اخبــار فـوری
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

حاتمی کیا چه امتیازی دارد که کسی نباید به او حرف بزند؟ مگر وی مرجع تقلید سینما است که تعیین کند که باید به چه کسی جایزه بدهند؟

اظهارات صريح علي معلم در واكنش به حرف‌هاي اخير ابراهيم حاتمي‌كيا
حاتمی‌کیا چه امتیازی دارد که کسی نباید به او حرف بزند؟/ در هر حکومتی هستید؛ یک روز با پاپیون هستید، یک روز با کراوات و یک روز با پیراهن سفید/ بچه لوس سینما جایزه هایش را همیشه گرفته است
سينماي ما- عضو هیات انتخاب جشنواره فجر 32 در واکنش به اظهارات اخیر حاتمی‌کیا گفت: ˈ ظاهرا باید برای ایشان تخت پادشاهی درست کنند تا به دیگران فرمان دهد.ˈ مدتهاست انقلاب کردیم که گروه‌های اشرافی از میان بروند و از اینکه حاتمی‌کیا هیبتی اشرافی برای خود درست کرده متاسفم...
*** علی معلم عضو هیات انتخاب سی و دومین جشنواره فیلم فجر در واکنش به اظهارات اخیر حاتمی کیا گفت: من فردی هستم که نه به اندازه حاتمی کیا پول گرفتم نه امکانات وی را داشتم. وی افزود: وی بچه لوس سینما بوده و جایزه هایش را هم همیشه گرفته و درنهایت هم فیلم توقیفی او در دولت دهم توسط موسسه رسانه های تصویری با چراغ سبز مدیریت وقت خریداری شد. حاتمی کیا سی ام بهمن ماه در دانشگاه تهران در پاسخ به اظهارات علی معلم که گفته بود وی رفتار قیم مابانه دارد، گفته بود: «من قیم مابانه رفتار مي‌کنم یا شمایی که در هر حکومتی هستید. یک روز با پاپیون هستید، یک روز با کراوات و یک روز با پیراهن سفید. شمایی که در دولت احمدی نژاد هستید و در دولت روحانی و خاتمی هم هستید. من قیم هستم یا شما؟»

علي معلم در پاسخ او ادامه داد: حاتمی کیا که به عنوان دانای کل حرف مي‌زند آیا برای یکبار هم که شده از همکارانش دفاع کرده است؟ حاتمی کیا از جانب خودش به صورت یکطرفه از موضع دانای کل نسبت به همه سینما حرف مي‌زند و به نظر من خطای بزرگی است که سینماگر به این اندازه برای خود جایگاهی ویژه قائل است. وی یادآور شد: حاتمی کیا در گذشته هم اینکار را کرده تا محصول خود را بالا بکشد اما وی باید به یاد داشته باشد که برای بالا رفتن نباید دیگران را زیر بکشد.

هیبت اشرافی
عضو هیات انتخاب سی و دومین جشنواره فیلم فجر گفت: ˈ ظاهرا باید برای ایشان تخت پادشاهی درست کنند تا به دیگران فرمان دهد.ˈ ما مدت ها است که انقلاب کردیم که گروه های اشرافی از میان بروند و از اینکه حاتمی کیا هیبتی اشرافی برای خود درست کرده متاسفم. وی مي‌گوید درحالی که سینماگران بسیاری هستند که مي‌توانند در باره مسائل مختلف حرف بزنند اما حاتمی کیا ظاهرا همه تریبون ها را در اختیار گرفته و راجع به جشنواره و همه چیز در جایگاه دانای کل اظهار نظر مي‌کند.

