیما عباس‌پور. محمدرضا عرب. کیانوش عیاری. محمود غفاری. مهدی فخیم‌زاده. مریم فخیمی. مهدی قربان‌پور. مهرشاد کارخانی. مهدی کرم‌پور. ایرج کریمی. بهمن کیارستمی. محمد رضا مقدسیان. علی مصفا. شهرام مکری. فرهاد مهران‌فر. بیژن میرباقری. اسماعیل میهن دوست. فرزاد موتمن. مهدی نادری. محمد علی نجفی. حسن نقاشی. فرهاد ورهرام
منبع: isna
به روز شده در تاریخ: شنبه 14 دي 1392,

تمـــــــــاشــــاخــــانـه