سکوت غم انگیز مسئولان سینمایی
عضو هیات انتخاب جشنواره سی و دوم فجر با انتقاد از دست اندرکاران جشنواره فیلم فجر و سازمان سینمایی به دلیل آنچه او سکوت درباره صحبت های اخیر حاتمی کیا مي‌داند، تصریح کرد: غم انگیز است که مسئولان سینمایی در این باره اظهار نظری نمی کنند. ˈ تعجب مي‌کنم چرا دست اندر کاران جشنواره سی و دوم و مدیران سینمایی درباره هیات انتخاب، داوری و جایزه ای که در بخش بین الملل برای حاتمی کیا اختراع شد حرفی نمی زنند؟ چرا از فشارهای وارده به هیات انتخاب و داوری چیزی نمی گویند؟ چرا راجع به تصمیم هیات انتخاب و دروغ های حاتمی کیا اظهار نظری نمی کنند؟ˈ 

ماجرای سیف الله داد
این تهیه کننده گفت: اولین کسی که به مرحوم سیف الله داد ناسزا گفت حاتمی کیا بود، بهتر است که تاریخ را از یادمان نبریم و ظاهرا ایشان فراموش کرده که این اقدام را انجام داده است. حاتمی کیا تمام مدت از سینمای ایران طلبکار بوده و این در حالی است که بزرگترین فیلمسازان ما در بدترین شرایط فیلم ساختند.ˈ وی ادامه گفت وگوی خود با طرح چند پرسش ادامه داد و گفت: در جشنواره سی و دوم چقدر به فیلمسازان پیشکسوت ما نقد شد؟ اما آیا آنان کلامی حرف زدند؟ چقدر از حاتمی کیا درباره فیلم های توقیفی شنیدیم؟ وی حتی یک بار هم از آثار همکارانش که سال ها در محاق توقیف مانده دفاع نکرد.

18 مدل اظهار نظر در روزهای اخیر
معلم تصریح کرد: حاتمی کیا یاد گرفته که مدل حرف زدنش طلبکارانه باشد و در اظهار نظرهای اخیرش نیز زیگزاگ بازی کند. وی با بیان این جمله که حاتمی کیا در یک هفته اخیر 18 جور اظهارنظر سیاسی اجتماعی کرده تاکید کرد: خطاب وی تنها درباره من نیست، وی درباره جشنواره فیلم فجر صحبت های متعددی کرده و دست اندرکاران این رویداد و مدیران سازمان سینمایی در صورتی که صحبت های وی درست است آن را تایید کنند.

باید چ از مسابقه فجر خارج مي‌شد
مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر با یادآوری حمایت حاتمی کیا از فیلم شیار 143 در جشنواره فیلم فجر گفت: در قوانین ورزشی، اگر یکی دوپینگ کند کنارش نمی‌گذارند؟ اگر جشنواره فجر قواعد را رعایت مي‌کرد نباید فیلم چ مورد داوری قرار مي‌گرفت زیرا حاتمی کیا به نفع دیگران وارد عمل شد و در ادامه به جشنواره فیلم فجر نیز بی حرمتی کرد. معلم تاکید کرد: این بازی را یک فیلمساز دیگری نیز قبلا انجام داده بود و وی در حال کپی برداری از او است.

تاسف برای مدیران جشنواره
وی تصریح کرد: برای مدیران جشنواره فیلم فجر متاسفم و با رفتار حاتمی کیا و سکوت مدیران سینمایی دست اندرکاران جشنواره فیلم فجر، دیگر کسی عضویت هیات انتخاب و داوری را قبول نمی کند. این تهیه کننده سینما گفت: حاتمی کیا به همکارانش توهین کرد و به علیرضا رضاداد اعلام مي‌کنم که با این شرایط دیگر کسی حاضر نیست عضویت در هیات داوری و انتخاب جشنواره فیلم فجر را بپذیرد.

حاتمی کیا مرجع تقلید سینما؟
معلم یادآور شد: حاتمی کیا چه امتیازی دارد که کسی نباید به او حرف بزند؟ مگر وی مرجع تقلید سینما است که تعیین کند که باید به چه کسی جایزه بدهند؟ وی در پایان گفت: حاتمی کیا به صراحت از منتقدان خود به عنوان مزدور قلم به دست یاد مي‌کند و همه رسانه ها نیز در واکنش به این صحبت ها سکوت مي‌کنند.
منبع: ايرنا
به روز شده در تاریخ: چهارشنبه 07 اسفند 1392 ساعت 19:59:55

تمـــــــــاشــــاخــــانـه

جوایز کسب شده توسط سینمای ما
جوایز کسب شده توسط سینمای ما